KOMENTÁR MARIÁNA BALÁZSA: Potrebujeme viac empatie
Empatia v pôvodnom zmysle znamená silnú emóciu. V starogréckych časoch tento pojem súvisel s pojmom pátos (gr. utrpenie, nešťastie).
Aristoteles učil, že dráma ako javisková forma pôsobí na diváka katarzne, očisťujúco, v dôsledku citového prežívania deja. Pojem vcítenia sa bol používaný dlhý čas len v aristotelovskej rovine, t. j. vo vzťahu k estetickému zážitku. Až omnoho neskôr Freud prišiel s obmenou aristotelovskej katarzie. Vo freudovskej psychoanalýze sa psychoanalytik musí vcítiť do druhého človeka, aby vedel porozumieť jeho vnútorným procesom, rekonštruovať ich a odhaliť ich skrytý zmysel.
Vďaka psychoanalýze, psychoterapii a hlbinnej psychológii sa empatia napokon posunula aj do roviny medziľudských vzťahov. Pojmom empatie tak dnes rozumieme najmä schopnosť vžiť do duševného stavu druhého človeka a do jeho situácie.
Vývojom sociálnych vzťahov sa vyvíja aj schopnosť empatie. Tá je ovplyvnená aj výchovou, rodinnou atmosférou, vonkajšími okolnosťami, komunikáciou atď. Empatia sa tak stáva priam nutným predpokladom aj pre schopnosť solidárnosti.
Podujatia charity a solidarity sú každoročne súčasťou vianočného obdobia. Empatia sa však nemôže redukovať len na tieto sviatočné dni, tobôž nie na ich marketingový nános. V dnešnom svete nutne potrebujeme empatiu omnoho viac aj v podobe celkom normálnej schopnosti či snahy navzájom si viac rozumieť, slušnejšie spolu komunikovať a v prípade potreby aj pomôcť, teda v našich bežných dňoch a medziľudských vzťahoch, nielen ako povinnú súčasť vianočného sentimentu.
Foto: facebook