Mikuláš Jesenský: A j vy trpíte paraskavedekatriafóbiou?
Priateľ Paľo K. si každý piatok trinásteho berie dovolenku. Žoviálny a spoločenský chlapík v ten deň nevychádza z bytu, v domácnosti sa vyhýba akýmkoľvek ostrým predmetom, neodkrojí si chlieb, ba dokonca si neotvorí ani len pivo. Len polihuje, číta, podriemkáva a netrpezlivo čaká na polnoc.
Darmo si z neho uťahujeme. Je presvedčený, že tento deň je zakliaty. Vraj – prečo inak by mali mať z neho obavy takí veľkí politici, ako Winston Churchill či Napoleon, prečo by americký prezident Franklin Roosevelt nikdy necestoval trinásty deň v mesiaci a nikdy nehostil pri jednom stole trinásť hostí… Na Veľký piatok ukrižovali Ježiša Krista, v piatok ponúkla Eva Adamovi jablko zo stromu poznania, v piatok zabil Kain svojho brata Ábela. „A keď k tomu prirátame trinástku – hotová katastrofa…,“ argumentuje a takmer sa pri tom prežehnáva.
Ale – žarty bokom. Stále viac ľudí na svete podlieha presvedčeniu, že spojenie piatka s trinástkou prináša nešťastie.
Inštitút pre zvládanie stresu a fóbií v Asheville (v Severnej Karolíne) odhadol, že Spojené štáty každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že ľudia v ten deň necestujú a nejdú do práce. Niektoré nemocnice a hotely vo svetových metropolách nemajú izbu s číslom trinásť, poverčiví stolovníci si môžu v Paríži objednať profesionálneho štrnásteho hosťa – quatorziema…
Povera vznikla údajne za vlády francúzskeho kráľa Filipa IV. V piatok 13. októbra 1307 začal s masovým likvidovaním rytierov templárskeho rádu. Od tých čias majú ľudia pred kombináciou tohto čísla a dňa v týždni obrovský rešpekt.
Strach z piatka trinásteho zamestnáva aj psychológov a psychiatrov. Diagnóza sa nazýva paraskavedekatriafóbia.
Chudák Peter K. Pre väčšinu z nás je piatok trinásteho koncom pracovného týždňa, prísľubom pekného víkendu, deň výplaty, alebo tesne pred ňou. Aj moja dcéra Lucka sa narodila v piatok trinásteho. Dobrý dôvod na oslavu…
Foto: Shutterstock