Na IT priemysle je závislá šestina Košíc
Jozef Ondáš založil v Košiciach, po pôsobení na vedúcich pozíciách v gigantoch ako SAP alebo IBM, prvú veľkú IT firmu, T-Systems. V roku 2011 odtiaľ odišiel a šéfoval združeniu IT Valley, ktoré spája IT firmy, školy a samosprávu. Dnes sa snaží svet informačných technológií obohatiť o kreatívnu ekonomiku, využiť kreatívny potenciál ľudí pre potreby IT priemyslu. Na diskusii Forbes o budúcnosti IT včera prednášal aj o dopadoch IT priemyslu na región.
Stáli ste pri zrode IT sektora v Košiciach. Aké boli vtedy vízie?
Nenazval by som to zrod, skôr obnova. Pretože vízie tu boli dokonca ešte pred rokom 1989. V roku 2006, keď sme zakladali T-Systems, bola vízia 512 ľudí, ale už v priebehu prvého roka sme sa dohodli na 1500 ľuďoch a o rok na to to už bolo 2500. Dnes pracuje v T-Systems takmer 4-tisíc ľudí.
Čo vidíte ako dôvod, že do Košíc začalo odvtedy prichádzať toľko IT firiem?
Veľmi kvalitný ľudský potenciál, ktorý keď dostal možnosť sa vzdelať týmto smerom, okamžite začal napĺňať očakávania firiem a mohli sme rásť. Druhá vec je veľmi dobre urobená komunikačná sieť. Sme prepojení veľkou digitálnou diaľnicou s celým svetom. A potom sú to aj synergické efekty takzvanej economy z scale. Tých dôvodov je mnoho.
V Európe chýba milión IT odborníkov. Aká je situácia v Košiciach?
Začíname pociťovať nedostatok ľudí, ale môj osobný názor je, že plakať nad ich nedostatkom nám nepomôže. Musíme urobiť zmeny, ktoré zmenia trh práce a zväčšia počet ľudí, ktorí sú schopní pracovať v tomto priemysle.
Je na to pripravené naše školstvo?
Keby som zaujal pesimistický postoj v roku 2006, kedy sme po pol roku nemali dostatok IT odborníkov, nikde sa nedostaneme. Zmena musí prísť zdola. Bratislava za nás nič nevyrieši. V IT Valley bol pripravený projekt, ktorý sa snažíme už tri-štyri roky pretlačiť, aby si ho centrálna vláda osvojila. Projekt má názov IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Je tam navrhnutá systémová zmena obsahu vzdelávania. A tiež motivácie detí a učiteľov. Aby učitelia pochopili a tešili sa z toho, že pripravia pre deti šťastnú budúcnosť. To je predsa najväčšie poslanie učiteľa. A tú budúcnosť my v Košiciach v IT priemysle vidíme.
Hovoríme o špičkových informatikoch, no prax je taká, že väčšina zamestnancov v Košiciach pracuje na menej náročných pozíciách. Očakávate tam zmenu?
Najprv bolo treba urobiť niečo, na čom sa dalo stavať. Ak nevytvoríte kritickú masu, nemáte na čom stavať. Tú sme vytvorili a dnes na tom môžeme budovať vyššiu pridanú hodnotu. Môžem zodpovedne prehlásiť, že všetky nové firmy, ktoré idú dnes do Košíc, sú firmy s vyššou pridanou hodnotou. Rovnako všetky firmy, ktoré tu už roky fungujú, sa menia a čoraz viac ľudí pracuje v službách s vysokou pridanou hodnotou. Vývoj, IT architektúra, konzultantstvo, projektový manažment a ďalšie.
Ako vidíte budúcnosť, koľko ľudí v regióne bude v IT priemysle v roku 2020?
Chceli sme dosiahnuť 10-tisíc ľudí v rokoch 2018 až 2020. Môžem povedať, že už dnes je to viac ako 10-tisíc. Neviem celkom predpokladať, koľko to môže byť v budúcnosti, pretože to súvisí napríklad aj s demografickým vývojom východného Slovenska, no nebál by som sa povedať, že 15 až 20-tisíc v priebehu nasledujúcich desiatich rokov by v Košiciach mohlo byť. Ale musíme ich motivovať a pripraviť na to, aby mohli pracovať v tejto oblasti. Ak chceme pripraviť človeka, ktorý má nastúpiť o desať rokov, musíme ho začať pripravovať na základnej škole už dnes.
A deje sa to?
Cez robotickú hru sa snažíme dostať aj na základné školy, čo je popísané aj v našom projekte. Ak to dobre dopadne, už v septembri budeme mať prvú várku učiteľov základných škôl, ktorých zaškolíme, dáme im vzdelávacie materiály a ukážeme im, aká je v tom perspektíva, aby mohli pripravovať deti v tomto smere. Verím, že tí ľudia, ktorí nedávno prevzali moc v štáte, si svoju zodpovednosť uvedomujú a zrealizujú ju aj týmto spôsobom. Čo sa týka nás, chodíme na školy, hovoríme s deťmi, rodičmi, farármi, všetkými ľuďmi, ktorí majú čo do toho povedať, ale toto musí byť spoločenská dohoda, že východné Slovensko bez toho nemôže fungovať.
Stále veľké množstvo ľudí fluktuuje medzi firmami, nevnímajú to ako kradnutie mozgov?
Nedá sa zabrániť tomu, aby ľudia migrovali z firmy do firmy, dnes je taký svet. Lídri sa musia starať o atmosféru vo firme, aby sa ľudia cítili dobre. Idú s tým, samozrejme, aj príjmy, ale pokiaľ viem, príjem je na treťom až piatom mieste v hodnotách, ktoré rozhodujú, či človek odíde do inej firmy. Nemyslím si, že toto je hrozba. Hrozba je, že sa firmy nespoja a nezačnú meniť vzdelávací systém a vychovávať viac ľudí.
Ste predseda správnej rady Inštitútu pre kreatívnu ekonomiku, čím je kreatívna ekonomika pre vás dnes zaujímavá?
Do tohto som vstúpil, keď som videl, ako sa rozvíja IT priemysel. Videl som, že väčšina sú základné technologické služby a vedel som, že keď chceme ísť do služieb s vyššou pridanou hodnotou, bez kreativity to nepôjde. Nepovažujme kreativitu len za vec umenia. Kreatívna ekonomika totiž hovorí, že kreativitu treba ekonomicky materializovať. Ja si osobne myslím, že IT svet a svet kreativity idú k sebe a konverguje to do jedného veľkého smeru. Napríklad dizajnéri, ktorí nám vyrastú, potom môžu pracovať aj v ostatných oblastiach, ako je robotika, mechatronika, návrhy aplikácií, mobilné aplikácie a podobne. Jedno bez druhého v budúcnosti nebude možné.
Na akých projektoch už dnes spolupracujete?
Virtuálna realita, gamification, medicínske aplikácie. To všetko už dnes v Košiciach funguje.
Na prednáške Forbes ste hovorili o dopadoch IT priemyslu na región. Aké sú?
Keď sa pozrieme na IT priemysel, niekto oslavuje, že máme 10-tisíc ľudí. To ale nie je pravda. To, že sa tu rozvinul IT priemysel, a to, že má už dnes viac ako 10-tisíc zamestnancov, generuje ďalšie a ďalšie pracovné príležitosti, ktoré slúžia tým desiatim tisícom. Štúdia Ekonomickej fakulty TU v Košiciach na základe dát od väčšiny firiem hovorí, že vzniklo ďalších okolo 4-tisíc pracovných príležitostí. Tie vznikli a mohli byť udržané len preto, že sa rozvinul IT priemysel. Čiže dokopy hovoríme o 14-tisícoch ľudí. A všetko sú to mladí ľudia. Mesto nám za posledných desať rokov omladlo v priemere o dva roky. Pokiaľ mám dobré informácie, sú to odhady, približne 8-tisíc detí sa narodilo ľuďom, ktorí pracujú v informačných technológiách. Manželky a partneri sú ďalších 10-tisíc. Čiže už sme kdesi pri 40-tisícoch. Z toho vychádza, že z Košíc je na IT priemysle závislá šestina ľudí. IT priemysel generuje skoro 12 percent HDP kraja. A to už, myslím, je taká sila, o ktorej nemožno pochybovať. Vidíme, že IT ide dopredu a že hutníctvo je v zložitej situácii. Alebo minimálne je zneistené, zatiaľ čo informačné technológie rastú ročne okolo 8-12 percent vo všetkých oblastiach. Mladé rodiny kupujú kočíky, bicykle, lyže. IT-čkári radi posedia na pive, potrebujeme 10-tisíc nových bytov v Košiciach. To sú také silné druhotné efekty, ktoré, keď si to niekto neuvedomí, môže byť veľmi zle.
Môžeme už dnes hovoriť o Košiciach ako o Silicon Valley?
To by bolo prehnané. Ale nedá mi nespomenúť, že sme dosiahli pozoruhodné výsledky a že nemôžeme stavať budúcnosť iba na jednom silnom hutníckom priemysle. Keď chceme prosperovať, nevidím pre najbližšie desaťročia inú cestu, ako sú informačné technológie a ďalšie služby s vysokou pridanou hodnotou.
Foto: Ivan Fleischer