KAROLYI: Pôrody, úplatky a dary
Všeobecný lekár Peter Lipták svojimi nedávnymi bizarnými výrokmi o úplatkoch a daroch od pacientov rozprúdil celoslovenskú diskusiu. Korupcia v zdravotníctve je priveľmi košatá téma, preto sme sa zamerali výhradne na pôrody. Podľa viacerých prieskumov, ale aj podľa vnímania verejnosti ide o prostredie, kde je výskyt úplatkov veľmi frekventovaný.
Aby sme sa dostali k čo najrelevantnejším údajom, zvolili sme v redakcii takýto postup. Každý zo svojho najbližšieho okolia sme oslovili mladé mamičky alebo ich najbližších príbuzných. Samozrejme s garanciou anonymity a diskrétnosti. To spolu s faktom, že ich dobre poznáme a môžu nám dôverovať, malo zabezpečiť ich pravdivé odpovede. Podmienkou bolo iba to, že pôrod bol v Košiciach v priebehu ostatných piatich rokov.
Položili sme im tieto otázky:
Dávali ste peniaze vášmu pôrodníkovi? Koľko?
Ak áno, platili ste pred pôrodom alebo po ňom?
Bola to vaša spontánna iniciatíva alebo vám to bolo naznačené?
Prečo ste peniaze dávali?
Odpovede
Oslovili sme 32 mamičiek alebo ich najbližších príbuzných. 17 z nich, teda tesne nad 50 percent, za pôrod platilo. Drvivá väčšina až po samotnom pôrode.
„Nešlo o evidované platby a hoci ich niekto nazýval darmi, môžeme hovoriť o úplatkoch. Pohybovali sa v rozmedzí od 50 do 350 eur. V priemere čosi nad 200 eur. „Je to verejné tajomstvo, koľko berie ktorý lekár za pôrod. Mne to povedala známa, ktorá u neho rodila,“ povedala nám jedna z oslovených žien.
Len v jednom prípade bolo mamičke priamo naznačené, dokonca s konkrétnou sumou, že by bolo vhodné zaplatiť. V ostatných prípadoch sa vopred informovali o svojom gynekológovi, čo je uňho obvyklé…
Dôvody, prečo siahali k úplatkom, boli síce pestré, ale akoby z jedného koša. „Väčší pocit istoty pre manželku, ktorá bola prvorodičkou,“ povedal jej manžel, mimochodom policajt. „Starostlivosť o manželku a dieťa. Bola ihneď lepšia. Vrátane izby,“ dodal ďalší manžel, otec ročného dieťaťa.
V kocke
– 32 pôrodov v ankete
– 17 úplatkov
– lekárom dávali 50 až 350 eur
– 200-eurový priemerný úplatok
– väčšina platila po pôrode
Reakcie z košických nemocníc
Ak chcú budúce mamičky rodiť v Košiciach, majú na výber buď Nemocnicu v Šaci alebo Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura. Zaujímalo nás, aké opatrenia proti úplatkom prijali v oboch nemocniciach.
UN L. Pasteura Košice, hovorkyňa Ladislava Šustová:
“Neoficiálne platby pacientov zdravotníckemu personálu sú v našom zariadení neprípustné, platí nulová tolerancia. Považujeme to za závažné porušenie pracovnej disciplíny so všetkými právnymi dôsledkami.
Na oboch gynekologicko-pôrodníckych pracoviskách UNLP Košice platí príkaz riaditeľa, ktorý stanovuje postup pri výbere lekára. Pacient podá písomnú žiadosť, vybraný lekár vyjadrí svoj súhlas alebo nesúhlas. Pacient uhradí poplatok za výber pôrodníka v pokladni UNLP Košice alebo pošle peniaze na účet univerzitnej nemocnice.”
Nemocnica Košice-Šaca, riaditeľ Michal Pišoja:
Naši lekári a ďalší zdravotnícky personál sú dosť dobre ohodnotení na to, aby nemuseli byť odkázaní na takéto prejavy pozornosti. Zároveň chcem zdôrazniť, že sme ako jedna z prvých nemocníc na Slovensku zaviedli pre mamičky možnosť vybrať si lekára, ktorý “odrodí” dieťa. Takisto máme oficiálny cenník výkonov, ktorým sme inšpirovali aj iné nemocnice na Slovensku.
Foto: shutterstock