Americký profesor na košickej UPJŠ: Sudcovia potrebujú kódex
Študentom Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach prednášal americký profesor práva z Washington & Lee University James E. Moliterno. Vysvetľoval im, ako sa majú sudcovia zachovať v situáciách, ktoré ohrozujú ich absolútny odstup od strán sporu. Denník košice:dnes s ním urobil rozhovor.
Slovenskí sudcovia nie sú roky schopní prijať cez Súdnu radu etický kódex. Podľa zákona majú pritom povinnosť dodržiavať zásady sudcovskej etiky. Časť z nich tvrdí, že etiku majú jednoducho „v sebe“. Je potrebné, aby mali spísané základné pravidlá?
“Dobre vypracovaný etický kódex v písomnej podobe je najlepším vyjadrením toho, aký by mal byť dobrý sudca. Nie všetci sudcovia majú vo svojom vnútri rovnaký názor na to, ako by sa mal správať dobrý sudca, aby konal v záujme verejnosti a v záujme svojej krajiny. Písomné kódexy pomáhajú pochopiť štandardy etického správania samotným sudcom, ale aj verejnosti.”
Slovenská spoločnosť sudcom nedôveruje. Niektorí sudcovia si myslia, že práve diskusia o etike sudcov a kódexe znevažuje ich stav a vytvára o nich obraz ako o amorálnych.
“Dobre napísaný etický kódex hovorí verejnosti, že sudcovia sú odhodlaní zaviazať sa k čestnému správaniu a dobrým štandardom. Komunikujú tak verejnosti práve opak tvrdenia, že sudcovia sú neetickí.”
Je chybou, že návrh zásad sudcovskej etiky, ktoré spracovalo Združenie sudcov Slovenska, neobsahuje žiadne postihy za ich nedodržiavanie?
“Kódex je na to, aby vyjadril, čo sa očakáva od každého sudcu v záujme verejnosti. Ak sudca tak nekoná, určitá forma discipliplinárnej zodpovednosti je na mieste. V najlepších systémoch je zriadená etická komisia. Jej právomoc je rozhodovať o trestoch za porušenie pravidiel. Ešte dôležitejšia je druhá funkcia – poskytovať rady na požiadanie sudcu v situáciách, ktorým práve čelí.”
Základnou zásadou sudcu je nestrannosť. Na akých príkladoch ju ukazujete na svojich kurzoch?
“Používam túto hypotézu: Sudca rieši prípad lieku. Žalobca tvrdí, že dieťa po jeho požití veľmi ochorelo. Sudcova žena užila ten istý liek pred šiestimi mesiacmi a tiež sa jej veľmi zhoršil stav. Učím sudcov, aby v tom videli tri rozdielne ohrozenia ich nestrannosti. Po prvé, sudca začína riešiť prípad s pocitom hnevu voči jednej strane sporu (farmaceutická spoločnosť, ktorá liek predáva), pretože predtým spôsobil zdravotné problémy jeho žene. Po druhé, sudca začína riešiť prípad s pocitom, že pozná faktické okolnosti prípadu, keďže jeho vlastná rodina má osobné skúsenosti s liekom. A po tretie, sudca má finančný záujem na výsledku konania, pretože ak spoločnosť prehrá, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že farmaceutickú spoločnosť môže neskôr úspešne žalovať aj sudcova žena.”
V poradnom výbore nášho prezidenta, ktorý mu dával odporúčania, koho vymenovať za ústavného sudcu, sú aj sudcovia všeobecných súdov. Sú to nezlučiteľné funkcie?
“V iných krajinách nie je nezvyčajné, že sudca pôsobí v poradnom orgáne exekutívnej moci. Pokiaľ nie je za to finančne ohodnotený alebo len minimálne, sudca môže ostať nestranný a nezávislý.”
A čo prípad, keď je predseda košického krajského súdu v správnej rade hokejového klubu najvyššej súťaže, v ktorej sedia aj majitelia a manažéri veľkých firiem? Klub je občianskym združením a je jediným spoločníkom obchodnej spoločnosti?
„Zdá sa, že slovenské právo nerieši takúto situáciu priamo, ale napríklad v Spojených štátoch sudcovia nesmú byť členmi správnych rád. Vo všetkých 50 štátoch platia pravidlá Americkej Právnickej Spoločnosti (ABA) a konkrétne pravidlo znie: Sudca nesmie slúžiť ako správca, riadiaci pracovník, manažér, generálny partner, poradca alebo zamestnanec akejkoľvek obchodnej entity.“
Foto: rok