HORNIAKOVÁ: Kde je voda, tam je život
„Ak bude ľudstvo naďalej vysušovať povodia, už v prvej polovici 21. storočia dôjde k nekontrolovateľným zmenám v globálnom ekosystéme Zeme, ktoré sa budú prejavovať v kŕčoch, akými sú živelné pohromy, povodne, suchá, požiare i zemetrasenia. Je len na nás, či nájdeme dostatok múdrosti a naštartujeme programy obnovy hydrologického cyklu pre udržateľný život vo všetkých povodiach sveta. Je čas urobiť to.“
Toto nie sú slová európskych lídrov, pripravujúcich sa na decembrovú klimatickú konferenciu v Paríži. Hoci dnes mnohí odborníci hovoria presne to isté. Je to citát z vyše desať rokov starého dokumentu nazvaného Košický protokol pre vodu v 21. storočí.
Jeho spoluautorom je známy slovenský hydroekológ, Košičan Michal Kravčík. Už dávno upozorňoval na to, ako ubližujeme vode asfaltovaním, odkanalizovávaním a betónovaním zemského povrchu. Vysušujeme rozsiahle urbánne zóny a to spôsobuje rýchlejšie prehrievanie zemského povrchu. Z toho potom vznikajú časté živelné pohromy.
Košický protokol chcel naštartovať zmenu. Napríklad navrhoval plošne vrátiť vodu do mesta. Žiaľ, ostalo iba pri plánoch. Zdá sa však, že dobrá myšlienka predsa len žije a inšpiruje. Iniciatíva mladých košických umelcov, ktorá začala happeningovým Návratom vody do mesta v roku 2013, nemusí byť len utópiou (píšeme o nej na stranách 10 a 11).
Držme im aj sebe palce. Ako je všeobecne známe, kde je voda, tam je život.
Foto: ehmk 2013