Východoslovenská vodárenská spoločnosť – príbeh úspechu
Mať 15 rokov znamená v ľudskom vnímaní obdobie dospievania, možné omyly a prešľapy, ktoré k tomuto veku patria. Pätnásť rokov v dejinách veľkej spoločnosti prešľapy tolerovať nejde, musí to byť obdobie ekonomickej stability a úspešného etablovania sa na trhu.
Pätnásťročný príbeh Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) takým určite je. Dnes už nikto nepochybuje, že akciová spoločnosť VVS je dominantnou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku a v mnohom udáva trendy. V moderných technológiách, v novinkách, v spôsoboch komunikácie so zákazníkmi. Napokon, od zakladajúceho člena Asociácie vodárenských spoločností sa líderstvo prirodzene očakáva.
Na skok do minulosti
VVS, a.s. vznikla v máji 2003. Jej predchodcom bol štátny podnik Východoslovenské vodárne a kanalizácie (VVaK), ktorý schválilo niekdajšie Ministerstvo lesného a vodného hospodárstva ČSSR v roku 1966.
Dejiny slovenského vodného hospodárstva sa však začali písať oveľa skôr. Prvý verejný vodovod totiž vznikol už v 15. storočí v Bardejove. Vodovody, podobné tým dnešným, vznikali na prelome 19. a 20. storočia. Rozmach ich výstavby podmienil rozvoj priemyslu a nárast počtu obyvateľov, ktorí sa koncentrovali do miest.
V 80. rokoch minulého storočia došlo k prepojeniu vodného zdroja Starina s košickým, prešovským, michalovským, humenským, trebišovským skupinovým vodovodom a mestom Vranov nad Topľou, čím vznikla moderná Východoslovenská vodárenská sústava.
VVS vznikla ako nástupca štátneho podniku VVaK schválením privatizačného projektu a rozhodnutím Ministerstva pre správu a privatizáciu SR. Majetok zrušeného štátneho podniku sa rozdelil medzi VVS, a.s. a Podtatranskú vodárenskú spoločnosť. Akcie VVS patria mestám a obciam v oblasti pôsobnosti tejto akciovej spoločnosti. VVS, a.s. má 9 závodov – Košice, Prešov, Michalovce, Humenné, Rožňava, Trebišov, Bardejov, Svidník a Vranov nad Topľou. Zamestnáva viac ako 2 000 ľudí.
15 rokov VVS, a.s. v skratke
- denne zásobuje pitnou vodou približne 1 milión obyvateľov
- viac ako zdvojnásobila svoj majetok (hodnota obstarávacieho majetku v roku 2003 bola 486 790 000 eur, v súčasnosti predstavuje čiastku 1 074 082 777 eur)
- vybudovala 11 zákazníckych centier a moderné call centrum
- prvá na Slovensku zaviedla modernú technológiu UV žiarenie na dezinfekciu vody
- spolufinancovaním z eurofondov zrealizovala 23 projektov, čím sa stala najúspešnejšou vodárenskou spoločnosťou v čerpaní eurofondov
- zvýšila počet odberných miest (v roku 2003 ich bolo 159 450, v roku 2018 ich je 253 634)
- navýšila dĺžku prevádzkovanej siete potrubí (v roku 2003 to bolo 6 236 km, v roku 2018 je dĺžka potrubí 9 168 km)
- v súčasnosti spravuje potrubia vo väčšej dĺžke ako je vzdialenosť z Košíc do Tokia
- zvýšila počet prevádzkovaných objektov zo 77 v roku 2003 na 130 v roku 2018 (ČOV, úpravne vody a iné)
- vďaka najväčšiemu inžinierskemu projektu na Slovensku „Prešov – pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa“, ktorý sa z eurofondov realizoval v rokoch 2007–2011, bolo na východe krajiny vybudovaných takmer 300 km nových vodovodných a kanalizačných sietí, 17 vodovodných čerpacích staníc, 18 vodojemov a 22 kanalizačných čerpacích staníc