Letušky museli svoju prácu na istý čas zavesiť na klinec
Východniarky Renáta a Markéta pracujú ako letušky v nízkonákladových leteckých spoločnostiach. Obe vravia, že v čase, keď lietadlá ešte premávali rúška a rukavice pre letecký personál neboli povinné. Teraz sú ako aj my ostatní „zatvorené“ doma. Kedy opäť vzlietnu k oblakom a kto im vynahradí ušlú mzdu – nevedia.
Lety takmer do celého sveta sú zrušené už skoro mesiac. Samozrejme, okrem tzv. rescue flights (záchranných letov) na prepravu osôb a zdravotníckych materiálov pre vládu. Keďže práca letušky sa z domu vykonávať nedá, mnohé buď čerpajú dovolenku, alebo sú na neplatenom voľne.
Na Slovensko prísť neplánuje
Východniarka Markéta je letuškou v nízkonákladovej írskej leteckej spoločnosti dva roky.
„V súčasnosti nepracujem. Spoločnosť sa vyjadrila iba tým, že nevedia zaistiť, že sa nebude kvôli tejto situácii prepúšťať. V marci sme dostali týždeň núteného neplateného voľna. Prípadne máme čerpať zvyšnú dovolenku. Po vyčerpaní dovolenky a nútenom voľne máme v online rozvrhoch označenie C-19 a žiadne konkrétne info ako budeme platení. Podľa vyhlásení niektorých štátov by sme mali dostať isté percento platu, ale žiadne oficiálne memorandum o tejto téme sme od spoločnosti nedostali.“
Markéta vraví, že ju spoločnosť môže kedykoľvek požiadať o znovunastúpenie do práce. Ak by teda odišla domov na Slovensko, zo svojej základne na severe Európy, je možné, že by sa zo svojej domoviny nemusela dostať, a tým by si nemohla splniť svoju pracovnú povinnosť. „Dala by som tak spoločnosti dôvod na možné prepustenie. Mám však viacero kolegov, ktorí odišli pred uzavretím hraníc domov za rodinami.“
Nakazený pasažier
Slovenská letuška nemá žiadnu vedomosť o tom, že by niekto z jej spoločnosti bol nakazený koronavírusom. To sa však o pasažieroch povedať nedá. „Z práce mi jedného dňa volali, že pred dvanástimi dňami som mala na palube cestujúceho s potvrdenými koronavírusom. Povedali mi, že ak budem mať nejaké príznaky, tak by som sa mala nechať otestovať a dať im vedieť. A nehovorím ani o tom, že ak by som bola asymptomatická, mohla som byť prenášačom spolu s troma ďalšími kolegami. Našťastie, som stále zdravá, ako aj všetci okolo mňa a obavy sa nepotvrdili. Myslím však, že to bol od spoločnosti veľký risk.“
Rukavice na prídel
Prvé dni po vypuknutí pandémie dostali na základňu pár škatuliek rukavíc a dezinfekčné gély, ktoré im rozdávali na prídel. „Rukavice sa minuli po pár dňoch a ďalšie sme nedostali, gély rozdávali až kým sa neprestalo lietať. Čo sa týka rúšok tie sme si museli zabezpečiť sami. Neboli však odporúčané, ale nebolo ani zakázané ich počas služby nosiť.“
Írska letecká nízkonákladová spoločnosť neplánuje zatiaľ lietať do konca mája. „Poslednýkrát som letela 21. marca. Po ukončení práce som ostala doma dva týždne, aby som sa uistila, že nikde nič nerozšírim.“
Výplaty sú v štádiu riešenia
Renáta pochádza z neďalekej dedinky v blízkosti Košíc. Ako letuška pracuje už štyri roky v leteckej nízkonákladovej spoločnosti, ktorá je zameraná najmä na strednú Európu. Svoju základňu má v Anglicku, kde uviazla takmer na mesiac. Na Slovensko sa jej podarilo dostať túto nedeľu súkromnou leteckou spoločnosťou charter advisory. Momentálne je v štátnom karanténnom zariadení v Piešťanoch „Podobne ako aj ďalších 2 500 slovenských občanov aj ja som požiadala o návrat na Slovensko, keďže som to nestihla v čase, keď boli letiská ešte otvorené. Našťastie, som už na Slovensku.“
Tým, že sú bežné lety zrušené, aj výplaty leteckého personálu sú v štádiu riešenia. „Naša spoločnosť v spolupráci s anglickou vládou hľadá spôsob, ako nám v tomto čase mzdu vynahradia.“
Košická letuška nám prezradila, že v jej základni, našťastie nebol zaznamenaný žiadny prípad koronavírusu. „Lietala som do polovice marca, takže som pracovala aj v čase, keď Európa už bola ohrozená Covidom-19. Môj posledný let bol 13. marca do Brugasu v Bulharsku. V karanténe som tak nebola.“
[ad][/ad]Koronavírusu sa nebála
Zaujímalo náš, či sa nebála, že sa nakazí od cestujúcich, predsa ľudia migrujú hore-dole po svete a človek sa veľmi ľahko môže dostať do kontaktu s človekom, ktorý má koronavírus.
„Nevnímala som to tak. Je to moja práca, ktorú milujem a aj napriek všetkým hrozbám a reštrikciám som do práce chodila rada. Na palube sme mali k dispozícii rúška a rukavice. Spoločnosť to však nechala na náš vlastný úsudok, či ich chceme použiť, alebo nie. Dostali sme aj dezinfekčné gély a inštrukcie ako postupovať v prípade, ak by sa na palube nachádzal pasažier preukazujúci symptómy koronavírusu. Na niektorých letiskách bola pasažierom meraná teplota priamo na palube pred výstupom z lietadla.“
Spoločnosť, pre ktorú pracuje zatiaľ zrušila lety do konca apríla. „Či sa začne lietať v máji bude závisieť od toho ako sa bude vyvíjať situácia v jednotlivých krajinách a či sa otvoria letiská.“
Ak by ich spoločnosť mala pohotovosť alebo povedzme by organizovala humanitárny let, leteli by tí, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Anglicku. „Samozrejme, musia súhlasiť s vykonaním takéhoto letu.“
[ad2][/ad2]