Peniaze chýbajú len štrajkujúcim?
Nikto nemá rád napätie a neistotu. Najmä ak sa dotýka našich životných istôt. Preto s riadnou dávkou nervozity sledujeme, ako sa vyvinú požiadavky zdravotných sestier alebo učiteľov na zvýšenie ich miezd. Ako zareaguje vláda, parlament.
Dopady hrozieb
Ohrozená je starostlivosť o naše zdravie, nech si minister hovorí, čo chce – taký počet zdravotníkov by nenahradil ani z vojenských záloh. A predstavte si, že nepôjdu do práce učitelia. Kam dáme naše deti na ten čas? Najskôr s nimi ostaneme doma v rámci dovoleniek. Ekonomika štátu by to pocítila.
„Sú ich požiadavky oprávnené?“ pýtajú sa obyčajní ľudia. Myslím fakt tých, čo denne obracajú každý cent, aby v tomto štáte nejako vyžili. „Veď aj nám peniaze chýbajú,“ tvrdia.
Katastrofa sa nekoná
Chýbajú, lebo už 26 rokov od Nežnej revolúcie nás tu kŕmia nezmyslami o výkonnosti našej ekonomiky, trhu práce a inými bla, bla. Každé zvýšenie minimálnej mzdy označujú naši ekonomickí experti a podnikateľské vrstvy bezmála za katastrofu. Bolo ich už niekoľko a predstavte si, nič zlého sa nestalo. Štát neskrachoval. Tak ako nekrachuje žiadny iný štát, kde priemerné mzdy niekoľkonásobne, čiže o stovky percent, prekračujú tie naše v mnohých druhoch činností, nielen v školstve a zdravotníctve.
Chceme žiť ako ľudia
Mali by sme asi pohroziť štrajkom všetci, aby sme tu žili z takých miezd, ktoré by nás pri strate práce nezaradili okamžite medzi homlesákov či bezdomovcov. Ale naši majitelia fi riem, fabrík, obchodov a iných spoločností si žijú nad pomery bežné na Západe. Nič im nie je dosť drahé – autá, domy, dovolenky – a liečiť sa chodia do zahraničia.
Prečo k nám prichádzajú zahraniční investori, všetci dobre vieme. Nie preto, že naša produktivita práce je nízka. Práve naopak, je rovnako skvelá a sofi stikovaná ako inde. Ale sme LACNEJŠÍ ako pracovná sila. Keď zarobia, vyčerpajú úľavy od vlády, spravidla odchádzajú alebo predajú dobre zavedenú firmu inému.
Učme sa od Západu
Stratil by štát niečo, keby sme si všetci vybojovali vyššie, ľudskejšie mzdy? Určite nie. Získal by na odvodoch, na daniach, mohol by viac a rýchlejšie investovať do rozvoja, a to by rovnako túrovalo a akcelerovalo ekonomiku. Štrajkuje sa za vyššie mzdy aj na Západe. Dokonca to robia oveľa častejšie ako u nás. Príkladov sú desiatky. A ešte nikto nikde pre to nevyšiel na psí tridsiatok. Tak ako je to vlastne?
Foto: TASR