Kultúrna udalosť roka 2015 v Košiciach?
Kultúrny kalendár Košíc bol minulého roku nabitý výnimočnými podujatiami. Košických osobností sme sa opýtali, ktoré z nich a prečo považujú za udalosť roka.
Júlia Zelená, módna návrhárka
Za udalosť roka považujem 25. ročník Medzinárodného jazzového festivalu Jazz for Sale. Bol výnimočný tým, že na ňom odohrali koncerty kapely, ktoré boli nielen divácky úspešné, ale aj muzikantsky brilantné. Mnohí interpreti, ktorí na tomto festivale začínali ako nádejní muzikanti, sa časom stali hviezdami európskeho formátu. Vďaka Gabrielovi Horalovi a jeho neúnavnej snahe po kvalite sme mali opäť možnosť vidieť a počuť Leszka Mozdzera, Dana Bártu, AMC trio, Annu Mariu Jopek, Kalternecker trio a ďalších… Gabo, vďaka!!!
Karol Voleman, kníhkupec
Košice v roku 2013 za finančnej podpory Európskej únie schytali také množstvo kultúry, že sa očakával po uzavretí peňazovodu úpadok nezávislej umeleckej scény. Je skvelé, že v roku 2015 vzniklo niekoľko malých súkromných galérií, filmový klub v kine Úsmev a bola rozšírená novootvorená Tabačka. Pozoruhodný projekt mapovania umeleckých objektov v exteriéroch Košíc tajomným spolkom Východné pobrežie vyústil po dvojročnom snažení do knižnej podoby. Atlas sôch je výnimočný svojou témou, ale aj netradičným spracovaním – napríklad neobsahuje jedinú fotografiu. Je to kniha, je to mapa, je to hra, a hlavne jeden z návodov, ako využívať verejný priestor mesta, to magické slovné spojenie, ktoré na magistráte ešte stále nepoznajú.
Peter Radkoff šéf Tabačky Kulturfabrik
1. Košická Biela noc v Bratislave. Po piatich ročníkoch sa jedinečné podujatie presunulo po prvýkrát aj do hlavného mesta, kde sa napriek nepriazni počasia a obávam z predsudkov “komplexu hlavného mesta” stretlo s obrovským záujmom a veľmi pozitívnymi ohlasmi širokej verejnosti aj médií. 2. Vymenovanie Doroty Kenderovej za riaditeľku Východoslovenskej galérie. Je to veľmi dôležitý krok Košického samosprávneho kraja, ktorý je jej zriaďovateľom. Týmto výberom zveril chod galérie do rúk mladej kurátorke z Bratislavy, ktorá má skúsenosti (okrem iného viedla aj nezávislú galériu HIT). 3. Impulzy podpory rozvoja neštátnej kultúry. Po úspešnej spolupráci občianskeho združenia Bona Fide a KSK na projekte Tabačka Kulturfabrik v minulom roku získalo ďalšie občianske združenie – Cinefil od Mesta Košice priestor bývalého kina Úsmev do dlhodobého nájmu za 1 euro. Je to výnimočné rozhodnutie, ktoré pomaly približuje Košice medzi európske kultúrne metropoly.
Iveta Hurná riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice
Pre mňa bol udalosťou roka koncert hudobnej legendy, amerického skladateľa a klaviristu Philipa Glassa. Vzácne stretnutia boli pre mňa aj s osobnosťami súčasnej ukrajinskej literatúry v rámci Mesiaca autorského čítania. Určite to bolo čítanie Oksany Zabužko. Jej kniha Múzeum opustených tajomstiev je to najlepšie, čo som čítala za posledné roky. Nedá mi ešte nespomenúť výstavu Renáty Fučíkovej (CZ) o Antonínovi Dvořákovi u nás v Litparku. Renáta Fučíková (CZ) je nielen vynikajúca ilustrátorka, ktorá vo svojom diele dokáže zachytiť atmosféru, vône, pocity a sugestívne tak oživiť aj minulosť, ale aj pozoruhodná osobnosť.
Gabriela Rakúsová, literárna kritička
Je to kniha literárneho vedca a aforistu, vysokoškolského pedagóga Juraja Briškára Sprievodca nezrozumiteľnosťou. Tento jeho prozaický debut sa dostal zo 188 vydaných próz do finálovej desiatky najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Košičan Juraj Briškár vytvoril originálnu prózu, ktorá sa stala literárnou udalosťou nielen pre naše mesto.
Jaro Dvorský, operný spevák
Na jeseň som v košickej filharmónii počul naživo spievať Štefana Kocána, mladého basistu, ktorý zanechal vo mne hlboký zážitok. Jeho voľné a technické spievanie spojené s krásnou farbou hlasu bolo pohladením duše. Svetlo porozumenia bol veľmi zaujímavý koncert, ktorý spojil viac hudobných žánrov a napriek tomu to bol na moje prekvapenie veľmi vydarený počin.
Peter Kalmus, výtvarník
Za zvýraznenie rozhodne stojí hudobný festival Jazz for Sale, ktorý si práve v roku 2015 pripomenul vynikajúcimi koncertmi 25. výročie. Toto špičkové hudobné podujatie od jeho vzniku organizuje Gabriel Horal, ktorý už takmer štyri desaťročia prináša do Košíc nadštandardne kvalitné súbory z oblasti jazzu, divadla, folku či iných žánrov.
Július Klein, riaditeľ Štátnej filharmónie Košice
V rámci 60. ročníka Košickej hudobnej jari sme uviedli Slávnostný koncert k 70. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny, na ktorom po jedenástich rokoch znovu zaznela v Košiciach 9. Symfónia s Ódou na radosť Ludwiga van Beethovena. Potešilo ma interpretačne vynikajúce prevedenie tohto jedinečného diela. Druhá udalosť, na ktorú budeme dlho spomínať, bolo stretnutie s majstrom Jurajom Jakubiskom, ktorý poctil Košičanov osobnou prítomnosťou na koncerte hudby k jeho filmom.
Milan Antol, šéf činohry, Štátne divadlo Košice
Za udalosť roka považujem presun filmového festivalu ART FILM z Trenčianskych Teplíc do Košíc. Veľkým zážitkom plným ľudskosti a lásky bol pre mňa krst nového CD S láskou skupiny No Name. Aj keď som bol na krste v Bratislave, vďaka skupine No Name a priateľom som mal na chvíľu pocit, že som medzi svojimi v Košiciach. A do tretice bola pre mňa veľkou udalosťou premiéra inscenácie Solaris. Režisér Jan-Willem van den Bosch spolu so svojím tímom priniesol na Malú scénu Štátneho divadla filozofickú hru spracovanú ako science fiction. Náročná práca bola výzvou a nakoniec aj záväzkom posúvať hranice práce všetkých zložiek v divadle k vyššej úrovni. Bolo to rande so svetom v každom slova zmysle.
Norbert Bodnár, hudobný skladateľ
Z „vážnej, resp. klasickej hudby“ by som vyzdvihol koncert Štátnej filharmónie Košice s dirigentom Zbyňkom Müllerom, na ktorom okrem klavírneho koncertu G-dur Mauricea Ravela v interpretácii Eugena Indjiča zaznela málo hrávaná Symfónia č. 2 od Sergeja Rachmaninova. Predvedenie bolo výborné, no oceňujem tiež dramaturgiu koncertu… Z ľahšieho žánru by som vyzdvihol skvelý koncert francúzskej speváčky ZAZ s vynikajúcou kapelou. Okrem jej perfektného šansónovo-jazzového prejavu sa presadil výborný trubkár, gitarista… No a tak veľmi propagovaný letný koncert Philipa Glassa Etudy pre klavír? Nech mi každý odpustí, ale túto repetitívno-minimálno-taoistickú hudbu považujem za podvod (najmä na mladých nezorientovaných ľuďoch).
Eva Děkanovská, riaditeľka tv:naša
Ja, žiaľ, nemôžem inak ako neskromne označiť za udalosť roka Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák a s ním spojený filmový festival, pretože ďaleko presahuje región Košíc, zviditeľňuje mesto vo svete, spája národy, dáva priestor mladým filmovým talentom, televíznym divákom, ale už aj návštevníkom kín, prináša filmy, ktoré v bežnom kine neuvidia, filmy, ktoré prichádzajú z nepoznaných kútov sveta.
(sen)
Foto: Veronika Janušková