Odborná komisia rozhodovala, kto vstúpi do Siene slávy
Anketa Košičan roka každoročne oceňuje tých, ktorí dosiahli za predošlý rok výnimočné výsledky vo svojej činnosti a rozvíjali významné aktivity v prospech nášho mesta a jeho obyvateľov. Okrem víťazov v kategóriách osobnosť a subjekt sa na galavečere dozvieme, ktorá dáma získala najvyšší počet hlasov a stane sa Ženou roka a kto vstúpi do Siene slávy za svoje celoživotné dielo.
O tom, kto vstúpi do Siene slávy, rozhoduje odborná komisia zostavená z piatich osobností zastupujúcich rôzne sféry života v meste. Každý z nich nominoval svojich kandidátov. Mohol maximálne dvoch.
Rozhodovanie je vždy ťažké
Vo sfére vzdelávanie, veda a výskum svojich nominantov predstavil rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť. Rozhodovanie bolo pre neho mimoriadne náročné. „Myslím si však, že každý z nás ma dobre zmapovaný svoj terén.“ Byť súčasťou odbornej komisie je pre neho veľká česť a prejav dôvery. „Som rád, že som mohol prispieť svojim vkladom a svojimi návrhmi do tejto ušľachtilej akcie,“ dodal.
Za kategóriu biznis nominoval svojich favoritov Ivan Hruška, ktorý velil biznisu firmy Ness Technologies na starom kontinente, bol riaditeľom expanzie GlobalLogic pre strednú Európu, neskôr viedol správnu radu Košice IT Valley. „Pre mňa to znamená veľa, že niekoho zaujíma môj názor. Rozhodovanie je vždy ťažké, pretože spájame ľudí z rôznych oblastí života. Zhodli sme sa a myslím, že je to spravodlivé a správne. Som presvedčený, že toto rozhodnutie Košičania privítajú.“
Svojich nominantov za oblasť športu navrhoval Branislav Koniar, riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru. S konečným hlasovaním tiež vyjadril spokojnosť.
Neexistujú parametre…
Oblasť kultúry bola zverená Júliusovi Kleinovi, dlhoročnému riaditeľovi Štátnej filharmónie Košice. „Boli to minimálne štyri osobnosti, ktoré by si jednoznačne zaslúžili dostať sa do Siene slávy. Všetci sme mali obrovský problém, koho uprednostniť.“
Posledným, teda piatym členom komisie, bol šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi, ktorý svojich kandidátov nominoval za komunálne dianie. „V Košiciach je veľa osobností, ktoré môžu byť laureátmi Siene slávy. Vždy je komplikované porovnávať niekoho úspechy, ktoré dosiahol povedzme v športe, s tým, kto má za sebou významné počiny v kultúre, biznise, vede… Neexistujú parametre, podľa ktorých by sa to dalo racionálne porovnávať. Vždy je to aj o tom, kto koho v komisii presvedčí v diskusii. Medzi prvými tromi umiestnenými boli minimálne rozdiely.“
Komu sa ujde pocta?
Medzi nominovanými do Siene slávy bol napríklad umelec, filozof a významná osobnosť Nežnej revolúcie v Košiciach Marcel Strýko. Za svoju prácu pre Košice, či už ako primátor, alebo prezident Slovenskej republiky sa medzi nominantov dostal Rudolf Schuster, ktorý minulý rok oslávil svoje 85. narodeniny.
Nechýbal ani Jozef Ondáš. Legenda košického biznisu, ktorý bol pri zakladaní spoločností IBM Slovensko, SAP Slovensko, T-Systems Slovakia vybudoval v metropole východu (v roku 2006) doslova na zelenej lúke. Stál pri zrode IT sektora a bol jeden zo zakladateľov Košice IT Valley, ktoré zohráva dôležitú úlohu vo vývoji IT odvetvia v košickom regióne.
Kandidátom bol aj významný slovenský hudobný skladateľ Jozef Podprocký. Rodák z malej dedinky Žakarovce, ležiacej v blízkosti Gelnice, študoval klavír a základy kompozície na Konzervatóriu v Košiciach. Podprocký je plodným skladateľom, ktorý má na svojom konte množstvo diel sólových, komorných, zborových i orchestrálnych.
Ďalším nominovaným bola legenda košickej športovej žurnalistiky. Róbert Berenhaut je uznávaný športový fotoreportér, dodnes nechýba na žiadnom významnom podujatí v našom meste, pritom vlani oslávil deväťdesiatku!. Za sféru športu sa medzi nominovaných dostal aj bývalý československý hokejový reprezentant Igor Liba, ktorý Košice priviedol k dvom federálnym titulom a zahral si aj v NHL. V roku 1985 sa stal majstrom sveta. Z olympiád má striebro aj bronz. V roku 2012 založil v Čani hokejovú akadémiu pre žiakov od 6 do 15 rokov.
Profesor Juraj Sinay sa odborne venuje problematike bezpečnosti technických zariadení, dynamike strojov, manažmentu rizika, či technickej diagnostike strojov. Je vedúcim Katedry bezpečnosti a kvality produkcie na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Sinay je autorom niekoľkých vysokoškolských skrípt, podieľal sa na vedeckých projektoch VEGA a projektoch pre priemyselnú prax, je tiež držiteľom troch patentov.
Už podľa spomínaných mien je zrejmé, že rozhodovanie komisie bolo náročné. Do Siene slávy však môže vstúpiť len jeden. Kto ním bude tentoraz, sa dozvieme na slávnostnom galavečere Košičan roka 2019.
Košický sochár Ján Mathé študoval sochárstvo v Prahe na Akadémii výtvarných umení. Po návrate do Košíc vytvoril mnoho diel, ktoré sa nachádzajú na viacerých sídliskách, či známu plastiku Sám v košickom Krematóriu. V roku 2007 mu bola udelená Cena mesta Košice. V rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 bolo po ňom pomenované bývalé Námestie nádeje na križovatke Hlinkovej ulice a Národnej triedy. Začiatkom minulého roka sa dom košického sochára stal národnou kultúrnou pamiatkou. Za zosnulého umelca cenu prebrala jeho manželka Eva Mathéová, ktorá netajila svoje dojatie. „Som veľmi vďačná, že ste si spomenuli na môjho manžela, sochára Jána Mathého, ktorý pracoval pokorne a snaživo pre Košice. Je to nádherný pocit. Môj Jano sa tam hore z ocenenia určite teší,“ povedala pri prevzatí ceny. V roku 2016 už stála na pódiu, keď prebrala rovnaké ocenenie za svojho brata horolezca Jozefa Psotku, pokoriteľa Mount Everestu. Bola to historicky prvá osobnosť, ktorá vstúpila i do Siene slávy.
foto: Veronika Janušková