Takto vyzeral život pápeža Františka predtým, ako sa stal pápežom
Jorge Mario Bergoglio- toto je pôvodné meno pápeža Františka, pod ktorým ho väčšina ľudí vôbec nepozná. Narodil sa 17. decembra 1936 v Buenos Aires. František je prvým pápežom zo západnej pologule, prvým z južnej Ameriky a dokonca aj prvým z jezuitského radu.
Život a kariéra
Bergoglio sa narodil do talianskej rodiny v Argentíne. Po dokončení strednej školy sa chcel stať chemickým technikom. Pracoval v potravinárskom priemysle ale nakoniec sa rozhodol vstúpiť do viery. Keď mal približne 21 rokov, utrpel závažný zápal pľúc kvôli ktorému mu museli odstrániť pravú časť pľúc. V roku 1958 vstúpil do jezuitského noviciátu a potom sa obrátil na akademikov. Študoval humanitné vedy v Santiagu v Čile a získal licenciát (=ekvivalent k magisterskému titulu) z filozofie v provincii Buenos Aires. Po promócií učil na strednej škole literatúru a psychológiu, pričom získal diplom z teológie. V roku 1969 bol vysvätený za kňaza. Svoje posledné sľuby v jezuitskom ráde zložil v roku 1973 a následne pôsobil ako predstavený jezuitskej provincie Argentína.
V osemdesiatych rokoch pôsobil Bergoglio ako učiteľ, rektor a absolvoval postgraduálne štúdium teológie v Nemecku. V roku 1992 bol vymenovaný za pomocného biskupa v Buenos Aires. V roku 1998 bol vymenovaný za arcibiskupa v Buenos Aires a nakoniec v roku 2001 bol vysvätený za kardinála. Počas hospodárskej krízy v Argentíne ktorá sa začala koncom 90. rokov minulého storočia a ktorá vyvrcholila v roku 2002 rýchlou devalváciou, získal Bergoglio verejnú povesť vďaka jeho skromnosti, pretože žil v jednoduchom centre mesta a nie v arcibiskupskom sídle. Prepravoval sa verejnou dopravou alebo išiel pešo a nie v limuzíne so šoférom, ako by sa očakávalo. Stal sa obhajcom chudobných a politikom, ktorý pri stretnutiach s vládnymi predstaviteľmi presadzoval pozíciu cirkvi v sociálnych záležitostiach.
Pápežstvo
V roku 2013 pápež Benedict XVI odstúpil zo svojej pozície kvôli jeho postupujúcemu veku a zdravotným problémom. Začiatkom marca bolo zvolané konkláve s tým, že náhrada za Benedicta bude zvolená už do veľkonočných sviatkov. Bergoglio bol zvolený v piatom hlasovaní, kde si vybral meno František na počesť svätého Františka z Asissi, ktorý žil taktiež skromnejším životom a pomáhal chudobným.
Vo svojich prvých verejných príhovoroch a prvej verejnej omši vyzval ľudí, aby venovali väčšiu pozornosť chudobným. Neskôr v roku 2013 vymenoval radu ôsmich kardinálov, aby mu radili v cirkevnej politike. Jeho poznámka v tomto roku, že Kristus „vykúpil nás všetkých“ – dokonca aj nekatolíkov, bola médiami široko interpretovaná ako posolstvo dosahu a dobrej vôle voči ateistom a agnostikom, hoci hovorca Vatikánu neskôr tvrdil, že František bol nesprávne interpretovaný.
František sa čoskoro stal známym tým, že jeho vyhlásenia pôsobili otvorenosťou pre rôzne pohľady na katolícku doktrínu, najmä pokiaľ ide o sociálne otázky a sexuálnu etiku. Tak isto prekvapil liberálov aj tradicionalistov, keď v rozhovore s talianskym jezuitským časopisom kritizoval cirkev, že je ,,posadnutá‘‘ problémami, ako sú napríklad homosexualita, potraty a antikoncepcia. Táto poznámka podnietila špekulácie v cirkvi aj mimo nej, že by mohol nasledovať veľký posun v katolíckom učení a praxi, ako sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia a antikoncepcia. Nasledujúci rok však František vystúpil proti manželstvu osôb rovnakého pohlavia a bránil „tradičnú“ rodinu.
V novembri 2013 vydal apoštolskú exhortáciu Evangelii gaudium („Radosť z evanjelia“), v ktorej odsúdil ekonomickú nerovnosť a vyzval cirkev prijať jeho globálnu rozmanitosť.
V júni 2015 vydal František Laudato si ‘(„Chvála vám“), prvú encykliku jeho pápežstva. Vyhlásil, že degradácia životného prostredia je „morálnym problémom“ vyvolaným chamtivosťou a nekontrolovaným kapitalizmom, ktorý spôsobuje, že ľudské bytosti strácajú vzťahy, ktoré ich spájajú, a zanedbávajú Zem, ich „spoločný domov“.
Tri mesiace po vydaní dokumentu Laudato si‘ František prvýkrát navštívil USA, kde sa stal prvým pápežom, ktorý vystúpil s prejavom v Kongrese USA. Usporiadal prvú kanonizačnú omšu v USA na počesť Junípera Serru, španielskeho misionára z 18. storočia, ktorého úloha v kolonizácii Ameriky bola kritizovaná skupinou domorodých práv. V New Yorku vystúpil s prejavom na Valnom zhromaždení OSN a vyzval svetových lídrov aby podporovali mier. Svoje turné zakončil vo Philadelphii s príhovorom pred Svetovým stretnutím rodín a omšou v španielskom jazyku pod holým nebom. Vo februári 2016 sa s Kirillom I., patriarchom Moskvy a celého Ruska, uskutočnilo vôbec prvé stretnutie medzi predstaviteľmi rímskokatolíckej a ruskej pravoslávnej cirkvi.
V apríli 2016 vydal František svoju druhú exhortáciu (=napomenutie) Amoris laetitia („Radosť z lásky“), vyhlásenie o rodinných problémoch. V ňom naliehal na kňazov a biskupov, aby zaujali ústretovejší a menej kritický prístup k homosexuálom, osamelým rodičom a rozvedeným, ktorí sa znova oženili ale nezrušili manželstvo, pričom v druhom prípade naznačil, že takýmto katolíkom môže byť dovolené prijímať sväté prijímanie pod vedením kňaza.
V auguste 2018 František zrevidoval katechizmus katolíckej cirkvi tak, aby v plnej miere odmietol trest smrti. Predtým bol trest smrti povolený, keď bol považovaný za jediný spôsob obrany ľudských životov pred agresorom. Revízia uvádza, že trest smrti je „neprípustný, pretože je útokom na nedotknuteľnosť a dôstojnosť osoby“.
Vo februári 2019 sa František stal prvým pápežom, ktorý kedy navštívil Arabský polostrov, rodisko Islamu, na ceste zameranej na podporu náboženského bratstva a mieru. Počas svojej trojdňovej návštevy v Abú Dabí v Spojených Arabských Emirátoch sa zúčastnil Globálnej konferencie o ľudskom bratstve a stretol sa s veľkým Imámom Ahmedom al-Tayebom, vedúcim káhirskej mešity Al-Azhar.
Zdroj: britannica.com, RL