Jednotka v street workoute
Minulý rok vyhrala majstrovstvá Slovenska a postúpila na majstrovstvá sveta v Moskve, kde reprezentovala nielen našu krajinu, ale aj Košice. Simona Mátéová je košickou hviezdou a doposiaľ najlepšie umiestnenou Slovenskou v silovom športe s názvom Street workout. Opýtali sme sa jej, čo je to vlastne za šport a ako s ním začať.
Pre mnohých je street workout neznámym športom. Môžeš nám priblížiť, o čo vlastne ide?
Je to cvičenie s vlastnou váhou, ktoré sa vykonáva najmä v exteriéri. Je to spojenie gymnastiky a posilňovania. Street workout vznikol v Amerike medzi černochmi. V minulosti nemali dovolené chodiť do posilňovne, a preto sa rozhodli, že to skúsia tam, kde to zakázané nie je. Jednoducho povedané – vonku.
V súčasnosti sa nielen deti, ale aj dospelí hýbu pomenej. Čo ťa motivovalo k tomu, aby si začala športovať?
Pohyb bol odmalička mojou vášňou. Niekoľko rokov som cvičila gymnastiku, ale bola to skôr základná gymnastická príprava. Neskôr som začala študovať na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Prešove a tam som videla mnoho malých detí, ktoré trávia svoj voľný čas iba pred počítačom. Vtedy som si povedala, že sa chcem naplno venovať športu a zároveň ho aj šíriť.
Prečo však práve street workout? Ako si sa k nemu vôbec dostala?
Pozerala som si rôzne videá na internete a veľmi sa mi páčilo, ako ľudia dokážu spevniť svoje telo a urobiť zo seba doslova ,,vlajku“. Práve v tom čase som spoznala svojho priateľa Šimona Forraia, ktorý ma doviedol k tomuto športu.
Teraz je to moja záľuba, ktorá je hlavne zadarmo. Street workoutom chcem poukázať na to, že nie každý šport musí byť platený. Mnoho ľudí chce mať vypracovanú postavu a osobným trénerom dajú za to nemalé peniaze. Keď robíš tento šport, stačí ti iba obyčajná zem alebo ihrisko. Človek pri cvičení pocíti neskutočný adrenalín a šťastie.
Kde ho môžeme cvičiť, potrebuješ na to nejaké špeciálne priestory alebo náradie?
Cvičiť môže človek kdekoľvek. Najlepšie je však street workoutové ihrisko, ktoré sa skladá zo spletí rôznych hrázd s rôznymi výškami, z horizontálnych tyčí, z bradiel a podobne. Na Sídlisku KVP a v Krásnej je vybudované na to špeciálne ihrisko. Dúfam, že čoskoro bude po nich väčší dopyt. Keď cvičíme len tak na ulici, mnohí ľudia si nás fotia a pýtajú sa, čo to robíme. My sme takí blázni, keď ideme napríklad po Hlavnej ulici a vidíme nejakú tyč, ihneď sa na ňu zavesíme a skúšame rôzne triky. Takže street workout je všade okolo nás.
Viem, že teraz so svojím priateľom cvičíte aj ako pár. V čom vidíš výhody, resp. Nevýhody cvičenia spolu a samostatne?
Keď cvičím samostatne dokážem prekonávať samu seba. Je to naozaj úžasné. Cvičenie v páre odporúčam najmä začiatočníkom a zamilovaným dvojiciam, ako sme my. (smiech) Ide tam o istú dôveru, a tým sa aj vzťah medzi dvomi ľuďmi zlepšuje.
Vyhrala si rôzne významné ocenenia. Môžeš nám povedať, čo je pre teba tá najlepšia výhra a kde bude tvoja cesta smerovať ďalej?
Zúčastnila som sa už mnohých súťaží a navštívila som tak mnohé európske krajiny. Medzi moje najväčšie úspechy patrí to, že som sa minulý rok stala majsterkou Slovenska a na základe toho som postúpila do Moskvy na majstrovstvá sveta v street workoute. Tam som skončila siedma, čo je veľmi dobré, pretože som súťažila s dievčatami z osemnástich krajín a zatiaľ ako jediná Slovenka som sa v tomto športe dostala do prvej desiatky na svete, ale dúfam, že o rok budem v prvej päťke. Taktiež som bola minulý rok druhá na majstrovstvách Európy. Som na seba dosť tvrdá. Samozrejme si chcem obhájiť to, čo minulý rok a chcela by som sa zúčastňovať hlavne na súťažiach v rámci Európy.
Môže street workout cvičiť každý Košičan?
Street workout môže naozaj robiť každý. Je jedno či má 15, alebo 40 rokov. Je to všetko iba o odhodlaní. Treba jednoducho začať a hlavne sa nebáť. Potom každý uvidí, že pri cvičení sa dá pocítiť šťastie, sloboda a hlavne duševné uspokojenie, a preto odkazujem Košičanom, aby neváhali a cvičili.
Michaela Luxová
Foto: archív sm