Arméni chcú fľašu vodky, nie poldeci, ale pred ženami nenadávajú
Areg Šaldžjan (na snímke vpravo) je Košičanom už 24 rokov. Narodil sa v arménskom Jerevane a ako trojročný sa prisťahoval k nám. Samozrejme, nie sám. Vlastne za tým všetkým stála jeho babka a jeden zmeškaný vlak. A tak dnes stojí za kamerou nášho mediálneho domu.
„Dostali sme sa sem úplnou náhodou. Moja babka cestovala z Arménska do Nemecka, odkiaľ mala letieť do Ameriky. Do Nemecka sa mala dostať vlakom, na ktorý mala prestúpiť v Košiciach. Zmeškala ho a nakoniec tu ostala,“ vysvetlil 27-ročný Areg Šaldžjan. Po niekoľkých týždňoch sa sem prisťahovali aj Aregovi rodičia s ním a jeho bratom a tiež iní členovia ich rodiny.
Svoje útle detstvo v horskej krajine na juhozápade Ázie si už celkom nepamätá, no veľmi dobre pozná miestnu kultúru, zvyky a reč. Tou hovorí doma v Košiciach so svojou rodinou celý život. V Arménsku má okrem svojich príbuzných aj mnoho priateľov. Často túto krajinu preto navštevuje. Má rád jej zákutia, kuchyňu a ľudí.
[ad][/ad]Pohostinnosť a priateľstvo na prvom mieste
Arméni sú podľa Arega známi svojou pohostinnosťou a dali by vám aj to posledné, čo majú. Cenia si starších ľudí za ich skúsenosti a odžité roky. Úctu prejavujú aj ženám, pred ktorými nikdy nenadávajú. Nadovšetko si vážia rodinu a kamarátov. Priateľstvo pre nich znamená skutočne veľa, neslabne ani po rokoch. Arméni so svojimi blízkymi dlho telefonujú každý deň a vždy, keď sa zídu, majú dôvod na oslavu.
Na ňu si hocikedy vedia nájsť dôvod, pretože majú bohatý večerný život. Je vynútený dvoma faktormi. Jedným je počasie. Keďže sú tam mimoriadne teplé dni, je pre nich ideálnejšie vybrať sa niekam vo večerných hodinách, vtedy teplota o niečo klesne. Ďalším faktorom je dlhá pracovná doba. „Ľudia sú tam v práci celý deň. Začínajú približne o deviatej a končia okolo ôsmej večer.“
Dom Arménov plný taxíkov
Miestni nazývajú svoju krajinu Hajastan, čo v preklade znamená dom Arménov. Areg často navštevuje hlavné mesto tejto horskej krajiny a svoje rodisko Jerevan. „Pre túto metropolu sú typické taxíky. Je ich v meste veľa a sú veľmi lacné. Za jedno euro vás odvezú kamkoľvek.“
Jerevan hodnotí ako krásne mesto, ktoré je zvláštne tým, že v ňom vidieť veľké rozdiely medzi ekonomickými triedami. „Centrum vyzerá veľmi bohato a veľkolepo s novými vysokými budovami, kde je všetko tip-top. No na okrajoch je veľmi chudobné s tisícročnými obývanými blokmi, na ktorých vidno veľkú chudobu. Sú to extrémne rozdiely.“
[ad2][/ad2]Ceny podobné slovenským
Pokiaľ ide o ceny, tie tam boli kedysi omnoho nižšie než na Slovensku, no dnes sa tento rozdiel už postupne stiera. „Sú tam výrazne lacnejšie potraviny, no je tam zas drahšia elektronika. Lacno tam kúpite tiež krásne šperky, ktoré sa v Arménsku vyrábajú ručne.“
Ak by ste sa tam vybrali napríklad na týždňový výlet, zrejme by ste neminuli veľa, no to, na čo si musíte poriadne našetriť, sú letenky. „Sú veľmi drahé na to, akú vzdialenosť precestujete. Ak však chcete trochu ušetriť, lacnejšie vás vyjde cestovanie s prestupom vo Varšave.“
Objednáte si len celú fľašu
Arménsko je známe svojimi koňakmi. Areg odporúča prevažne brandy, no tiež tunajšiu vodku. Ak si alkohol objednáte v miestnom podniku, na poldecák môžete zabudnúť. Prinesú vám celú fľašu. Na takú štedrosť sa určite dobre zvyká, horšie je to naopak. „Keď prišli moji arménski kamaráti za mnou do Košíc, musel som im vysvetliť, ako fungujú naše bary. Po niekoľkých objednávkach im však obsluha aj tak priniesla radšej celú fľašu,“ zasmial sa Areg.
A čo nealko? „Keď sme prvýkrát prišli do Košíc, veľmi sme sa tešili z toho, keď nám babka kúpila colu. Tú sme v Arménsku nepoznali. Samozrejme, dnes je tam už normálne dostupná.“ Pitnú vodu tam nájdete voľne prístupnú pre každého na viacerých miestach mesta, tečie z takzvaných pulpulakov.
Arméni výnimočne oslavujú deň vody Vardavar. Je to arménsky festival, ktorý pripadá každý rok na iný deň. Oslavuje sa vždy 98 dní (14 týždňov) po Veľkej noci. Najbližší Vardavar oslávia 28. júla 2019. „V ten deň sa muži, ženy aj deti navzájom v uliciach olievajú vodou.“ Počas tohto festivalu je dokonca prípustné vyliať vedro s vodou z balkóna na náhodne okoloidúcich ľudí.
Stolovanie z arménskej kuchyne
Pokiaľ ide o jedlo, je rozmanité od pokrmov zo zeleniny, cez bylinky až po rôzne dochutené mäso. „Každé jedlo sa najčastejšie pripravuje na uhlí, nie priamo na ohni či sporáku. Obľúbeným je chorovac, tiež známy ako šašlik, čo je bravčové mäso okorenené bylinkami pečené na uhlí. Typický pre túto krajinu je aj na uhlí pripravovaný zeleninový šalát z paradajok, papriky a baklažánu.“
Od Slovenska sa nelíši len jednotlivými jedlami, ale aj samotným stolovaním. „V reštauráciách si nevyberá každý svoju porciu. Objednáva sa plný stôl jedla, z ktorého si už každý vezme, na čo má chuť. Pred každým týmto stolovaním sa jedia ešte ,zakusky‘ – niečo ako predjedlo, sú to bylinky, syry a zelenina. Namiesto polievky sa podáva národný chlieb lavaš so syrom, bylinkami a zeleninou.“
Ak sa budete chcieť vybrať do niektorej z miestnych reštaurácií, určite to nerobte, ak máte chrípku alebo ste prechladli. Musíte si tu totiž v spoločnosti dať pozor na jednu maličkosť. „V Arménsku je mimoriadne neslušné smrkať na verejnosti.“
Krásna príroda
Táto krajina vás už na prvý pohľad očarí nádhernou prírodou. Hory, skaly, jazerá… „Milujem Arménsko. Viem si tam predstaviť žiť, ak by som mal dobrú prácu,“ povedal Areg, ale hneď aj dodal, že v Košiciach je spokojný… tak si vyberte.
Napriek tomu, že veľa Arménov žije v zahraničí, mnoho ľudí chce Arménsko navštíviť v rámci svojich výletov. Dobré jedlo, obľúbené koňaky, priateľskí ľudia, krásne šperky a tiež ženy. Vo viacerých prieskumoch totiž Arménky zvíťazili ako najpríťažlivejšie ženy sveta. Niet sa čo čudovať, je dobre známe, že aj Kim Kardashian má arménske korene. Hoci je Aregova priateľka Košičanka, on krásu Arménok potvrdzuje: „Jasné, stačí sa pozrieť na moju mamku!“
– Arménsko vzniklo 25. decembra 1991 po rozpade ZSSR.
– Menou je arménsky dram, ktorý sa rovná 0,0018 €.
– Dohovoríte sa tu samozrejme arménsky, ale aj rusky, prípadne ešte anglicky.
– Arménsko je šachovou veľmocou, šach sa vyučuje aj na školách.
– Je to prvá krajina, ktorá prijala kresťanstvo za svoje náboženstvo.
– Archeológovia objavili v jaskyni pri dedine Areni najstaršiu vináreň na svete.
[ad3][/ad3]