20.01.20

Nominácia Košičan roka 2019: Občianske fórum / Verejnosť proti násiliu

Kategória: Subjekt – komunálne dianie

Celý november sme si pripomínali 30. výročie Nežnej revolúcie, keď mnoho ľudí podporilo požiadavky Občianskeho fóra (OF) a Verejnosti proti násiliu (VPN) a došlo k pádu komunistického režimu. Z Ústavy ČSSR bol odstránený článok 4 o vedúcej úlohe Komunistickej strany, prezidentom republiky sa stal Václav Havel a boli vyhlásené slobodné voľby. Novembrové udalosti roku 1989 so štrnganím kľúčov na námestí majú mnohí živo v pamäti. Tak ako v iných mestách i v Košiciach sa prvými zvestovateľmi a šíriteľmi informácií stali umelci, výtvarníci a herci... V rámci výročia sa minulý rok na podujatiach podieľali viacerí protagonisti košického Novembra ´89.

Peter Neuwirth zakladateľ občianskeho fóra sa podujal organizácie podujatia Pocta Novembru ´89. Bol spoluautorom s ÚPN výstavy Vtedy na Západe, vtedy na Východe v Múzeu Vojtecha Löfflera. Spolupracoval na výstave Prvý dotyk so slobodou. Spolu s Rolandom Buššom vydal brožúru 30 riadkov. Bol spoluorganizátorom výstavy samizdatov v MVL. Dal námet a spolupracoval na vonkajšom mítingu Pocta Novembru pred ŠVK. Ľubica Blaškovičová vytvorila scenár a režírovala vonkajší míting Pocta Novembru pred ŠVK. Ľuboš Badiar zas spolupracoval pri podujatí v HR a vonkajšom mítingu. Prečítal aj posolstvo protagonistov Novembra mladej generácii. Ide o kolektívnu nomináciu pre hlavných aktérov Novembra `89 v Košiciach, pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím