Dvojaký život Tomáša Kříža
Tomáš Kříž o sebe s úsmevom hovorí, že žije dvojakým životom. V Košiciach pracuje ako sociálny pedagóg v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej 8 a v Trebišove hrá divadlo.
„Všetkým tvrdím, že som v podstate introvert, ale nikto mi to nechce veriť. Preto som sa rozhodol podporiť svoju skrytú stránku extroverta a dal som sa na divadlo,” hovorí tridstaťtriročný Tomáš Kříž.
Na každodenné dochádzanie do Košíc vlakom si nesťažuje. Práve naopak. Aspoň môže o sebe povedať, že je z polovice Košičan. Práve vo vlaku si našiel cestu aj ku svojej veľkej vášni. Volá sa ochotnícke Divadlo “G“ v Trebišove.
Aké je byť hercom?
“Ako som prišiel k hraniu v ochotníckom divadle? Do istej miery ma ovplyvnilo, že som svojho času videl úžasný herecký výkon Miroslava Donutila v Narodním divadle v Prahe v hre Sluha dvoch pánov. Následne som videl Roba Rotha, herca Národného divadla v Bratislave, vo viacerých hrách a jeho famózny herecký prejav mi nadlho utkvel v pamäti. Tak som sa začal pohrávať s myšlienkou, aké to je, keď človek vyjde na javisko a stane sa na chvíľu niekým iným,” hovorí Tomáš Kříž.
Okrem toho rád navštevoval divadelné predstavenia ochotníckeho divadla “G“ v Trebišove a poznal viacerých jeho členov. Raz cestou vlakom preto oslovil profesorku trebišovského gymnázia Máriu Ruttkayovú, či v divadle nepotrebujú výpomoc. “A oni ako na potvoru potrebovali. Odvtedy som sa na nich prilepil,” spomína na svoje divadelné začiatky.
Večerné skúšky
Tomáš Kříž sa vyznáva, že skúšanie a hranie v divadle mu dodáva neuveriteľnú energiu. “Sme výborný kolektív. Užívame si zábavu nielen pri prestávkach, ale aj počas samotného skúšania. Je to práca na sebe, keď sa učím pracovať s hlasom. Hrať na javisku znamená inak hovoriť na diváka. Je to práca s pohybom, s partnermi na javisku, so samotným textom. Veľa vecí sa pritom naučím, keďže sa mám od koho učiť,” dodáva T. Kříž.
Viacerí kolegovia z divadla sú totiž už päťdesiatnici či šesťdesiatnici a v divadle hrajú od svojich študentských čias. Zvládať prácu, cestovanie, rodinu a popri tom ešte aj večerné skúšky a predstavenia, dá podľa Tomáša poriadne zabrať. Ale keď sa chce, zvládnuť sa dá vraj všetko. „Niekedy je to náročnejšie, nezaobíde sa to bez podpory a tolerancie rodiny, ale zatiaľ som to vždy ustál bez ujmy na zdraví a vzťahoch,” hovorí mladý herec.
Tomáš hrá Tomáša
Napriek tomu, že Tomáš je v divadle len krátko, zahral si už viacero postáv. “Hral som postavu Tomáša v hre Sprikoty, čo je upravená hra od Carla Goldoniho Škriepky v Chiozze, u nás známa pod názvom Čertice. V origináli sa moja postava volá Troffolo. Názov Sprikoty preto, že hru náš pán režisér Július Galgan naštudoval v zemplínskom nárečí. Ďalej som hral rímskeho veliteľa Martiniána v hre Pustovník či Miška Maleckého v Ženskom zákone, ktorý sme hrali opäť v nárečí ako Ženski maníri,” vyratúva svoje postavy. Najnovšie sa chystá na postavu Dr. Hronca v hre Čaj u pána senátora od Ivana Stodolu, ktorá by mala mať premiéru 6. apríla.
Divadlo “G”
Divadlo “G“ Trebišov malo v minulosti aj iné názvy. Dlho pôsobilo popri gymnáziu v meste. Od začiatku na jeho čele stojí bývalý profesor slovenského jazyka a literatúry na gymnáziu v Trebišove Július Galgan. Aj napriek tomu, že bude mať už 81 rokov, divadlo neustále vedie a motivuje. Venuje sa dramaturgii, vyberá a upravuje texty, režíruje a ešte aj dnes vie počas skúšok predohrať nejednu postavu.
Šestnásťčlenný súbor za roky fungovania získal množstvo ocenení. Viacerí členovia sú učitelia, niekoľkí pracujú na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Medzi ochotníkmi je aj expert na počítače, inžinier, ktorý sa venuje obchodu s kovovým materiálom alebo napríklad aj šéf domu sociálnych služieb. Zhodou okolností všetci pracujú v Košiciach.
:TINA KUSOVÁ