Kandidáti na župana: Trnka odpovedal na naše otázky, Raši nie
O post košického župana bude v sobotu súperiť jedenásť kandidátov. Už dávnejšie je zrejmé, že rozhodujúci súboj sa odohrá medzi primátorom Richardom Rašim (Smer) a krajským poslancom Rastislavom Trnkom (nezávislý s podporou strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA a Šanca). Potvrdil to aj jediný zverejnený prieskum, ktorý pre TA3 realizovala agentúra AKO. Vyplynulo z neho, že R. Raši má značný náskok pred R. Trnkom (44 resp. 27 percent), ostatní kandidáti mali iba jednociferný výsledok. Chceli sme teda vyspovedať dvoch hlavných favoritov, ale napokon máme len odpovede R. Trnku. Primátor do stanoveného termínu nereagoval. Na otázku prečo odpísal bez ďalšieho vysvetlenia iba to, že nebude odpovedať.
Zadlženosť KSK je zo všetkých krajov najvyššia. Vyplýva to z analýzy INEKO. Budú obmedzené ďalšie investície, zrejme budete musieť – v prípade zvolenia za župana – prijímať úsporné opatrenia. V ktorých oblastiach? Dotkne sa to aj chodu úradu, teda aj platov a odmien úradníkov?
Ja zadlženosť kraja dlhodobo kritizujem z pozície poslanca KSK. Mal som k tomu niekoľko aktivít. Som rád, že si túto tému konečne niekto všimol, aspoň pred voľbami… Áno, bude potrebné zvýšiť efektivitu vynakladaných finančných prostriedkov v rôznych oblastiach, cieľ však musí byť vždy zachovaný, a to je zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb pre občana.
V poslednom rebríčku Transparency International Slovensko (TIS) o otvorenosti samospráv je KSK na poslednom mieste. Najhoršie dopadol v oblastiach Predaj a prenájom majetku. Čo by ste urobili, aby sa to zlepšilo?
Zastavím predaj majetku, urobím tak len v najnevyhnutnejších prípadoch. V niekoľkých prípadoch predaja budov sa mi podarilo zastaviť ich odpredaj aj počas tohto volebného obdobia, napríklad budovu Hotelovej akadémie.
Ktoré kľúčové posty na úrade KSK by ste ako župan obsadili „svojimi“ ľuďmi a prečo?
V prvom rade chcem verejne deklarovať, že každá odborná pozícia bude obsadzovaná odborníkmi. Nad rámec zákona (výberové konanie podľa zákona) plánujem aj „verejné vypočutia kandidátov“ do pozícií vedúcich odborov za prítomnosti občanov a aktivistov, aby som predišiel akýmkoľvek problémom v budúcnosti s daným zamestnancom. Len tak sa môže náš kraj rozhýbať, aby jeho prítomnosť cítili všetci ľudia v kraji.
TIS kraju tiež vyčítal, že nerobí výberové konania na obsadzovanie referentských pozícií a vedúcich oddelení. Chcete to zmeniť? Odkedy?
Výberové konania určite budú, pri vedúcich odborov dokonca nad rámec zákona budú aj „verejné vypočutia“, ako som spomínal vyššie.
Dosluhujúci župan Zdenko Trebuľa (Smer) čelil kauzám v súvislosti s luxusnými služobnými autami. V súčasnosti má predseda KSK Audi A6 3.0 quattro v cene 47 400 eur z roku 2015. V prípade zvolenia, aké požiadavky budete mať na služobné vozidlo?
Ja som bol lídrom toho, aby kraj ušetril a nekúpil limuzínu za 130-tisíc eur, ale oveľa lacnejšiu, čo sa mi aj podarilo. V budúcnosti budem postupovať rovnako, tzn. budem hľadať čo najlacnejšie a najefektívnejšie možnosti, ako nakladať s verejnými zdrojmi aj v tejto otázke.
Z. Trebuľa presadil zmenu voľby hlavného kontrolóra z tajnej na verejnú (vo všetkých krajoch je tajná). Zabezpečil si tým „dozor“ nad poslancami, aby zvolili „jeho“ človeka. Vyčítalo mu to aj združenie hlavných kontrolórov s tým, že je to zásah do demokracie. Obnovili by ste tajnú voľbu?
Určite áno, tak ako som to tvrdil aj v zastupiteľstve počas celého volebného obdobia.
Je niekto z vášho volebného štábu (alebo z ľudí, ktorí vám v kampani pomáhali), s kým rátate, že po úspešných voľbách sa s vami presunie na úrad KSK?
Nikto nemá nič sľúbené, sme partia mladých ľudí, ktorí chceme rozhýbať náš kraj tak, aby úžitok z neho mal každý jeden občan.
Čo si na svojom hlavnom súperovi o post župana (R. Rašim) vážite?
Moja mama pracuje v nemocnici, tam pracoval aj protikandidát, je dobré, že bol lekár.
Podľa vás, na ktorú otázku R. Raši nerád odpovedá?
Prečo nechal pracovať subdodávateľské firmy za polovičné ceny na EHMK projektoch? A prečo sa ich nezastal, keď im neboli vyplácané a nie sú vyplácané peniaze dodnes? Nie je mu to trápne sa napriek tomu chváliť projektom EHMK, ktorý vlastne ani nezískal on?
Čo považujete za akútny problém KSK (konkrétny), na ktorý sa v pozícii župana čo najrýchlejšie zameriate?
Keďže kraj zatuchol a zaspal počas vlády predstaviteľov strany Smer-SD na všetkých úrovniach (11 rokov na národnej úrovni, 12 rokov na krajskej úrovni, 7 rokov na úrovni krajského mesta Košice), je toho veľa. Treba preto začať konať rýchlo a rázne. Predstavil som 12-bodový plán na prvých 100 dní župana Trnku, aby som kraj rozhýbal hneď od prvého dňa vo funkcii. Jeden z bodov toho plánu je, že uskutočním kroky na spustenie protikorupčného auditu.
Prečo ste tak neskoro (v marci 2016) odišli zo Siete? Neprekážali vám excesy šéfa strany Procházku? Nevysvetlené financie na kampaň, nahrávka pol na pol od Matoviča, zmätená ústretovosť voči Smeru, po voľbách tajné rokovanie so Smerom…
Do Siete som vstupoval ako do strany plnej odborníkov a energie na zmenu systému na Slovensku, ktorý nefunguje. To bol môj motív. Keď som zistil, že sme boli takmer všetci oklamaní, napr. aj v otázke spolupráce so Smerom, prestal som byť aktívny člen a aj odmietol kandidovať do NR SR, hoci som mal tú príležitosť.
Prečo ste neodišli vtedy, keď aj podpredseda Beblavý? Alebo aspoň vtedy, keď Sieť vytvorila koalíciu so Smerom, Mostom a SNS a v Košiciach vystúpili zo strany vaši priatelia Lörinc a Petrovčík? Vy ste vtedy povedali, že pokračujete ďalej… prečo?
Ja som nebol aktívny člen už dávno pred voľbami, a keďže som nebol stotožnený s politikou, akú viedol predseda, odmietol som aj kandidovať do NR SR, stále tam však boli čestní ľudia, ktorým som chcel pomôcť, hoci ja som už rezignoval. Pravdupovediac, už ani neviem, prečo presne sa „formality“ ohľadom môjho vystúpenia zo Siete naťahovali. Jednoducho mi to bolo jedno, nepracoval som v strane už dávno pred voľbami.
Dušan Karolyi
Roman Rokytka
Čo sme sa chceli opýtať primátora…
Väčšina otázok pre oboch favoritov župných volieb bola totožná. Keďže primátor R. Raši odmietol reagovať, uvádzame aspoň otázky, ktoré sme položili iba jemu.
- Podľa starostu Sídliska Ťahanovce, on už od roku 2014 upozorňuje magistrát na problémovú situáciu s parkovacími miestami na sídlisku. Poukazuje na jav, že firma Setron skupuje pozemky a potom ich bez povolenia vyznačuje ako spoplatnené parkovacie miesta, čím dochádza k neoprávnenému obohacovaniu. Pritom firma nemá súhlas mesta, a teda de facto tam podniká nelegálne. Čo ste s týmto problémom urobili od roku 2014, keďže mesto je vlastníkom parkovísk (stavby na pozemku) a zároveň cestným správnym orgánom?
- Niektorí kritici vám vyčítajú súbeh funkcie primátora a poslanca NR SR. Budete v tom súbehu pokračovať aj na poste župana?
- Jeden z našich čitateľov sa vás oficiálne pýtal, aký podiel pracovného času venujete primátorovaniu a aký poslancovaniu. Prečo ste mu nechceli konkrétne odpovedať, keď iní primátori s viacerými funkciami s tým nemali problém?
- Ak súd neskôr potvrdí, že zmluva medzi mestom a EEI je neplatná, vyvodíte voči sebe nejakú konzekvenciu? Akú?
(DK)