Predvolebná anketa: Čo sme sa pýtali košických osobností?
Košických osobností sme sa opýtali: 1. Splnila politická strana, ktorú ste volili pred štyrmi rokmi, vaše očakávania? 2. Podľa čoho sa rozhodujete, komu dáte svoj hlas?
Igor Timko, spevák skupiny No-name
1. Jedna strana toho veľa nedokáže, no parlament stráca svoj prioritný zmysel. Tým je, že všetci volení reprezentanti, či opozícia, alebo koalícia, sú tam pre dobro občanov… Toto mi akosi z práce parlamentu nevychádza. Česť výnimkám.
2. V živote som mal šťastie na výborných pedagógov a napríklad Jozef Adamovič nám vždy prízvukoval: ”Hodnoť človeka podľa toho, čo urobí, nikdy nie podľa toho, čo hovorí!” Budem voliť podľa toho.
Roman Frnčo, advokát
1. Pred štyrmi rokmi som volil SaS. Moje očakávania naplnila – nezostavila vládu so SMERom a naďalej bojovala proti korupčnému systému, ktorý na Slovensku existuje. Žiaľ, keďže nevznikla vláda, ktorej súčasťou by bola SaS, nemohla naplniť svoj program. Sklamal ma konflikt, ktorý v strane nastal, čo znamená, že teraz je iba tesne nad hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu.
2. Dlhodobo zastávam pravicovo-liberálne hodnoty, preto oceňujem, ak program strany tomu zodpovedá. Tiež oceňujem, ak strana má už politické skúsenosti. Zároveň som ochotný voliť len tých, ktorí majú šancu dostať sa do parlamentu. Z týchto kritérií mi preto aj toho roku vychádza, že budem voliť SaS.
[ad][/ad]Tomáš Straka, umelec a aktivista
1. Strana, ktorú som volil pred štyrmi rokmi, moje očakávania určite nesplnila! Ale ak mám byť úprimný, nejde len o stranu, ktorú som volil, ale všeobecne o štyri roky, ktoré som mal možnosť vidieť a komentovať ako umelec a aktivista.Môžem povedať čím ma slovenská politika potešila a sklamala vo všeobecnosti. Tým prvým je, že sa konečne vláda zľakla tlaku ulice a že občianska neposlušnosť začína byť na Slovensku hodnotou. Sklamalo ma a neustále ma sklamáva to, akým primitívnym spôsobom sa u nás vedie kampaň na všetkých frontoch.
2. Nemám rád ľudí, ktorý hovoria že nejdú voliť lebo niet koho a nikomu neveria. Zvlášť po tom, aký úspech dosiahol seriál Game z Thrones. A o nič iné vlastne nejde… Vždy si urobím mapku, v ktorej zohľadňujem možnosť zvoliteľnosti, spoločenskú prospešnosť, moje záujmy a víziu toho, pre aký štát chcem v budúcnosti tvoriť. A to isté potom urobím aj vo vnútri strany, ktorú som si vybral. Je to šach, nejde tu o emócie, sympatie či nejakú zhodu s morálnym nastavením, skôr o to, kto je aký úradník a rétor (lebo nič iné politik nie je), schopný poskytnúť čím väčší počet dobier čím väčšiemu množstvu subjektov.
Beáta Beregrad Grünmannová, blogerka
1. Politická strana, ktorú som volila pred štyrmi rokmi, prekonala všetky moje očakávania. Predviedla úžasný eskamotérsky trik. Pozbierala hlasy, dala sa zvoliť a zmizla ako gáfor. Keď ma prešiel hnev, zostal po nej pocit pobavenia a poučenie. Už nedám svoj hlas novotvaru, nebudem viac kupovať mačku vo vreci.
2. Môj osobný životný vzor je môj starý otec a hneď po ňom Tomáš Garrigue Masaryk. Stále hľadám osobnosti, ktoré by sa mu aspoň priblížili. Prečo sa hrabať v bahne, keď môžeme siahať po hviezdach? Dôležitý je pre mňa charakter, integrita a schopnosť vidieť v prvom rade celok, až potom svoje osobné záujmy. Vyberiem si z klasických opozičných strán, ktoré už osvedčili, že niečo vydržia a nebudú poletovať ako veterná koruhvička. Prvý je pre mňa občiansky princíp, tak ako to zaviedol voľakedy dávno Napoleon. Všetci sme si rovní, náboženstvo, sexuálna orientácia, majetkové pomery sú pre mňa súkromné záležitosti každého človeka. Nie sú to palice, ktorými by sa mali ľudia vzájomne biť.
Vincent Lukáč, bývalý hokejista a poslanec NR SR
1. Som neskutočne sklamaný, sklamali ma tí, ktorým som veril. Zistil som, že medzi nami je strašne veľa neserióznych a falošných ľudí a tento národ na to musí prísť sám.
2. Rozhodujem sa podľa srdca, budem voliť toho, kto hovorí pravdu, kto to myslí dobre s touto republikou a kto chce, aby sme sa mali v budúcnosti lepšie.
Eva Bombová, novinárka
1. Pred štyrmi rokmi ma zaujali zámery načrtnuté stranou Most – Híd , tobôž keď pán Bugár tak príčinlivo deklaroval najmä charakter. Vstup tejto strany do koalície so Smerom a SNS ma sklamal. Kým do rezignácie sa hlavne pani ministerka Lucia Žitňanská snažila voličov nesklamať, pán minister László Sólymos sa aj v roky rizikovom zemplínskom trojuholníku smrti začal aktivizovať iba s aktuálnym zvolebnievaním. To pána ministra dopravy Arpáda Erséka ani akútna blízkosť volieb, zdá sa, nenabudila k urýchleniu riešení výstavby diaľnice juhom…
2. Roky ma poburuje regionálna diskriminácia východného Slovenska. Tobôž, keď pán Fico a iní aj verejne hlásajú, že na východe nie je nič… Pre doterajšie vlády i parlamenty končí republika spravidla iba kúsok za Vrakuňou. Keď v nedeľu popoludní vídam občas na staniciach v Košiciach či Kysaku tie nezmenšujúce sa množstvá ľudí, ktorí nastupujú do rýchlikov smer západ za robotou, pýtam sa – dokedy? Preto si pri prezeraní volebných programov všímam, koľko a akých reálnych plánov sa dotkne diskriminovaných regiónov. A tiež, aké je zastúpenie vhodných kandidátov. Obávam sa, kým bude Slovensko jediným volebným obvodom, parlament opäť ostane prebratislavovaný, a teda regionálne úsporne motivovaný. Preto budú mojimi favoritmi kandidáti na poslancov z nášho východu.
Eva Děkanovská, riaditeľka festivalu Zlatý žobrák
1. Strana, ktorú som volila, moje očakávania nesplnila. Nebola vo vládnej koalícii.
2. Rozhodujem sa podľa programu, ktorý vyhovuje mojim názorom, a podľa kreditu jej predstaviteľov.
[article slug=”anketa-preco-su-parlamentne-vo-pod-vasho-nazoru-dolezite”][/article]Ladislav Valanský, lekár – urológ
1. Moje očakávania sa týkali predovšetkým protikorupčných aktivít a v tomto smere politická strana, ktorú som volil, moje očakávania splnila.
2. Budem voliť stranu, ktorá vyznáva rovnaké hodnoty ako ja a má aj potenciál na zostavenie vlády.
Peter Neuwirth, aktivista
1. Keďže som pravicového zmýšľania, volil som v minulých voľbách jednu zo súčasných opozičných strán. Sklamala ma v tom zmysle, že nedokázala preniesť svoj politický kapitál na úroveň regiónu a komunálu. Jej účinkovanie počas volebného obdobia bolo síce aktívne, no bolo zamerané len na vrcholnú politiku.V súčasnosti skĺzla na pozíciu populizmu a používania teatrálnych marketingových spôsobov v predvolebnom období.
2. Svoj hlas rozhodne nedám stranám súčasnej koalície, ktorá doviedla Slovensko do hlbokého politického a spoločenského marazmu. Môj hlas nedostanú ani extrémisti, národní socialisti či strany s nostalgiou za socializmom. Budem voliť stranu, ktorá má vo svojom programe rozvoj regiónov, boj proti korupcii, jasnú proeurópsku orientáciu a silnú občiansku spoločnosť a ktorá si étos Novembra 1989 a jeho hodnoty premení v dennodennú realitu.
Dušan Baláž, výtvarník
1. Nie nesplnila, rozkradli čo sa dalo – zdravotníctvo, školstvo, súdnictvo, diaľnice. Je to niečo hrozné. O dôchodkoch ani nehovorím. A je toho ešte viac…
2. Ešte som sa nerozhodol, bojím sa aj terajšej opozície, ktorá sa nevie medzi sebou dohodnúť. Bojím sa, že ak vyhrá voľby ten či onen, majú všetci pocit, že ešte stále je čo rozkradnúť. Asi taká je naša realita.
Tomi Okres, hudobník
1. Strana ktorú som volil, nedostala šancu zostavovať vládu, zostala v opozícii. Z opozície nevyriešite skoro nič, aj keď to časť našich voličov nechápe.
2. Ak dlhodobo sledujete sľuby našich politikov a neskôr ich skutky, ostanú vám na výber dvaja – traja, takže je to jednoduché. Akútne potrebujeme zmenu, demokratickú zmenu.
Július Klein, bývalý riaditeľ Štátnej filharmónie
1. Žiaľ očakávania nesplnila. Skutočnosť nezodpovedala výsledkom predchádzajúceho pôsobenia v parlamente a predvolebnej rétorike.
2. Keďže prevažná väčšina chce nás nachytať na svoj pestrofarebný až omamný volebný program, rozhodujem sa na základe obsadenia skutočnými osobnosťami u ktorých nepredpokladám pokrivenie charakteru a zmenu priorít.
Helena Miškufová, Slovensko-český klub
1. Chápala som kroky, ktoré robila ako pomerne malá stredopravá strana pred voľbami v 2016, bol mi blízky jej program. Keď sa ako umiernená stala súčasťou koalície, verila som, že by mohla byť akousi opozíciou vo vláde. Avšak v dôležitých situáciách v druhej polovici volebného obdobia nevyužila svoj morálny potenciál a v záujme zachovania funkcií a svojho vplyvu sa jej účinkovanie preklopilo do pre mňa už neakceptovateľnej polohy.
2. Priama účasť na demokracii skutočne nie je jednoduchá. Mrkla som na zoznam zaregistrovaných strán a kandidátov. Niektoré mená by som radšej ani nevidela – predsa boli v iných stranách. Hentí zasa mali problém so zákonom. Podstatný je volebný program. Istotne v každej strane (azda okrem fašistov) sú poväčšinou normálni, poctiví politici, ktorí to myslia úprimne a vážne, ale máloktorá strana sa dokáže interne vysporiadať s prospechármi (a zlodejmi), ktorí ju skôr či neskôr stiahnu ku dnu. Rétorickými vystúpeniami politikov, neraz podfarbenými neetickými útokmi na rivalov, sa určite opantať nenechám.
Jana Teššerová, Galéria Ľudovíta Felda
1. Žiaľ, musím konštatovať, že stranu, ktorú som volila a dôverovala jej, nesplnila z veľkej časti volebný program, svoje snaženie nesmerovala k progresu v našej spoločnosti. Sledujeme v médiách kauzy, korupciu, amorálnosť, nekultúrnosť. My volíme poslancov, aby oni riešili množstvo problémov v našej spoločnosti. Lenže nakoniec ich riešime my a my sa zaoberáme ich problémami. To je smutné konštatovanie.
2. Určite si prečítam volebný program strán, ale myslím si, že som už rozhodnutá. Verím a dúfam, že ja aj ľudia budú voliť kultúrnosť, čestnosť, angažovanosť, snaženie, a nie stranu, ktorá hlása fašizmus, rasizmus, antisemitizmus. Priznávam sa, že mám z toho aj veľké obavy, keďže skoro celá rodina mojich rodičov bola zavraždená v koncentračných táboroch. A teraz, 75 rokov po oslobodení, sa uchyľujeme opäť k tejto zvrátenosti. Riaditeľ Osvienčimského výboru povedal: „Všetci poznáme 10 prikázaní. Dnes pridávam jedenáste – Nebuďme ľahostajní!“ Vyzývam a prosím všetkých Košičanov, vyzývam našu múdru a inteligentnú mládež, nebuďte ľahostajní!
Boris Vaitovič, výtvarník
1. Čiastočne.
2. Vyberám si podľa morálneho profilu, inteligencie v prejave a v politických skutkoch.
Pavol Kušnír, doktorand
1. Strana, ktorú som volil, splnila svojím spôsobom to, čo som od nej čakal. Sľubovala odhaľovanie káuz a boj proti korupcii, čo posledný rok dokázala.
2. Sledujem programy strán, ich históriu, vyjadrenia a ciele. Ak ma strana presvedčí, som ochotný pridať ju do užšieho výberu. Strana, ktorá už bola vo vláde alebo v opozícii to má u mňa ťažšie, pretože si môžem navyše zrekapitulovať jej pôsobenie za posledné štyri roky. Ak strana nemá len populistické reči a naozaj má v programe rozumné body, ktoré sa týkajú zdravotníctva, sociálnych otázok, enviromentalistiky alebo školstva, má šancu dostať môj hlas.
Tibor „Apa“ Egry, dídžej v dôchodku
1. S politickým subjektom, ktorého som volil pred štyrmi rokmi som spokojný. Plnil si v politike svoju úlohu tak, ako mal, celé volebné obdobie.
2. Politiku sledujem, takže pre mňa nie je problém vyhodnotiť, či sa u politikov sľuby zhodujú so skutkami. Rozhodujem sa podľa skutkov. Základom pre politikov je, podľa mňa, pokora voči tým, ktorým majú slúžiť a ktorí ich volia.
Andrej Šteiner, riaditeľ Karpatského rozvojového inštitútu
1. Politická strana, ktorú som volil, sa nedostala do vlády, takže mala malú šancu veci výraznejšie ovplyvniť. Napriek tomu, strana ako taká sa snažila byť silným oponentom koalície. I keď musím povedať, že pre mňa ani ona neposkytla jasnú víziu ako ďalej, takže bola pre mňa miernym sklamaním. V týchto voľbách budem voliť inú stranu.
2. Som volič, ktorý číta programy strán (s vylúčením tých, o ktorých viem jednoznačne, že ich voliť nebudem), a verí, že budú stranami presadzované. Okrem toho som volič, ktorý sa nedíva len na lídra strany, ale aj na ľudí okolo neho. Ak ich poznám z ich predchádzajúcich aktivít, či už pozitívnych alebo negatívnych, má to veľký vplyv na moju voľbu. V týchto voľbách som si už vybral a nebude to podľa mňa voľba „menšieho zla“.
Gejza Szabados, hudobník, majiteľ agentúry GES
1. Politická strana, ktorú som volil pred štyrmi rokmi, ma veľmi sklamala. Tak, ako aj ostatné politické strany, hájila len svoje záujmy. Predvolebné sľuby nesplnili v žiadnom rezorte.
2. Veľmi ťažko sa v dnešnej chaotickej politickej situácii dá orientovať. Rozhodnem sa určite pre tú politickú stranu, u ktorej na prvom mieste bude občan – volič a nie osobný záujem jednotlivých politikov.
Gabriel Horal, riaditeľ agentúry Forsa
1. Politická strana, ktorú som volil pred štyrmi rokmi, ma sklamala tým, že pred voľbami sa hlásila k opozícii a deklarovala pravicový program. Kvôli možnosti podieľať sa na vláde však svojich opozičných partnerov zradila a pripojila sa k stranám s diametrálne odlišnými hodnotovými kritériami.
2. Súčasná vládna koalícia je absolútne nedôveryhodná – riadiaca sa princípom “vyhraj voľby, môžeš všetko”. Opozičné strany sa o dôveru voliča uchádzajú iba verbálnymi prezentáciami a ich reálne pôsobenie v budúcnosti je otázne. Teda o tom, komu dám svoj hlas, rozhodnú dva aspekty: za prvé, že som liberál a za druhé, do akej miery sa hierarchia hodnôt, ktorú vyznávam, bude stotožňovať s programom strany, ktorej dám svoj hlas.
Braňo Koniar, riaditeľ MMM
1. Jednoznačne nesplnila. V podstate však moje očakávania nesplnila žiadna zo strán. Slovensko z pohľadu politickej kultúry stagnuje, či skôr cúva. To sa, samozrejme, postupne prenáša i do hospodárskeho alebo spoločenského života.
2. Svoj hlas odovzdám tomu, z koho bude vyžarovať entuzaismus a viera v schopnosti spoločne meniť Slovensko na modernú, demokratickú krajinu. Tomu, kto sa nebude v programoch a v povolebných krokoch spoliehať iba na priamočiary populizmus.
(fer, hun, jv, mk, sz)
[ad2][/ad2]