Úrady sľubujú obnoviť unikátny pamätník
Budúci utorok si pripomenieme 71. výročie odhalenia Pamätníka neznámeho protifašistického politického väzňa. V evidencii vojnových hrobov je však stále zapísaný nesprávne. Počas normalizácie v 70. rokoch minulého storočia z neho komunisti urobili pomník „neznámeho vojaka 2. svetovej vojny“ ana piln umiestnili reliéf sovietskej helmy s hviezdou a ratolesťou. Keď na to úrady upozornil občan, sľúbili, že situáciu preveria a zabezpečia nápravu.
Ku nenápadnému pamätníku na Verejnom cintoríne prídu v utorok po 10:30 h zapáliť sviečku či položiť kyticu aj potomkovia umučených alebo zavraždených politických väzňov v nacistických žalároch a koncentračných táboroch Osvienčim, Mauthausen, Dachau, Majdanek, Ilava či Terezín. Všade tam, ale aj na iných miestach Európy, sú roztrúsené pozostatky tých, ktorí museli zomrieť v neľudských podmienkach počas 2. svetovej vojny. Pripomenú si tak už 71. výročie jedného z prvých pamätníkov v Európe, ktorý je venovaný aj politickým väzňom a obetiam holokaustu. Päticu takýchto vojnových sirôt prijal začiatkom septembra aj primátor Košíc Richard Raši.
Vymazaná pamäť
Napriek tomuto nespornému faktu je toto memento zverstiev druhej svetovej vojny, ktoré sa nachádza na Verejnom cintoríne, stále iba zabudnutým Pamätníkom neznámeho vojaka 2. svetovej vojny. Počas normalizácie v roku 1973 ho totiž ideológovia, ktorým pravdepodobne zavadzalo slovné spojenie politický väzeň, „ukradli“. Symboliku mučeníka nahradili sovietskou vojenskou prilbou a na kameň vygravírovali nápis „Pamiatke neznámeho vojaka II. svetovej vojny“. Povojnová pamäť bola vymazaná a ani po Nežnej revolúcii si nikto nespomenul, že počas normalizácie bol zlikvidovaný unikát.
Na to, že ho v Košiciach máme, prišiel až nezávislý bádateľ a dokumentarista Pavol Burák. Dokazuje to napríklad dobovým uznesením Rady národného výboru mesta Košice z roku 1945, ktorým získala košická pobočka Zväzu protifašistických politických väzňov pre výstavbu tohto pomníka parcelu zadarmo. Jeho existenciu dokazuje aj dobová fotografia.
Národná kultúrna pamiatka
Burák preto oslovil majiteľa pomníka, Mesto Košice, ale aj ministerstvo vnútra, ktoré podľa zákona o vojnových hroboch má vykonávať dozor nad ich správou i ministerstvo kultúry a Zväz protifašistických bojovníkov. Pomník je totiž národnou kultúrnou pamiatkou.
„Hlavnú pôsobnosť pri vykonaní nápravy má ministerstvo kultúry a pamiatkové úrady,“ napísali Burákovi z ministerstva vnútra v polovici marca. Ministerskí úradníci dodali, že ich cieľom je označiť pamätník v súlade s jeho pôvodnou ideou a budú v tom spolupracovať s príslušnými orgánmi.
Ministerstvo: Chýbajú peniaze
Keďže sa odvtedy nič neudialo, opýtali sme sa ministerstva vnútra na tento pamätník aj my. Ministerstvo pripustilo, že nie všetky vojnové hroby sú v dobrom technickom stave, čo vyplýva z nedostatku finančných zdrojov rezortu i samospráv. Tento rok mohli v rámci možností pokryť iba 21 percent prostriedkov, ktoré mestá a obce na obnovu vojnových hrobov žiadali. „Ministerstvo vnútra bude iniciovať pracovné stretnutie s Mestom Košice k problematike starostlivosti o vojnové hroby. Predpokladáme, že vzhľadom na pracovnú vyťaženosť sa toto stretnutie uskutoční začiatkom roka 2017. Na tomto pracovnom stretnutí bude prediskutovaná aj starostlivosť o Pamätník neznámeho protifašistického politického väzňa,“ prisľúbila Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva.
Zanechajú obidva odkazy(?)
V podobne pozitívnom duchu odpísali Burákovi aj ďalší. V liste, ktorý za Mesto Košice podpísal riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr, je uvedené, že historické informácie preveria a v prípade, ak zistia chyby, majú záujem vrátiť pamätník do jeho pôvodného stavu z roku 1945. Mesto preto oslovilo pamiatkový úrad. Ten pripustil, že by sa mohli dokonca zanechať obidva odkazy pamätníka. Normalizačný aj protifašistický. Podmieňuje to ale dohodou s vlastníkmi autorských práv po zosnulej akademickej sochárke Márii Bartuszovej, ktorá normalizačnú sochu vytvorila.
„Vlastník kultúrnej pamiatky je povinný vykonávať na vlastné náklady základnú ochranu kultúrnej pamiatky,“ napísalo Pavlovi Burákovi ministerstvo kultúry. V liste ďalej uviedlo, že rezort prispieva na záchranu a obnovu kultúrneho dedičstva prostredníctvom jedného z programov dotačného systému – Obnovme si svoj dom. „V tomto roku išlo úspešným žiadateľom zo spomenutého programu takmer 6,8 milióna eur,“ odporučil hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Dodal však, že o dotáciu musí požiadať vlastník národnej kultúrnej pamiatky. „Mesto Košice ako vlastník o podporu zo spomenutého dotačného programu nežiadalo. Výzva na podávanie žiadostí na rok 2017 je zverejnená na stránke ministerstva kultúry, termín podávania žiadostí je do 19. 12. 2016,“ dodal Bednár.
Chronológia pamätníka:
1945 – odhalenie Pamätníka neznámeho protifašistického politického väzňa
1973 – prestavba pamätníka na Pamätník neznámeho vojaka druhej svetovej vojny
1984 – zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok
po 1989 – odtrhnutie helmy sovietskeho vojaka
2015 – snaha nápravu do pôvodného stavu
Foto: Veronika Janušková