20.01.20

Nominácia Košičan roka 2019: Kníhkupectvo ARTFORUM

Kategória: Subjekt - Kultúra

Košické Artforum vzniklo 28. októbra 1994 v deň výročia založenia Československa. Iniciátorom bol majiteľ bratislavského Artfora Vladimír Michal. Prvým vedúcim bol Peter Papek Paprčka, roky za pultom tu strávila spisovateľka Uršula Kovalyk, alebo výtvarník Bandy Jurín. Pri jeho zrode zohrala rolu miestna undergroundová a umelecká komunita.V súčasnosti kníhkupectvo vedú traja jeho dlhoroční zamestnanci Karol Voleman, Martin Farkašovský a Mariana Volemanová. Prvoradým kritériom pre výber kníh zostáva kvalita a krása. Duch neformálnosti a uvoľnenej atmosféry v kníhkupectve zostáva aj po presťahovaní do historickej budovy ArtHáz na Hlavnej 87. Súčasťou kníhkupectva sa stala kaviareň s výberovou kávou a útulným barom. Nevenujú sa len predaju kníh, ale aj množstvu neziskových, vzdelávacích či popularizačných aktivít, ktoré sa týkajú literatúry, knižného a kníhkupeckého sveta. Za dlhé roky svojho pôsobenia sa tam odohrali desiatky debát, čítačiek, výstav ako aj koncertov. Ide o intelektuálne kníhkupectvo, ktoré sa v roku 2019 úspešne transformovalo na kultúrne centrum.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím