Dúha: Nie sme ako Váhostav
Denník košice:dnes mal z viacerých zdrojov informácie, že menšie firmy od spolupráce s hlavným zhotoviteľom rekonštrukcie električkových tratí v Košiciach, spoločnosťou Dúha, odrádzali prípady, ako bol Váhostav, pre ktorý subdodávatelia stavali prakticky zadarmo. Obavy u nich vyvolávalo aj prepojenie Dúhy s cyperskou firmou. Rozprávali sme sa o tom s predsedom predstavenstva Františkom Mravom.
Koľko má Dúha dodávateľov?
Troma nosnými sú Elza, Sitel a Lacom. Potom sú drobní dodávatelia, je ich osem až desať. S každým mám podpísanú zmluvu o dielo.
Aká suma z ich faktúr nie je uhradená?
V tejto chvíli neexistuje na tejto stavbe ani jeden dodávateľ, ktorý by nemal zaplatenú faktúru v splatnosti. Po lehote splatnosti nie je ani jedna faktúra.
Aký je právny a časový režim platenia faktúr?
Je to rôzne, keďže zmluva s mestom je veľmi tvrdá. S veľkými dodávateľmi preto kopírujeme túto zmluvu s mestom , s menšími dávame jednoduchšie zmluvy a dátumy splatnosti sú rôzne. Pohybuje sa to od zálohových faktúr až po 90-dňovú splatnosť. Samozrejme, ak prídu peniaze od investora, vieme im zaplatiť aj skôr.
Požadovali dodávatelia vinkuláciu peňazí, teda ich viazanie v banke na účel uhrádzania faktúr, aby mali istotu, že im nezostanete dlžní?
Niektorí požadovali, ale nakoniec sme sa dohodli na kratšej dobe splatnosti, s niektorými aj na zálohových faktúrach. Presvedčili sme ich, keď po mesiaci fungovania stavby boli prvé faktúry hneď zaplatené.
Rekonštrukcia začala skoro pred rokom, od mesta ste prvé peniaze dostali nedávno. Z čoho potom platíte priebežne subdodávateľom?
Máme financovanie z banky, teda, aj keď peniaze chodia od investora po vystavení faktúr promptne, nemohli sme na to čakať a väčšine dodávateľov sme platili z bankových zdrojov, ktoré máme na to pripravené. Chcem zdôrazniť, že sme robili pre vyšších dodávateľov aj na stavbách EHMK a každý náš dodávateľ dostal od nás zaplatené do posledného centa.
Bol problém zohnať firmy, ktoré by pre vás pracovali?
Bol aj nebol. Podstatné je, že každého, koho sme chceli, máme zazmluvneného a máme ho na stavbe.
Komunikoval som s košickými veriteľmi Váhostavu, ktorí povedali, že nešli pre vás pracovať, lebo sa báli, že dopadnú ako pri Váhostave…
My sme pre Váhostav robili rekonštrukciu Východoslovenského múzea a zostalo nám tam okolo 300-tisíc eur, ktoré sme si prihlásili do reštrukturalizácie a sú v nedohľadne. Dopadli sme teda podobne. Áno, boli obavy menších firiem v súvislosti s kauzou Váhostav a Doprastav. Preto boli aj rokovania ťažšie, že to bolo tak nešťastne načasované.
Koľko ste doteraz fakturovali mestu?
Zhruba 7 miliónov eur z celkovej hodnoty diela 32 miliónov. Zmluvne sme zaviazaní , že môžeme fakturovať iba po ucelených celkoch, nie rozrobené, nedokončené práce. To bolo dodržané.
Prečo má akcionár firmy Dúha, spoločnosť Arleen, sídlo na Cypre?
To je otázka na akcionára. Ale stopercentným akcionárom Arleenu je pán Remeta a Arlen je stopercentným vlastníkom firmy Dúha.
Registrujete pripravovanú novelu zákona, ktorá má odstaviť schránkové firmy od verejných súťaží?
Nie sme schránková firma, je za ňou jednoznačný, konkrétny majiteľ, ktorý žije na Slovensku. Je to pán Remeta. Nás sa táto legislatíva vôbec netýka.