Nezdravý štýl stravovania v zime sa najviac prejaví na jar, hovorí MUDr. Oto Sova (Rozhovor)
MUDr. Oto Sova, CSc., biochemik, ktorý sa okrem všeobecnej medicíny dlhodobo zaoberá vo svojom výskumnom ústave v Košiciach vývojom vakcín, očkovacích látok a tiež výskumom bioaktívnych výťažkov z rastlín a ich využitím pre zdravie človeka. V minulosti pracoval v Slovenskej akadémii vied a bol ocenený striebornou medailou SAV za zásluhy v biologických vedách.
V zimnom období máme sklon k prejedaniu, vysokokalorickej strave v podobe mastných, slaných a sladkých jedál, väčšiemu príjmu alkoholu a menšiemu pohybu. O to viac sa potom na jar po zimných prehreškoch snažíme dať telo do poriadku. Mnoho ľudí dokonca podstupuje rozličné očistné kúry. Telo ale má svoj mechanizmus, ako sa zbavovať škodlivín a toxínov. Väčšina sa vylúči prirodzene, no s niektorými to ide ťažšie.
MUDr. Oto Sova, CSc., biochemik, ktorý sa okrem všeobecnej medicíny dlhodobo zaoberá vo svojom výskumnom ústave v Košiciach vývojom vakcín, očkovacích látok a tiež výskumom bioaktívnych výťažkov z rastlín a ich využitím pre zdravie človeka. V minulosti pracoval v Slovenskej akadémii vied a bol ocenený striebornou medailou SAV za zásluhy v biologických vedách.
Čím je spôsobené, že človek pociťuje v tomto období jarnú únavu?
Priebehom ročných období sa mení spôsob stravovania ľudí, ich diéta a to, či chcú alebo nechcú. V zime napriek dovozu „čerstvého“ ovocia klesá prívod prírodných vitamínov, mení sa zloženie stravy v neprospech rastlín a prevažujú živočíšne zložky. To všetko má za následok spomalené oxido-redukčné pochody v organizme a negatívne zmeny v odbúravaní metabolicky spracovaných látok.
Telo ale má „samodetoxikačnú“ schopnosť a čistí sa neustále, nielen v čase jari. Ako tento proces funguje?
K takzvanej samodetoxikačnej činnosti pečene, obličiek, pľúc, ale aj čriev dochádza v momente, keď začína byť organizmus bohatšie zásobovaný vitamínom D a potom vitamínom C a viacerými zložkami rastlinných organizmov, ako cibuľa, cesnak, mrkva a podobne. Uvedené orgány veľmi rýchlo vymieňajú nahromadené zložky živočíšneho pôvodu za tie, ktoré začínajú do nich prúdiť.
Pečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány v celom tomto procese, pretože slúži ako filter. Čo je pre pečeň najviac škodlivé?
Pečeni najviac škodí alkohol, vysokomolekulárne prepálené tuky, rôzne jedy a hormóny živočíšneho pôvodu a vôbec diéta zakladajúca sa prevažne na tukoch a soli, čoho predstaviteľmi sú hlavne údeniny, aj keď ako pri alkohole poznáme francúzsky paradox, aj v bohatej tukovej diéte poznáme eskimácky paradox, kedy napriek vysokej spotrebe tuku v strave Eskimákov, kde základom stravy sú tučné ryby, je výskyt aterosklerózy zriedkavý.
Keďže telo má samodetoxikačnú schopnosť, usádzajú sa v tele vôbec nejaké toxíny alebo iné usadeniny?
Samodetoxikačné schopnosti organizmu by som spomenul viac-menej v úvodzovkách. Sme denne svedkami toho, že ľudia, ktorí majú v potrave prevahu niektorých látok, po čase ich majú aj v krvnom riečišti a vidíme, ako sa im tam usadzujú triglyceridy ako výraz tukov v potrave, cholesterol ako dôsledok vyšších tukov v potrave či kyselina močová a nukleotidy ako zdroj dny. A je pravdou, že množstvo týchto usadenín je vyššie na jar po zimnom štýle stravovania.
Spomenuli ste, že usadeniny sa môžu nachádzať na stenách ciev v podobe cholesterolu alebo môžu mať podobu žlčníkových, či obličkových kameňov. Dá sa ich zbaviť úpravou životosprávy?
V týchto prípadoch úprava životosprávy spočíva v abstinencii spomenutých látok v potrave a v nádeji, že sa ich organizmus bude snažiť doplniť z vlastných nadbytočných usadených zdrojov. Táto predstava do istej miery funguje, ale zďaleka nie je dostatočná na kompletné odstránenie nadmerných zásob na stenách ciev. Inou cestou je užívanie rôznych bylinných čajov, hlavne obsahujúcich saponíny, ktoré do určitej miery dokážu tieto usadeniny odstrániť, prípadne rozpustiť niektoré druhy kameňov.
Veľa ľudí drží na jar dlhé „zaručené“ detoxikačné kúry, prísne džúsové diéty, je iba surovú stravu a obmedzuje príjem kalórií. Môže to byť pre telo prínosom? Dokáže to človek vôbec vydržať?
Je to utkvelá predstava toho, že chýbanie určitých komponentov v strave môže zapríčiniť odstránenie nežiadúcich usadenín a zlepšiť prúdenie krvi a lymfy. Obmedzenie príjmu kalórií môže spôsobiť úbytok hmotnosti tela, ale zvyčajne sa dostavuje jojo efekt, kedy rýchly úbytok spôsobuje rýchle pribúdanie. A naopak, chýbanie niektorých zložiek potravy môže spôsobiť rôzne metabolické ochorenia, ako avitaminózy.
Jedným z dôvodov prečo ľudia robia tieto takzvané jarné detoxy je, že chcú aj schudnúť. Je to dobrá stratégia alebo v tom vidíte skôr riziká?
Najlepšia je vždy prevencia, teda v zime nezvyšovať príjem potravín a hlavne nie bohatých na tuky, soľ a alkohol, aby telesná hmotnosť nevzrastala. A ak pristúpime k chudnutiu, malo by byť pomalé a plynulé, trebárs tri až päť kíl za mesiac, nie za týždeň. V opačnom prípade nemilosrdne dochádza k jojo efektu.
Ako podporiť samočistiace procesy v tele? Akú stravu jesť?
Na tomto poli nám dokážu poskytnúť veľkú pomoc saponíny, ktoré zaplavia naše telo a všade v ňom znižujú povrchové napätie, čím vlastne odstraňujú všetky usadeniny, zlepšujú prietok krvi cievami, prekysličenie jednotlivých orgánov a čistia také orgány ako pečeň, obličky a pľúca. Strava má byť vždy pestrá, teda má mať rovnomerné zastúpenie ovocia, zeleniny, cestovín a mäsa. Neodporúča sa variť iba na rastlinných olejoch, pretože neobsahujú vitamín F, ktorý je potrebný k syntéze „dobrého“ cholesterolu, teda sem-tam je potrebná aj masť.
Kde nájdeme saponíny? Ako pomáhajú telu v rámci zbavovania sa škodlivých látok a ako pôsobia?
Saponíny sú rastlinného pôvodu a v rastlinách vyskytujúcich sa v našich zemepisných šírkach sa nachádzajú napríklad vo fazuli, hrachu, mydlici lekárskej, pagaštanoch a podobne, ale maximum saponínov dokážu produkovať niektoré palmy, ako napríklad Yucca Shidigera. Jej saponíny sa vyskytujú vo viacerých produktoch výživových doplnkov. Poznáme v podstate dva druhy saponínov. Steránové (steroidné), ktorých je v prírodných produktoch väčšina a po požití pracujú hlavne v tráviacom systéme, odstraňujú usadeniny zo stien žalúdka a čriev, čím zvyšujú ich mobilitu a napomáhajú tráviacim pochodom. Terpénové, menšie saponíny, sa vstrebávajú do cievneho systému. Keďže dĺžka tráviaceho traktu je asi 15 metrov, ale dĺžka ciev až 160 kilometrov (ak neveríte, opýtajte sa strýčka googla), tak správne ladený produkt by mal obsahovať až 90% terpénových saponínov a len zvyšok steránových. Vtedy by sa saponíny vedeli dostať v našom tele skutočne všade a odstraňovať usadeniny v našich žilách a tepnách, zabraňovať infarktom a trombózam a ozdravovať naše preťažené orgány.
Kde všade v rámci nášho tela dokážu byť saponíny ešte nápomocné?
Saponíny sa dostanú všade a všade sú prospešné. V prvom rade pri zažívacích ťažkostiach, chronických zápchach, poruchách trávenia, čo je dôsledok tvorby usadenín v črevách a hlavne v hrubom čreve, kde sa spomalí peristaltika a dochádza k zápche, plynatosti a bolestiam v oblasti brucha. Ďalej pri ochoreniach pečene, obličiek, močových ciest, pri artritídach a artrózach, pri močových a žlčníkových kameňoch. Účinne potencujú pôsobenie antibiotík a tým, že „vyčistia“ cievy, spôsobujú, že sa konečne predpísané lieky dostanú na tie miesta, kde majú pôsobiť. Tu sa využíva úžasná potencia saponínov, kde lieky pôsobia na báze chemickej alebo biologickej, ale saponíny na princípe fyzikálnom, a preto nemajú s liekmi žiadne kontraindikácie a môžu sa užívať spolu s nimi.
Čo všetko má človek robiť preto, aby bol zdravý a fit po celý rok a nesnažil sa to všetko dohnať nápravou v jarných mesiacoch roka?
V prvom rade by sa mal držať správnej životosprávy, vyhýbať sa škodlivinám ako fajčenie a drogy. Čo sa týka alkoholu odborníci najnovšie tvrdia, že je lepšie pravidelné užívanie malých množstiev než veľké nárazové „oslavy“, ako to dokázali víkendové bakchanálie, ktorých dôsledkom boli hromadné fibrilácie predsiení srdca a infarkty. Človek by si mal dopriať aj trochu pohybu, denne prejsť 8 – 10.000 krokov a dbať o to, aby dodržiaval svoju hmotnosť. Musíme však poznamenať, že tak ako sa menia a vyvíjajú naše pozorovacie metódy, tak sa menia aj naše názory na optimálny spôsob života.
(mk)
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)