ŠPINNER: Sme múdrejší? Ťažko povedať!
O čom inom môže byť moja úvaha v týchto dňoch, ako o lete, horúčavách a odpočinku. Tí, čo si správne zvolili dovolenku, sú spokojnejší. My ostatní v práci sme večer ako vyžmýkaná handra, ktorá navyše príliš rýchlo vyschla.
Viem si predstaviť aj iný režim. Spomeňme si len na máj, ako pekne vychádzali sviatky. Dva týždne za sebou sme mali iba štyri pracovné dni a za nimi krásne tri dni voľna. Nič pre workoholikov, ale verím, že takých je menej ako mlčiaca (a trpiaca) väčšina.
Najmä teraz v lete by takýto režim istotne padol vhod mnohým ľuďom nielen v Košiciach, ale najmä rodičom. V oveľa väčšej miere by sa venovali svojim deťom, hrám, športu, plávaniu, jednoducho zmysluplnému letnému využívaniu času. Veď každý občas zanarieka, že ho nemá dosť, že by chcel viac.
Láka najmä zážitková turistika. Moja dcéra s manželom si raz urobili voľno na rok a pol a vybrali sa sami dvaja do sveta. Bez cestoviek a organizovaných zájazdov. Prešli takmer polovicu zemegule, držiac sa pekne v teplejších klimatických pomeroch podľa toho, ako sa posúvajú ročné obdobia. To, čo prežili, nafilmovali, nafotografovali, urobili si záznamy do denníkov. Určite je to v ich mysliach zafixované oveľa hlbšie než akékoľvek skvelé dni v práci.
Neviem povedať, či by naša ekonomika, alebo ekonomika sveta skrachovala, keby voľných dní bolo viac. Či by ovplyvnilo nejako chod sveta, keby sa menej vyprodukovalo, menej postavilo, menej investovalo a menej – zarábalo. Aj tak si myslím, že to nie je o zárobkoch toho plebsu niekde dole. “Hladní a nenasýtení” sú najmä tí, čo ťahajú za nitky. Im sa mália milióny či miliardy, ktorými disponujú. A tak poháňajú produkciu aj spotrebu vpred, aby potom sedeli na väčších balíkoch.
Zaujímavé je, že pri pozorovaní skupiny ľudoopov či šimpanzov neuvidíme ani najmenšiu snahu o neustále zvyšovanie počtu plodov, ktoré si zo stromu odtrhnú. A oddýchnu si, keď na to práve majú chuť.
Vyššia inteligencia však nepustí – sme jednoducho “múdrejší”.
Foto: Shutterstock