Bola to láska na prvý pohľad
Peter Karabinoš má za sebou doteraz celkom pestrý životný príbeh. Narodil sa v Nitre, vyštudoval veterinu, po jej skončení päť rokov cestoval po Európe a nakoniec zakotvil vo vegetariánskej reštaurácii v Košiciach.
Prišiel sem pred piatimi rokmi a zostal, pretože sa mu tu zapáčilo. Predtým pracoval v Góvinde v Bratislave aj v Prahe. Tam to však podľa jeho slov nebolo celkom ono, a tak si to namieril na východ.
„Ako sa hovorí, bola to láska na prvý pohľad,“ hovorí Peter o tom, ako sa dostal k tomu, čo dnes robí. Všetko sa to začalo v Bratislave na Obchodnej ulici niekedy v roku 2006. Kráčal po ulici a dostal hlad. Obzeral sa, kam by zašiel niečo zjesť.
„Tu jedna čínska reštaurácia, tam zas vietnamská a zrazu vidím vegetariánsku reštauráciu. Tak som tam vošiel a dá sa povedať, že o mesiac na to som sa tam nasťahoval nadobro,“ spomína mladý muž s veselou tvárou.
Fungovanie vegetariánskej reštaurácie má svoje špecifiká. „Riadime sa filozofiou a receptami, ktoré pochádzajú z Indie a sú staré tisícky rokov,“ vysvetľuje P. Karabinoš.
„Suroviny delíme na tri kategórie. Jedny sú v kvalite dobrá – to sú klasické strukoviny, listová zelenina a ovocie. Ďalšie sú zas v kvalite vášne, ako napríklad cibuľa či cesnak – tie nepoužívame takmer vôbec a ostatné, ako je mäso alebo vajcia, zas v kvalite nevedomosti. Ani tieto suroviny v našej kuchyni nemajú miesto. Vlastne všetko varíme zo surovín v kvalite dobrá,“ konštatuje Peter.
Košická Góvinda je pomerne malá reštaurácia, varia tu však aj pre susedný Prešov, kde funguje len akási výdajňa stravy. „V Prahe je to o niečom inom. Tam majú niekoľko oddelení, dokonca majú aj vlastnú pekáreň. Tam som kedysi pôsobil ako vedúci,“ vysvetľuje Peter.
O ich kuchyňu je však v Košiciach pomerne slušný záujem. „Sú ľudia, ktorí k nám chodia každý deň, odkedy sme otvorili. Už takmer štrnásť rokov,“ rozpráva Peter. Predtým fungovali na Puškinovej. Na súčasnom mieste na Hlavnej sú od roku 2012.
„Ťažko uživiť vegetariánov. Osobne, keď pozerám na seba ako vegetariána, tak tiež mám chuť si to radšej navariť sám. To je jedna z takých tých filozofií vegetariánstva, že vlastne človek si to nachystá sám pre seba. Ale snažíme sa to prispôsobovať tak, aby to bolo pre každého,“ vysvetľuje P. Karabinoš.
Zaujímavou aktivitou sú však kurzy varenia. Mnoho ľudí by si rado vyskúšalo variť vegetariánske jedlo. Kúpia si kuchársku knihu, vyskúšajú jeden-dva recepty a potom to vzdajú, lebo im to príde zložité a výsledok nemusí spĺňať ich očakávania.
Peter hovorí, že u nich to funguje trochu inak. Záujemca sa prihlási, dohodnú sa, nakúpia spoločne suroviny, ide sa k nim domov a potom spoločne varia. „Človek vidí, ako to vzniká, lebo predsa len nie je to tá klasická kuchyňa, že tam hodíte papriku, čierne korenie, cibuľu, pridáte trochu čohosi, pražíte na oleji a obed je uvarený,“ konštatuje P. Karabinoš. V ich kuchyni prebieha príprava trochu zložitejšie a týka sa to najmä prípravy korení.
„Korenie pripravujeme špeciálne, aby sa rozvinuli jeho vlastnosti. To znamená, že sa tam nehodí len tak, ale musí sa trošku opražiť, aby sa tie rôzne chute a vône vzájomne premiešali.“ Okrem toho, že sa každý deň zvŕta za výdajným pultom, má Peter na starosti celkový chod reštaurácie.
Objednávky, výber a nákup surovín, ale tiež rozhodovanie o tom, čo sa v daný deň, či týždeň bude variť. Majú však aj iné aktivity. V lete napríklad chodia na festivaly po celom Slovensku, ako je Pohoda a ďalšie a okrem toho sa snažia robiť aj stravovacie služby pre ľudí naklonených vegetariánstvu.
„Nedávno tu bola pani, že chce na jún svadobnú hostinu pre 150 ľudí. Žiadny problém,“ konštatuje Peter a vzápätí už odbieha do kuchyne skontrolovať, či je všetko pripravené na dnešný deň.
Foto: Ladislav Kerekeš