Nie je to len o stĺpiku…
Dve správy z tlače. Zdanlivo spolu nesúvisia. Ale len zdanlivo. Prvá: Štát určí počty žiakov aj gymnázií. Konečne. Síce je to znovu centralizácia určitej činnosti, ale keďže zriaďovatelia sa nemajú k činu…
Druhá správa hovorí, že mesto, naše mesto, hľadá firmu, ktorá dokáže privariť liatinový stĺpik k základu, ktorý je ukotvený v dlažbe. Vzdelaných ľudí nespočetné množstvo, ale odborníkov schopných zvariť aj niečo iné ako obyčajnú konštrukčnú oceľ treba prácne zháňať. Neviditeľná ruka trhu, v tomto prípade trhu práce, zdvihnutá so vztýčeným prostredníkom, posiela vrúcny pozdrav všetkým doterajším reformátorom školstva za posledných dvadsaťsedem rokov.
Poďme trochu do histórie.V polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia boli v Košiciach dve gymnáziá. Kováčska a Šrobárova. Plus jedno maďarské. Vtedy sa síce nevolali gymnáziá, ale boli to v podstate ich ekvivalenty. Stredné školy navštevovali silné povojnové ročníky. Dostať sa na tzv. gymnázium bolo podmienené prospechom a pomerne náročnými prijímačkami.
Koncom šesťdesiatych rokov pribudlo ďalšie – Šmeralova, dnes Poštová. So symbolickým prírastkom sme vydržali až do roku 1990. Potom začal rozmach gymnázií. Samozrejme, na úkor ostatných škôl. Dnes, keď na gymnáziách sú decká narodené okolo roku 2000, ich máme v meste cez dvadsať. Detí sa rodí stále menej, ale gymnáziá pribúdajú…
Krajina, ktorej rozvoj je založený na priemysle a na rozvoji strojárstva, pre istotu zrušila aj matematiku ako povinný maturitný predmet. Úžasné.
Problém so stĺpikom rieši mesto už dlhé týždne. Že to vôbec je problém, je na zamyslenie. Strojársku tradíciu, krorú naše mesto budovalo viac ako sto rokov, sme dokázali zlikvidovať za necelé tri dekády. Fabriku, ktorej výrobný program bol v značnej miere závislý od kvalitných zváračských technológií, dnes už pripomínajú len nejaké zastávky električiek, nie príliš populárny most a jeden futbalový mančaft. S ňou, samozrejme, zaniklo aj veľmi kvalitné učilište a taktiež zváračská škola. Odborníci z nej by možno v danej dobe boli privarili stĺpik za jeden deň a jednu fľašu… Ostatné náklady by sa utopili v réžii.
[article slug=”pribeh-stpika-spred-domu”][/article]Takže každé rozhodnutie, ktoré zabezpečí, aby sa absolventi škôl viac priblížili životu, je možné považovať len za správne. A možno potom, keď sa nám vykotí nejaký iný stĺpik, ani to nebude stáť za zmienku v tlači.
Peter Skalka
Foto: Veronika Janušková