Títo ľudia robia dobročinnosť v tichosti. My sme ich našli
Vianoce – čas pohody, lásky, radosti. Ľudia v tomto období viac otvárajú svoje srdcia. Vianočné sviatky nie sú predsa len o darčekoch, ale aj o pomoci tým, ktorí v živote nemali toľko šťastia. Niektoré spoločnosti, občianske združenia či jednotlivci sa venujú charite v tichosti nielen počas najkrajších sviatkov, ale po celý rok. Dobročinnosť je pre nich spontánna záležitosť, bez vedľajších cieľov.
Málokto sa rozhodne spríjemniť Vianoce chudobným či bezbranným. Sú však aj takí, ktorí za pomocou druhým nič nehľadajú, dokonca sa nechcú ani zviditeľňovať. Pomoc ľuďom, ktorí to nemali v živote ľahké, či opusteným a týraným zvieratám berú ako samozrejmosť.
Dobročinnosť po celý rok
Takouto spoločnosťou je aj svetový gigant LafargeHolcim, ktorý je momentálne najväčšou spoločnosťou na svete v oblasti výroby cementu a stavebných materiálov. Svoju pobočku má aj v Košiciach.
Charita je neodmysliteľnou súčasťou ich aktivít. Veria, že úsilie vynakladané na pomoc v núdzi a podpora lokálnej komunity patria medzi zodpovednosť firiem ako je práve ich. Dobročinnosť neprejavujú iba v období vianočných sviatkov, ale počas celého roka. Podporujú menšie i väčšie projekty, ktoré sú často iniciované najmä zo strany zamestnancov. V roku 2017 pomáhali pri revitalizácii priestorov centier pomoci, útulkov pre zvieratá či organizovali finančné i nefinančné zbierky. „Mobilizujeme a organizujeme dobrovoľnícke aktivity a podporujeme zmysluplne strávený voľný čas. Odhodlanie pomáhať sa hlboko zakorenilo v našej firemnej kultúre. Na charitu prispievajú mnohí, od študentov, ktorí sú u nás na praxi, až po vrcholový manažment,“ hovorí Róbert Kulcsár, Communication Manager EBS LafargeHolcim.
Charita má zmysel
Podnety na charitatívne podujatia vychádzajú nielen z vedenia firmy, často ich zasielajú sami zamestnanci. Aj vďaka tomu sa aktivizovala zbierka vecí a potravín pre zvieratá umiestnené v zvieracom azyle Malá Farma pri Košiciach. LafargeHolcim navštívil aj detský domov na Hurbanovej ulici, kde spoločnými silami pomáhali zveľadiť záhradu areálu. Tento rok sa rozhodli podporiť iniciatívu zberu vrchnákov z plastových fliaš. Poputujú na podporu malej Sabínky, ktorá aj vďaka nim má nádej postaviť sa na vlastné nôžky. „Najemotívnejšie sú vždy situácie, keď máte možnosť osobného kontaktu s ľuďmi alebo organizáciami, ktorým sa snažíte pomôcť. Človek nadobúda pocit, že charita má naozaj zmysel,“ dodáva R. Kulcsár.
Všeobecným kritériom pre výber organizácií je možnosť podporiť ich nielen finančne, ale vytvárať s nimi partnerstvo a vlastnými rukami sa podieľať na pomoci ľuďom alebo zvieratám. Príkladom sú dobrovoľnícke aktivity v centre Ligy proti rakovine, kde LafargeHolcim pomáhal pri revitalizácii ich priestorov a záhrady. „Na budúci rok plánujeme takúto spoluprácu rozšíriť na ďalšie organizácie v rámci Košíc, keďže podpora mesta a regiónu sú pre nás rovnako dôležité.“
Prednedávnom uskutočnili charitatívnu tombolu a celý výnos z nej venujú Detskej Onkológii v Košiciach. „Naši zamestnanci sú aj v týchto dňoch aktívni v pomoci ľuďom v núdzi, ako napríklad pomoc rodine, ktorej zhorel dom, rodine s postihnutými detičkami alebo zdobenie vianočného stromčeka v centre pre zdravotne ťažko postihnutých,“ dodáva Kulcsár.
Súčasť firemnej kultúry
Charita je pre LafargeHolcim súčasť firemnej kultúry. Nezamýšľali sa nad tým, že by mali zverejňovať svoje dobročinné aktivity. „Dôvodom, prečo sme sa rozhodli teraz zviditeľniť, je práve odozva našich kolegov, ktorých aktivity tohto typu motivujú ďalej konať dobročinnosť a prichádzať s vlastnými nápadmi, ako aj pomáhať. Tiež veríme, že takto vieme inšpirovať k charitatívnym aktivitám aj ďalších ľudí a spoločnosti,“ vysvetľuje Róbert Kulcsár.
Všetci zamestnanci LafargeHolcim majú silný pocit spolupatričnosti a tímovosti v každodenných situáciách. Nie sú len kolegovia, ale aj priatelia, ktorí idú spoločne za svojím cieľom.
Vianoce pre chlpáčov
Iba tí, čo milujú zvieratá, vedia pochopiť, že ich láska je bezhraničná. Pes je nielen priateľ na celý život, ale aj poslucháč a malý psychológ. Nepovie síce ani slovo, ale duši človeka rozumie najviac. Je to snáď jediný tvor, ktorý má radšej vás ako samého seba. No nie všetky zvieratká majú šťastie na svojich majiteľov. Zamestnanci občianskeho združenia Únie vzájomnej pomoci ľudí a zvierat sa snažia v útulku pri Haniske vytvoriť psíkom aj mačičkám príjemný domov. V súčasnosti sa ich tam nachádza približne dvesto. Všetky čakajú na svojich nových majiteľov. Posledný deň pred Štedrou večerou ožije útulok vianočnou atmosférou. „Táto akcia je u nás po prvýkrát. Chceli by sme tu vytvoriť pravé Vianoce. Spolu s ľuďmi, ktorí k nám v tento deň zavítajú, ozdobíme stromček pre psíkov, posilníme sa niečím sladkým. Na oplátku sa dobrovoľníci môžu venovať útulkáčom pri venčení,“ hovorí riaditeľka útulku Romana Šerfelová.
[ad][/ad]Počas Vianoc im ľudia všeobecne viac pomáhajú. „Často nám donesú krmivo či textil vhodný na podstieľku. V každom prípade nás veľmi teší, že ľudia v tom predvianočnom zhone myslia aj na útulkáčov,“ vysvetľuje riaditeľka. Zvieratká však potrebujú pomoc nielen v období sviatkov, ale aj počas celého roka. Bežný človek môže prísť psíky venčiť, vziať ich na výlet, alebo zobrať do dočasnej opatery, pokiaľ im útulok nenájde trvalý domov. Najväčšia pomoc pre psíkov alebo mačičky je, keď sa rozhodnete darovať im trvalý domov.
Charita Bez vedľajších úmyslov
Nielen spoločnosti či občianske združenia, ale aj jednotlivci dokážu podať pomocnú ruku tým, ktorí to najviac potrebujú, bez toho, aby sa zviditeľňovali. Pozornosť verejnosti jednoducho nepotrebujú. Jednou z nich je aj Košičanka Ľudmila, ktorá už tretí rok nezištne pomáha ľuďom a zvieratám v núdzi.
Pani Ľudmila je obyčajná žena s veľkým srdcom. Nemala to v živote ľahké, čo ju priviedlo k rozhodnutiu, že počas sviatkov pomôže iným. Najhorší pocit na svete je pocit bezmocnosti. Mnoho ľudí sa dostane do stavu, keď nevie ako ďalej. „Niekedy stačí len malá pozornosť či pohladenie, aby sa ľudia pozbierali a začali žiť tak ako predtým. Pred tromi rokmi som narazila na susedu, ktorá má päť detí. Manžel jej zomrel, ona nemala prácu, teda ani peniaze. Prišlo mi jej ľúto a keďže moje deti sú už dospelé, všetky hračky a maličké oblečenie som jej darovala. Bola veľmi vďačná. Na jej usmiate oči nikdy nezabudnem,“ hovorí s úsmevom.
Minulé Vianoce Ľudmila zorganizovala medzi svojimi známymi zbierku šatstva pre otca so štyrmi deťmi. Dočítala sa o ňom na sociálnej sieti. Tri škatule oblečenia im zaslala anonymne balíkom. „Nepotrebujem, aby ľudia o mne vedeli. Stačí, že niekomu pomôžem.“ Košičanka miluje zvieratá, a preto pomáha aj týmto bezmocným tvorom. Často do košického útulku donesie granuly alebo materiál na podstieľky. Ako vraví, aj psy si to zaslúžia. „Sú to verní priatelia, ktorí, bohužiaľ, našli zlých majiteľov. Sami si nepomôžu. Na to sme tu my.“
Tieto Vianoce si spolu so svojou dcérou vyhliadli Charity shop v Košiciach, kde venovali starší televízor a oblečenie. Páči sa jej myšlienka, že výťažok z predaja pôjde pre vybrané a preverené rodiny v núdzi. „Pomáhajú predovšetkým ľuďom, ktorí sú v sociálnej kríze a majú postihnuté deti. Je to naozaj obdivuhodné,“ dodáva pani Ľudmila.
(ML)