Disciplína a tvrdé tréningy mu priniesli víťazstvo (rozhovor s víťazom MMM)

Marek Hladík sa stal víťazom Medzinárodného maratónu mieru v októbri minulého roka s osobným rekordom 2:26:08h. V akom veku začal s behom, ako prebiehala príprava na maratón, a či mal počas behu v nejakom bode chuť vzdať to, na to všetko sme sa pýtali víťaza minuloročného Medzinárodného maratónu mieru Mareka Hladíka.
10 tréningov týždenne
V akom veku ste začali s behom? Je niekto z vašej rodiny taktiež bežec?
“S behom som začal približne v 22 rokoch, čo je pomerne neskoro. Vytrvalostný základ som však zrejme nadobudol pri iných športoch, ktorým som sa venoval. V rodine som bol prvý bežec.”
Bol toto váš prvý MMM (2020) alebo ste sa už niekedy v minulosti na niektorom zúčastnili? Ak áno, v ktorom roku a na akom mieste ste sa umiestnili?
“Toto bol môj tretí MMM. Svoj prvý maratón som bežal v Košiciach v roku 2013 bez prípravy a zvládol som ho za 3 hodiny 20 minút. Úspešnejší som bol v roku 2018, kedy som dobehol celkovo na 11. mieste a v rámci MSR som sa umiestnil na 3. mieste.”
Ako prebiehala príprava na maratón? Mali ste nejakého trénera? Koľkokrát do týždňa ste trénovali?
“Paradoxne, aj vďaka pandémii a väčšiemu množstvu času na tréning som nabehal najviac kilometrov v príprave na maratón. Za týždeň som absolvoval 9-10 tréningov s objemom okolo 150-170km. Všetko mi plánoval môj kanadský tréner Reid Coolsaet, ktorý bežal maratón na dvoch olympiádach.“

Čo vás lákalo prihlásiť sa na maratón?
“Je to kráľovská disciplína a stále mám pred ňou rešpekt. Taktiež motiváciou na prihlásenie bolo konanie MSR v maratóne v rámci MMM.”
Mali ste počas behu v nejakom momente chuť vzdať to?
“Nie, nemal som žiadnu krízu a bežalo sa mi od štartu do cieľa výborne. Druhú polovicu preteku som si užíval a mal som aj dosť síl na vystupňovanie tempa v závere.”
Kto je pre vás najväčšia bežecká inšpirácia?
“Asi každý, kto úprimne trénuje a snaží sa o progres bez ohľadu na dosiahnuté časy je pre mňa inšpiráciou.”
Aký to bol pocit stať sa víťazom MMM?
“Bolo to úžasné a stále mám zimomriavky, keď si na to spomeniem. S takým niečím som vôbec nepočítal, nakoľko každý rok býva v Košiciach konkurencia zahraničných bežcov s vynikajúcimi časmi hlboko pod 2:10. Situácia sa však vyvinula v môj prospech a toto víťazstvo si nesmierne vážim.”
(B.K.)
Odporúčané články

Nielen hudobný svet v sobotu (19. 8.) zasiahla smutná správa o smrti talentovaného speváka, hudobníka, skladateľa a mimoriadne vzácneho človeka. Košičania spomínajú na legendu, akou bol Vašo Patejdl. ,,Nesmelých liečia, voňavky dievčat, obláčky túžob, záchvevy snov.”

Tetovanie je pre mnohých viac než len farba vstreknutá do kože – je to umelecký prejav, spôsob výrazu a cesta k vlastnému naplneniu. Hoci mnohí považujú tetovanie za osobný a trvalý odkaz na svojom tele, málokto vie, že za každým tetovaním stojí nielen tvrdá práca, ale aj hlboká láska k umeniu. V rozhovore nám mladá tatérka Viktória alias Johnny priblížila, čo všetko táto práca obnáša.