Košického vedca Ota Sovu šéf vyhodil, vo svete mu tlieskajú
Nie je síce košický rodák, no telom i dušou je Košičan. V našom meste totiž žije od stredoškolských čias. Venuje sa biochémii a niekoľko svojich patentov predal v zahraničí v minulom storočí. Vďaka získaným peniazom si založil vlastný výskumný ústav.
Oto Sova vyštudoval medicínu v Košiciach. Jeho príbeh sa však začína v českom Znojme, len 2 kilometre od nemeckých hraníc, kde sa rozprávalo česky aj nemecky. Ako dieťa bol podľa vlastných slov pokojný, no veľmi zvedavý. Mal päť rokov, keď sa naučil čítať a písať, pričuchol aj k angličtine. „V Znojme pracoval anglický pilot, ktorého za vojny zostrelili. Rozprával na mňa po anglicky a ukazoval, na čo myslí. Tak som sa naučil rozprávať,“ spomína bývalý lekár.
Medicína z núdze
Životná cesta jeho rodiny ho v roku 1953 zaviedla do Košíc. „Otca, ktorý bol železničiar, tu preložili. Pre nás to bolo v tom čase ako Sibír. Mal som nastúpiť na gymnázium. Leto sme strávili u otcovho priateľa v Brezne, aby sme sa naučili po slovensky.“ Slovenčinu ovládal tak, že si učiteľka myslela, že pochádza z Liptovského Mikuláša…
Na košickom gymnáziu bol Oto outsider. „Nebol som vagáň – to boli takí chlapíci, čo mali prví dievčatá, fajčili aj pili. Ja som nerobil nič z toho, len som dával pozor, keď fajčili, aby ich nikto pri tom nechytil. A v škole zas odo mňa odpisovali úlohy.“
Po maturite mal na výber dve možnosti – techniku alebo medicínu. „Nevedel som dobre rysovať, tak som šiel na medicínu. Bola to z núdze cnosť.“
Štúdium medicíny preňho nebolo príliš náročné. Našiel si spôsob, ako sa učiť – všetku literatúru si prečítal hneď, ako ju na začiatku roka dostal. Vďaka tomu už neskôr pri vysvetľovaní učiva vedel, o čo ide.
Už na prijímačkách na medicínu sa spoznal s profesorom Mäsiarom, človekom, ktorý ho priviedol k biochémii. „Zastavila sa raz pri mne atraktívna blondína, či som Sova, pretože jej manžel sa chce so mnou rozprávať.“ A tak sa študent medicíny dostal k biochémii, pomáhal pri výskumoch ako asistent.
S patentami do zámoria
V roku 1968 Mäsiar emigroval, výskumné pracovisko zastalo a Oto Sova skončil ako zamestnanec v Ústave fyziológie a hospodárskych zvierat SAV. Práve tam začal pracovať s molekulami a genetikou, ktoré ho dnes živia. V roku 1989 získal dokonca striebornú medailu SAV. Ide o jeho najcennejšie ocenenie. „Riaditeľ ústavu ma ale vyhodil, keďže som preňho bol konkurenciou. Vtedy som odišiel so svojimi 49 patentami do Kanady…“
Za svoj kľúčový patent považuje autofokusáciu – metódu na delenie látok na základe izoelektrického bodu. Vymysleli ju vedci vo Švédsku. Proces sa odohrával vo zvislej sklenenej rúre s puferom, teda roztokom, ktorý umožňoval deliť veľmi malý objem látok. „Dostal som sa k tomu okolo roku 1970. Raz som zabudol dať do valca pufer a tetracyklín sa aj tak rozdelil. Tak mi napadlo, že možno sa roztok rozdelí sám pri určitej vodivosti.“
Tak vznikol patent plexisklovej krabičky s 20 priehradkami a hrebeňom, ktorý je elektricky nabitý a vykonáva autofokusáciu aj v tisíclitrových nádobách. „Takmer všetky objavy sú dielom náhody, len na ňu musí byť človek pripravený.“
Na Slovensku s objavom neuspel. Vycestoval do zámoria, kde zaň získal americký patent číslo 5 256 269. Spôsob delenia látky odkúpila firma na výrobu whisky.
Vlastný výskumný ústav
„V USA som predal viacero svojich patentov, peniaze som ale doniesol domov. Kúpil som si túto chajdu a urobil si vlastný ústav.“
Výskumný ústav BOOS založil v našom meste, ktoré považuje za svoje rodné. Od roku 1991 sa venuje biologickým substanciám a rastlinám. „Vtedy začal boom s výživovými doplnkami, zaujímal som sa o túto tému, najmä o rastlinu yucca shidigera. V tom čase nebol internet, ale faxom, ktorý som si priniesol z USA, som bol napojený na viedenskú knižnicu, odkiaľ som čerpal informácie.“
[ad][/ad]Výsledky bádania zhmotnil v podobe piatich monografií a účasti na šiestich svetových kongresoch. Hlavnou zložkou palmy yuccy sú saponíny, s ktorými pracuje dodnes. Z jeho ústavu sa stala firma, ktorá to, čo vyvinie, aj produkuje a predáva. Nie je na to sám, pred deviatimi rokmi začal v ústave pracovať aj jeho mladší syn.
Dekontaminácia dážďovkami
Do sveta sa však Oto Sova dostal najmä vďaka originálnemu spôsobu dekontaminácie pôdy a vody znečistenej ropou. „V roku 1995 som kúpil od Maďarov dážďovky a geneticky som vyskúšal upraviť ich DNA tak, aby vyrábali enzým na dekontamináciu v hektolitroch.“
Podarilo sa a dnes má dážďovkovú farmu. Dekontaminoval vo Švédsku, Holandsku, Taliansku, Španielsku, Rumunsku aj Maďarsku, USA, Kanade, Ázii… „Jediný kontinent, kde som ešte nebol, je Antarktída, aspoň tak mi to vyčíta manželka.“
Vedec ale tvrdí, že žiť by vedel len na Slovensku, v Čechách, Španielsku či Taliansku.
„V Holandsku sme boli ako doma, ale je tam podľa mňa medziľudský chlad, rovnako aj v Dánsku. V arabských krajinách sa dostanete späť do 16. storočia, vo Venezuele je strašná chudoba. Kanada je európskejšia než USA, tá sa mi páči viac. Ja som však spokojný s tým, čo máme doma.“
Nechystá sa do dôchodku
Ak by Oto Sova dnes neriadil firmu a ústav, bol by lekárom. Ako v časoch, keď pracoval v SAV. „Robil som nočné na pohotovosti, tak päťkrát do mesiaca. Raz som sa na záskok dostal aj do väznice. Ostal som tam čiastočne ako basový lekár 10 rokov.“ Dodáva, že jedného z väzenských pacientov raz stretol aj pri prechádzke s manželkou. „Povedal som jej, že sme spolu sedeli…“
Dnes má Oto Sova 78 rokov a stále pracuje. „Keď sa ma pýtajú, kedy pôjdem do dôchodku, hovorím, aby mi dali pokoj, pretože sa v práci cítim dobre.“
Yucca schidigera – zázrak prírody
Ústav Ota Sovu pracuje s cudzokrajnou rastlinou yucca schidigera. Je to kvitnúca, vždy zelená palma z čeľade ľaliovitých. Rastie na púštiach v juhovýchodnej Kalifornii a južnej Nevade. Ide o liečivú rastlinu, ktorej účinky poznali už domorodí obyvatelia Ameriky. Palma vo vysokej miere obsahuje účinnú látku – saponíny, ktoré môžeme rozdeliť na terpénové a stearanové. Oba pôsobia liečivo a čistia ľudský organizmus. Stearanové saponíny pôsobia v tráviacom trakte, kým terpénové sa vstrebávajú do krvného obehu. Medzi účinky yuccy patrí detoxikácia organizmu, znižovanie hladiny cholesterolu, čistenie tráviacej sústavy, uvoľňovanie stuhnutých kĺbov.