20.01.20

Nominácia Košičan roka 2019: Dáša Čížková

Kategória: Osobnosť - Veda, výskum a vzdelávanie

Špičková odborníčka Dáša Čížková bola ocenená titulom Osobnosť vedy a techniky za celoživotné zásluhy v oblasti regeneračnej medicíny a v oblasti neurovied. Okrem iného sa podieľala na zavedení nového PhD. študijného programu Neurovedy na UVLaF. V roku 2015 jej bola za zásluhy v lekárskych vedách udelená čestná plaketa Slovenskej akadémie vied Jána Jessenia. V roku 2006 získala 1. cenu za najlepšiu publikáciu v Ocenení slovenskej histochemickej a cytochemickej spoločnosti. V roku 2001 bola docentka Čížková ocenená Slovenskou neurochemickou spoločnosťou za najlepšiu publikáciu z oblasti neurochirurgie.

Niekoľko rokov pôsobila na významných zahraničných niverzitách a vo vedeckých laboratóriách v Holandsku, USA a Francúzsku. Prispela k zavedeniu modelových systémov CNS, na ktorých testovala liečebné postupy s využitím farmakoterapie, bunkovej terapie či biomateriálov. V súčasnosti testuje terapeutické účinky bunkovej terapie pri neurodegeneratívnych ochoreniach na Ústave anatómie  Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím