Fedor Gál: Generácia našich detí vidí iný svet
Fedor Gál prišiel do Košíc, aby v Tabačke diskutoval o novembrových udalostiach v Tabačke. Popri svojich povinnostiach stihol návštevu televízie KOŠICE:DNES.
V relácii Simultánka sa spolu s politickým komentátorom Petrom Schutzom zhovárali najmä o tom, ako vníma November 89 v kontexte súčasných udalostí.
Je niečo nové, o čom si pri príležitosti 17. novembra na Slovensku ešte nehovoril a teraz by si to mal chuť povedať?
Tak to by som musel byť veľký kúzelník. Rozprávam sa priebežne so svojimi kamarátmi, s ľuďmi, s ktorými som si blízky…
Myslím tak verejne…
Aj verejne som to povedal, ale veľký úspech som nemal. Predovšetkým si myslím, že teraz sa deje niečo dosť zásadné. Hovorím o generačnej obmene. Muži a ženy Novembra ´89 odchádzajú, niektorí sa bránia zubami–nechtami, aby neodišli, ale nie je to dobré.
A teraz nemyslíš len politickú elitu, ale aj ľudí z terénu…?
Áno, myslím jednu celú generáciu ľudí, ktorí istým spôsobom vytvárali étos Novembra ‘89.
Myslíš moju a tvoju generáciu?
Áno. Generácia, ktorá ich má vystriedať, či chcú alebo nechcú, stojí síce na ich ramenách, ale vidia úplne iný svet. Vidia úplne nové výzvy, vidia inú krajinu. Vidia napríklad, že naša generácia nielenže nie je schopná vidieť, ale nie je schopná ani flexibilne, pružne a adekvátne reagovať. Moji kamoši mi často hovoria, že som iluzionista, pretože kto donúti niekoho, aby dobrovoľne odišiel do dôchodku z politiky?
Mnohí už odišli…
…Tá druhá skeptická poznámka mojich kamarátov je o tom, že odkiaľ beriem istotu, že tam bude menej populistov, menej hajzlíkov, menej korupcie, menej zlého. Takúto istotu nemám, ale viem jedno, že generácia našich detí vie viac. Generácia našich detí má lepšie vzdelanie ako sme mali my, ovláda lepšie jazyky ako my, je komunikatívnejšia…
Keď zostaneme v slovenskej politike, tak tu odovzdávanie generačnej štafety prebieha už niekoľko rokov, v politike sú nové tváre, ktoré boli malými deťmi, keď si ty v Novembri ´89 stál na tribúne. Čo na nich hovoríš?
Ako na koho. Ja mám taký zlý zvyk, že pravidelne, keď sa ráno zobudím, uvarím si kávu, dám si cigaretu a idem sa pozrieť, čo je nové na internete. Otvorím si aj jedno-dve slovenské médiá. V N-ku som napríklad čítal rozhovor s jedným chlapcom, ktorý sa venuje start-upom a uvažuje o tom, že je čas do politiky nastúpiť. Uvažuje o tom ako človek, ktorý nevidí v politike koryto…
…lebo už zarobil…
No a? Tak to má byť. Keď sa človek nedokáže postarať sám o seba, ako sa postará o tých ostatných?
Vieš, to hovoria aj Trump a Babiš, že oni už zarobili, že oni už nebudú kradnúť…
Podľa konania Babiša a Trumpa by som nebol až taký optimista ako u tohto chlapca. Hovorí sa, že človek nie je nikdy dosť bohatý, aby si myslel, že je dosť bohatý. To platí aj pre Trumpa a Babiša. Pozri sa na Babiša, nie je mu blbé kombinovať funkciu vysokého exekutívneho pracovníka s biznisom, nie je mu blbé ako podnikateľovi dojiť Európsku úniu a štát, to sú nehorázne veci. Ale je to skôr deficit charakteru ako niečo iné. Moc samotná je veľké afrodiziakum, moc samotná je lákadlo ako hrom, moc je príťažlivá.
Vnímaš Babiša ako bizarnosť alebo ako ohrozenie?
Ja vnímam Babiša ako fenomén, ktorý korešponduje s duchom dnešnej doby, ale naozaj nie som fatalista a skeptik. Nemali by sme si myslieť, že všetko ide do kýbla a že moje vnúčatá budú žiť v nejakom horore. Mám intuíciu, že tieto záchvevy takzvanej krízy sú mobilizačné. Verím, že sa ľudia prebudia. Vždy to tak bolo v dejinách, že strach, obavy a úzkosti ľudí prebudili.
(* 20. marec 1945, Terezín) je slovenský politik, sociológ, prognostik a podnikateľ. V roku 1972 vyštudoval Chemickotechnologickú fakultu SVŠT. V roku 1977 ukončil vedeckú prípravu zo sociológie v Sociologickom ústave SAV, v roku 1992 sa stal doktorom ekonomických vied na VŠE v Prahe.V období ČSSR patril k známym disidentom. V priebehu Nežnej revolúcie bol spoluzakladateľom Verejnosti proti násiliu, viedol Koordinačné centrum VPN, neskôr sa stal predsedom tohto hnutia a poradcom vlády. Na Univerzite Komenského pôsobil ako riaditeľ Ústavu pre sociálne analýzy. Neskôr pôsobil aj na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe. O niekoľko rokov sa stal spolumajiteľom televízie Nova, v roku 1995 založil so synom v Prahe knižné vydavateľstvo GplusG. Pôsobil aj v rôznych nadáciách, medzi nimi v Nadácii Milana Šimečku. Má dve deti. Jeho brat Egon Gál je známy slovenský filozof.
CELÝ ROZHOVOR PETRA SCHUTZA S FEDOROM GÁLOM SI MÔŽETE POZRIEŤ V TV KOŠICE:DNES V NEDEĽU 20. NOVEMBRA O 18. HODINE.
Foto: Veronika Janušková