Marcel Vrchota, starosta Terasy, Košice považuje za svoju srdcovku
Marcel Vrchota, starosta MČ Košice – Západ, študoval vysokú školu v Bratislave. Politika ho bavila odmalička a sám chcel prinášať najlepšie riešenia. Prečo sa na Terase oplatí bývať, ale aj to, čo o ňom ľudia nevedia, sa dočítate v tomto článku. „Správnou politikou je možné zlepšiť životy ľudí a rovnako aj fungovanie krajiny. To bola moja najväčšia motivácia.“ Pociťovali ste

archív KOŠICEDNES



ArtFilm 2026 - Foto z červeného koberca!
Kliknite pre zobrazenie celej galérie
Marcel Vrchota, starosta MČ Košice – Západ, študoval vysokú školu v Bratislave. Politika ho bavila odmalička a sám chcel prinášať najlepšie riešenia. Prečo sa na Terase oplatí bývať, ale aj to, čo o ňom ľudia nevedia, sa dočítate v tomto článku.
„Správnou politikou je možné zlepšiť životy ľudí a rovnako aj fungovanie krajiny. To bola moja najväčšia motivácia.“
Pociťovali ste veľkú zodpovednosť, keď ste sa stali starostom?
„Je to veľká zodpovednosť hlavne voči voličom. Stále počas môjho pôsobenia ju pociťujem a viem, že moja funkcia nesie veľkú dávku zodpovednosti. Stále k práci pristupujem s pokorou.“
Čo plánujete v politike ďalej?
„Blížia sa komunálne aj župné voľby. Keď sa človek v nejakej práci nájde, tak má snahu zlepšovať sa. Je prirodzené, že človek chce napredovať aj v politickej kariére. Nechcem sa ponáhľať, ale na druhej strane nič nevylučujem.“
Prečo sa na Terase podľa Vás oplatí bývať?
„Býva sa tu dobre preto, lebo sú tu dobrí ľudia. Vyrastal som tu a ľudia sú mi tu blízki. Terasa bola naozaj veľkoryso architektonicky postavená. Celá mestská časť je rozdelená na Luníky a každá časť je samostatná, čo sa týka vybavenosti. Občianska vybavenosť je veľmi dobrá. Netrpíme ani zápchami a presuny sú bez zásadných problémov. Máme tu aj mnoho zelene.“

Starosta má ambiciózne plány, do ktorých ale z veľkej časti vstúpila korona. Najviac hrdý je na zmeny na Miestnom úrade, ako napríklad posun k elektronizácii a užívateľskému komfortu. Okrem iného sa počas jeho pôsobenia zaviedol aj participatívny rozpočet, kde obyvatelia môžu navrhovať, na čo majú byť využité verejné prostriedky.
Pokračovanie rozhovoru nájdete na druhej strane.
Na aké zmeny na Terase ste najviac hrdý?
„Vybudovali sme komunitnú záhradu a obnovili sme v rámci mestskej časti aj sochy. Podarilo sa nám obnoviť cyklochodník na triede SNP. Zvýšili sme kapacitu zariadenia opatrovateľských služieb pre seniorov. Posilňujeme aj terénnu opatrovateľskú službu.“
Čo môžu Terasania očakávať?
„Za veľmi dôležitý aspekt považujem bezpečnosť, takže patria tam aj prechody pre chodcov. Jeden pribudol pri fakultnej nemocnici a zopár ďalších ešte pribudne. Pevne verím, že sa nám podarí posunúť sa aj k vybudovaniu nového parku nad sladovňou.“
Aký vzťah máte k ekológii?
„To, že máme mnoho zelene neznamená, že sme imúnni voči klimatickým zmenám a vlnám horúčav. Snažíme sa, aby sa zachovala funkcia Borovicového hája, čiže ochladzovanie okolitého prostredia a vytváranie kyslíka. Ja ako človek mám veľmi pozitívny vzťah k ekológii. Aj ja sám sa snažím separovať a zaviedol som to aj na úrade.“

Prečo bývate v Košiciach?
„Košice sa mi páčia a sú mojou srdcovkou. Ponúkajú históriu, kultúru aj spoločenské vyžitie. Oproti Bratislave sú také pokojnejšie.“
Čo o vás ľudia nevedia? Čo vás baví?
„Rád zbieram bylinky a aj varím. Doma mám dve korytnačky a pred rokmi som si spravil „lodičák“, takže som vodca malého plavidla.“
(VT)
Najnovšie články

Iniciatíva Vráťme život Tatrám žiada preveriť stanovy KST. Tatry nie sú kulisa pre mocenské hry

Súd poslal do väzby muža obvineného z vraždy manželky v Gelnici

Otec dvojročného Vilka prehovoril o náročnej ceste za záchranou syna

Prezident odobril novelu zákona o obecnom zriadení, mení aj zákon o meste Košice
Súvisiace články

Psychológ Madro o nebezpečnosti kumulovanej únavy u rušňovodičov

Voľby prezidenta ukázali, že voliť stranu Hlas a sociálnu demokraciu je voľba na istotu slušnosti, zdravého rozumu a rozvoja regiónov v Európe (ROZHOVOR)


