Majster sveta v účesovej tvorbe: Každá žena má vyzerať upravene
Lukáš Očenáš je mladý, talentovaný a úspešný kaderník. S kariérou začínal ešte ako stredoškolák, keď sa mu podarilo dvakrát získať titul majster sveta v účesovej tvorbe. Dnes už na súťaže chodí ako porotca, viac sa venuje svojim zákazníčkam.
Napriek mladému veku má už v Košiciach vlastný kadernícky salón. Radiť si od neho nechávajú aj skúsení kaderníci. Prekvapujúco si svoje povolanie predstavoval úplne inak, no dnes patrí medzi najlepších v tomto odbore. Ochotne sa s nami podelil o skúsenosti i názory, ako majú ženy vyzerať.
Aké boli tvoje začiatky v účesovej tvorbe? Čo bolo podnetom, že si sa rozhodol vydať na takúto cestu?
Prvý vyslovil myšlienku, že budem kaderníkom, môj otec. Bolo to v piatom ročníku na základnej škole. Vtedy som ešte tancoval v súbore Zemplín a chcel som byť tanečníkom. Otcov nápad som si nepripúšťal. Koncom ôsmeho ročníka ZŠ som sa rozhodoval, kam si dám prihlášku na strednú školu. Vtedy som šiel mamu objednať ku kaderníčke do jedného salóna v Michalovciach. Medzi rečou sa ma pýtala, čo budem študovať. Hovorím jej, že tanec, ale že si musím dať prihlášku ešte niekam, tak možno kaderníctvo. Ponúkla mi, aby som si to prišiel vyskúšať k nej. Robil som u nej v lete asi dva mesiace, a tak ma to chytilo, že som sa nakoniec vydal na kadernícku dráhu.
Máš za sebou bohatú prax, istotne tvojimi rukami prešlo mnoho známych ľudí…
Česal som už Andreu Verešovú, Adelu Banášovú, Veroniku Paulovičovú, Evu Mázikovú aj Zlaticu Puškárovú.
O hviezdach sa hovorí, že majú rôzne požiadavky? Napríklad Andrea Verešová, nebál si sa ju česať?
Nebál som sa, je to veľmi zlatá kočka. Všetky boli veľmi ústretové, nechali to na mňa. Nestretol som sa ešte s celebritou, ktorá by mi kládla nejaké špeciálne požiadavky.
Dvakrát si sa stal majstrom sveta v účesovej tvorbe, nakoľko náročné sú takéto súťaže? Koľko trvá príprava?
Na majstrovstvá sveta som sa pripravoval takmer rok. Na takéto súťaže sú prípravy veľmi náročné. Od rána do večera som sa nevenoval ničomu inému, len kaderníckym veciam. Treba si pripraviť farby, premyslieť strih a trénovať. Účesy, ktoré robíme na súťaže, nie sú na bežné nosenie a musíme ich vytvoriť v krátkom časovom limite. Denný účes treba z mokrých vlasov vyčesať do 20 alebo 25 minút, je to veľmi náročné. Postupnosť na súťažiach je taká, že z majstrovstiev Slovenska sa ide na majstrovstvá Európy a na svetové fi nále, takže stále sa dolaďujú detaily. Top účes je pripravený až na majstrovstvách sveta.
Podľa čoho si na súťaže vyberáš modelky?
Máš svoje kritériá, ktoré musia spĺňať? Záleží na tom, o akú súťaž ide. Väčšinou robíme účesy na živých modelkách, no niekedy používame bábiky s ľudskými vlasmi.Dôležité je, aby mala modelka dostatok vlasov, určitú hustotu a kvalitu. Modelky si vyberám aj podľa určitej témy a príležitosti, pri ktorej účes robím.
Nedávno si Košičanov očaril na Fashion Weeku, ako dlho si sa pripravoval? Upravoval si s účesmi aj šaty modeliek?
Príprava mi trvala dva mesiace. Cez deň som normálne fungoval v salóne a večer ma čakala táto práca. Bolo to náročné, pretože okrem účesov som upravoval aj šaty. Niektoré šaty zo svadobného salónu som prešíval, prerábal, farbil. Z troch šiat som napríklad urobil jedny, ozdobil som ich šperkami od Swarovského. Všetko som robil po nociach.
Používaš pri tvorbe dekoratívnych účesov netradičné doplnky?
Obľubujem Swarovského šperky. Podľa mňa každá žena si zaslúži sama byť takým diamantom. Swarovski je ako náhrada diamantu, má lesk, aký svedčí každej žene.
Pomaly sa začína plesová sezóna, aký účes by si dámam poradil, aby boli trendy a krásne na plese?
Čo sa týka účesov, v tomto roku je hitom vintídž, také voľné strapaté účesy, nič situované a podľa riadkovania. Vintídžové účesy sú veľmi prirodzené, polorozpustené, vlny sa nosia strapaté. Vlasy sa môžu aj povypínať.
Podľa tvojich skúseností, čo ženy najviac podceňujú pri starostlivosti o svoje vlasy?
Celkovú opateru. Keď sa stretnem s klientkou a opýtam sa, ako sa stará o vlasy, často mi povie, že si ich len umýva šampónom a presuší alebo nechá samé vyschnúť. Prvá najväčšia chyba! Vlasy sa nikdy nenechávajú len tak vyschnúť. Ďalšou chybou, ktorú klientky robia, je, že chodia spať s mokrými vlasmi. Veľmi to ničí vlasy. Je potrebné dodržiavať určité postupy, to znamená použiť šampón, kondicionér, samozrejme, profesionálne zvolený podľa typu vlasu. Každej zákazníčke radím, ako by sa mala starať o svoje vlasy. Žena by mala s kaderníkom prekonzultovať postup, ako si udržiavať vlasy doma.
Skús poradiť aj čitateľkám denníka košice:dnes, koľko času majú venovať starostlivosti o svoje vlasy?
Tak ako si musíme nájsť čas na jedlo, je potrebný aj čas na úpravu seba samej. Či si privstane o 15 minút skôr, alebo bude kratšie raňajkovať, žena by mala vyzerať vždy upravene a tomu musí prispôsobiť svoj denný režim.
Slovenky podľa tvojich skúseností sa starajú o svoje vlasy alebo je to naopak?
Nájdu sa ženy, ktoré sa veľmi nestarajú o svoje vlasy, ale sú aj také, ktoré im venujú viac pozornosti. Je to veľmi individuálne.
Kedysi bola trendom trvalá. Hádam každý si pamätá jej typický zápach. Je tento účes nadobro preč?
Myslím si, že trvalá neodišla natrvalo. Podľa mňa sa ešte vráti, je to len otázka času. Podobne natáčky na vlasy, pomaly začínajú prichádzať späť. Módne trendy sa obmieňajú. O rok či o päť sa väčšinou vráti aj to, čo už tu bolo. Len v trochu inej podobe.
Prednedávnom si otvoril v Košiciach vlastný vlasový salón. Plánuješ sa teraz viac venovať svojim zákazníčkam? A čo súťaže?
Momentálne sa naozaj venujem salónu a zákazníčkam. Popri tom mám rôzne iné aktivity, ako pracovné cesty, fotenia a podobne. Od súťaženia mám teraz pauzu, ale chodím na ne hodnotiť. Bol by som rád, ak by som sa na budúci rok mohol dobre pripraviť na nejakú súťaž, ale je to otázka času a fi nancií.
Kaderník a Vianoce? Je to obdobie, keď si ženy dávajú viac záležať na svojom výzore, či len pobehujú doma s vysávačom?
No ja osobne do 23. decembra do večera pracujem. Ženy chcú cez sviatky pôsobiť upravene a chcú mať pekné Vianoce. Aby sa nemuseli stresovať, že nemajú nafarbené vlasy deň pred Vianocami. Takže z mojej skúsenosti viem, že si na kaderníka nájdu čas. Aj preto teraz pracujem od rána do večera.
Lukáš Očenáš (23) - Je rodený Michalovčan. - V Košiciach študoval za kaderníka na Strednej odbornej škole Gemerská 1. - V roku 2011 sa stal majstrom sveta v účesovej tvorbe na prestížnej celosvetovej súťaži kaderníkov OMC World Hairdressing Championship 2011, ktorá sa konala v Miláne. - Titul obhájil aj o rok neskôr. - Získal dvakrát titul majster Európy v účesovej tvorbe a štyrikrát sa stal majstrom Slovenska. - Momentálne pôsobí v Košiciach, kde má vlastný kadernícky salón. - Je porotcom na slovenských kaderníckych súťažiach. Školí začínajúcich kaderníkov.
Foto: Dominik Babušík, Veronika Janušková