Za čo vládu v boji s koronou chválite a za čo kritizujete?
ANKETA: Za čo vládu v boji s koronou chválite a za čo kritizujete?

Pavel Titl, dopravný špecialista
Chválim vládu za snahu, napriek dlhodobo zlému stavu nášho zdravotníctva, zabezpečiť na Slovensku čo najlepšie a najrýchlejšie prekonanie pandémie s minimálnym dopadom na ekonomiku a čo najmenším dopadom na zdravie a životy pozitívnych pacientov.
Vládu kritizujem za to, že dobrá myšlienka je podaná tak, že vyvoláva negatívne reakcie u obyvateľov. Často rozhodujú chaoticky a nepremyslene, zodpovednosť a kompetencie sa prehadzujú medzi viacero subjektov. Premiér rozhoduje mnohokrát sám a bez ohľadu na stanoviská epidemiológov alebo pandemickej komisie. Rozhodnutia sa menia často z hodiny na hodinu a to, čo bolo včera povedané, dnes už neplatí a zajtra to bude zase inak. A vôbec sa mi nepáči komunikácia predsedu vlády, ktorý zásadné vyhlásenia vyhlasuje cez Facebook a obchádza svojich koaličných partnerov a dokonca aj pani prezidentku. Mal by si uvedomiť, že zastrašovanie nie je najoptimálnejší spôsob vládnutia.

Lenka Kovačevičová, starostka Sídliska Nad jazerom
Vládu by som skritizovala za informačný chaos. Informácie z tlačových besied sú miestami natoľko komplikované a náročne prezentované, že na konci neviete, na čom sa uzniesli. Ľudia musia vidieť príklad a chápať informácie, ktoré musia byť jednoduché a zrozumiteľné, aj keď sú prísne, a nesmú mať množstvo výnimiek. Ľudia vidia, ako sa vládne strany medzi sebou vadia, čo by si mali vyriešiť vo svojej kuchyni.
Tento zmätok sa následne prenáša aj na ľudí. Dôležite je kritické myslenie, krízové riadenie a správna komunikácia. Aby ľudia pochopili, čo vláda od nich chce. A keď im niečo prikazuje, má byť v tom príkladom, nie ako napríklad v Česku minister zdravotníctva.
Na druhej strane, po vojne je každý generál a na pandémiu neexistuje manuál, ktorý by sme vytiahli zo šuflíka. Boli sme postavení pred niečo, s čím sme sa za posledné roky nestretli. Vláda robí v rámci svojich možností, čo sa dá. Uvidíme, aký výsledok prinesie celoplošné testovanie.

Roman Frnčo, advokát
Nachádzame sa v zložitej situácii. Samozrejme, ani mne sa nepáči, že musím nosiť rúško, že nemôžem ísť do baru či reštaurácie, ale vnímam súčasnú situáciu, a preto rozumiem, že je to potrebné. Rovnako opatrenia ovplyvňujú aj moju prácu, keďže pojednávania sa odročujú na neskôr.
Svoje názory však hovorím s pokorou, keďže na začiatku korony som sa napríklad domnieval, že pri malom počte prípadov sú opatrenia príliš prísne, čo sa však rýchlo ukázalo ako správne. V lete som však mal pocit, že sme hranice otvorili príliš skoro, a preto tu dnes možno máme druhú vlnu. Pozitívne vnímam snahu vlády masovo testovať obyvateľstvo a taktiež prácu polície v boji proti hoaxom.
Negatívne z odborného pohľadu vnímam, že opatrenia mali často legislatívne nedostatky a to či už z dôvodu ich nejasností, alebo z pohľadu pochybností o ich platnosti. Mnohých ľudí to preto povzbudilo v bláznivom nerešpektovaní rozumných pravidiel a, žiaľ, aj v radoch advokátov, presnejšie advokátok, sa našli takí, čo ich v tom podporujú.

Vincent Lukáč, hokejová legenda
Čítam veľkých vedcov, ktorí dostali Nobelove ceny za zdravotníctvo a výskum, a hovoria, že najväčšie blbosti v boji proti koronavírusu robí naša republika. A súhlasím s nimi. Vládu kritizujem, že testovanie nie je úplne dobrovoľné.
Každý nech sa riadi podľa seba, ako sa cíti. Kto sa cíti, že je chorý alebo sa bojí, nech sa ide otestovať. Každý chce žiť a každý si praje zdravie, ale to neznamená, že ak pôjdem na odpoved, budem automaticky zdravý. Nechválim vládu, lebo odkedy nastúpila, prioritne rieši len COVID-19, Kočnera a zatvárajú sudcov. Ale ako ľudia majú žiť, z čoho? A zamestnanosť, to neriešia.
[ad2][/ad2]