Nemecký top manažér osem rokov v Košiciach
Na Univerzite Alberta Ľudovíta v nemeckom Freiburgu získal vysokoškolský diplom v odbore Národné hospodárstvo. Svoju profesionálnu kariéru spojil s energetickým sektorom a posledných takmer 20 rokov pôsobil na riadiacich pozíciách v rôznych spoločnostiach skupiny RWE. Do Košíc prišiel v januári 2012 a dnes pôsobí ako člen predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Východoslovenská energetika Holding a.s. a súčasne v spoločnosti Východoslovenská energetika a.s. zastáva funkciu predsedu predstavenstva a riaditeľa divízie COO. Čím sa však chcel stať ako šesťročný chlapec? Aj to nám v rozhovore prezradil Thomas Jan Hejcman.
Veľa sa dnes hovorí o moderných firmách. Ako by ste ju charakterizovali a čo podľa vás chýba VSE k úplnej modernosti?
Modernosť znamená uznávanie hodnôt ako diverzita a transparentnosť, či schopnosť poskytnúť zamestnancom vysoký stupeň voľnosti pre rozhodovanie sa a plnenie úloh.
V Skupine VSE Holding sa aj v tomto postupne rozvíjame a podporujeme zamestnancov, aby využívali svoj intelekt a vedomosti naplno. Bol by som veľmi rád, ak by sa všetci zamestnanci naučili kriticky myslieť a upozorňovali na situácie, ktoré nie sú v poriadku.
Na čele modernej firmy by mal sedieť moderný šéf. Cítite sa tak? Čo sú hlavné znaky tej modernosti?
Súhlasím s vami, modernú firmu má riadiť moderný šéf, ktorý sa dokáže obklopiť ľuďmi s vysokým intelektom a každému jednému z nich dať priestor prejaviť sa. Aj mne záleží na tom, aby som mal okolo seba kvalitných ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť.
Vaša pozícia vyžaduje dodržiavanie etikety, rôznych formálnych pravidiel, musíte dbať o svoj zovňajšok. Čo z toho vám je najviac proti srsti? Mimochodom, koľko vám ráno trvá príprava do práce a kto každý vám asistuje?
Etiketa chráni spoločenské správanie a zároveň umožňuje nadviazať kontakt medzi ľuďmi z rôznych kultúr a prostredí. A to je to dobré. Prispôsobovanie sa spoločenským, či akýmkoľvek iným normám, však obmedzuje osobnosť človeka. Nie je jednoduché ostať pri tom autentický. Súčasťou etikety je byť správne oblečený na danú príležitosť, hoci aj do práce. Pýtate sa, ako dlho sa do práce pripravujem? Mentálne celú noc. Fyzicky asi hodinu.
V prestížnom hodnotení spoločností Najzamestnávateľ 2019 sa VSE Holding umiestnila na druhom mieste v kategórii Výroba a priemysel. Ako, alebo čím ste motivovali svojich zamestnancov hlasovať za VSE?
Našich zamestnancov sme informovali o ankete, no rozhodne sme ich nenútili zapojiť sa. O to viac ma teší, že hlasovali za Skupinu VSE Holding, že úprimne cítia, že sme Najzamestnávateľ. Viem, že ocenili najmä možnosti rozvoja, vzdelávania a odborného rastu.
Významnú spätnú väzbu v súčasnosti mnohé firmy čerpajú zo sociálnych sietí. Robíte to aj vy? Akým spôsobom?
Sociálne siete používame na komunikáciu so širokou verejnosťou i zákazníkmi, na prezentáciu aktivít zameraných na spoločenskú zodpovednosť i našich produktov. Samozrejme, venujeme pozornosť všetkým komentárom. Vyhodnocujeme každú spätnú väzbu a konkrétne podnety riešime cez špecializované útvary.
Čo si myslíte o ženách vo vysokom postavení? Ktorá vás niečím inšpirovala?
Najvyššie pozície by mali obsadzovať najlepší manažéri, nezáleží na pohlaví či na rase a podobne. Neexistuje rozumný dôvod, prečo by top pozície nemohli zastávať ženy. Mnohé z nich sú inšpiratívne a rozhodne človekom na svojom mieste je prezidentka Slovenskej republiky. Pani prezidentka reprezentuje morálne hodnoty, je odvážna a aktívna. Vystupuje veľmi profesionálne a podľa môjho názoru rovnako skvelo reprezentuje svoju krajinu a svoj národ.
Na manažérskych pozíciách pracujete už dlhé roky. Nás by však zaujímalo, aké a za čo boli vaše úplne prvé zárobky.
Mal som 16 rokov, keď som si od otca vypýtal motorku. Nechcel mi ju kúpiť, preto som sa rozhodol, že si na ňu zarobím. Začal som brigádovať na letisku a päť týždňov som pripravoval jedlo pre cestujúcich. Zarobil som si 800 mariek. Vyhliadol som si ojazdenú motorku a ešte s malou finančnou pomocou môjho otca som si mohol kúpiť svoje prvé pico bello.
Ako chlapec ste asi nechceli byť manažérom v nadnárodných spoločnostiach. Čím teda?
Ešte ako šesťročný som chcel byť hasičom. Hasičská stanica bola v susedstve a jeden z hasičov ma tam brával. Hrával som sa v aute a spúšťal sa na hasičskej tyči ako vo filme. Počas štúdií ma oslovili legislatívne procesy, napokon som však doštudoval ekonomické vedy.
Trápil vás niekedy workoholizmus? Kde vnímate hranicu, za ktorou je už práca zdraviu škodlivá?
Celý náš manažérsky tím pracuje veľmi veľa. Dôležité je nájsť správnu mieru, keď ešte vysoké tempo nezaťažuje váš organizmus a keď ešte dokážete pracovať s pozitívnymi emóciami.
Článok pokračuje pod reklamou ↓
Keď ste pred ôsmimi rokmi prichádzali na Slovensko do VSE, aké boli vaše očakávania a na akú realitu ste narazili?
Skupina VSE Holding bola aj pred tými ôsmimi rokmi súčasťou nadnárodného koncernu. Takže som spoločnosť aj niekoľko ľudí poznal už skôr z našej spoločnej medzinárodnej spolupráce. Priznávam však, že príjemne ma prekvapil spôsob života v Košiciach.
Ako by ste charakterizovali Slovákov ako zamestnancov v porovnaní s Nemcami? Hovorí sa, že Nemci preferujú disciplínu a dochvíľnosť, čo platí pre Slovákov?
Nemeckí zamestnanci nepreferujú len disciplínu a dochvíľnosť. Dôležité sú pre nich spolupráca, komunikácia, orientácia na výkon a výsledok. A takto je to i na Slovensku. Vnímam, že zdieľame rovnaké hodnoty.
VSE podporuje elektromobilitu. Jazdíte elektromobilom? Ak áno, tak preto, že podporujete vlastnú firmu, alebo kvôli životnému prostrediu?
Elektromobilita je spôsob, ako chrániť životné prostredie a znižovať hlučnosť v aglomeráciách. Predstavuje aj spôsob, ako znižovať našu závislosť na arabskej rope. Vďaka elektromobilite zažívame prelom technológií. Veríme, že nové riešenia dopravy budú výhodnejšie a užitočnejšie ako tie súčasné. Kľúčové je teraz vytvoriť infraštruktúru pre komfortnejšie využívanie elektromobilov na väčšie vzdialenosti, aby sme všetci mohli jazdiť elektromobilom ešte častejšie.
Sú ešte iné aktivity, ktorými – aj v súkromnom živote – zachraňujete planétu?
K ochrane životného prostredia pristupujeme racionálne. Doma triedime odpad, nekupujeme minerálky balené v plastových fľašiach, konzumáciu mäsa obmedzujeme na rozumné a zdravé množstvo. V Skupine VSE Holding aktuálne zavádzame princípy cirkulárnej ekonomiky s cieľom vytvoriť spoločnosť bez odpadu. Prvé prezentácie vyvolali záujem a nadšenie zamestnancov a ja som zvedavý, čo všetko nám projekt prinesie.
VSE podporuje košický City Run, spoločnosť je zároveň partnerom Medzinárodného maratónu mieru. Je beh vaša obľúbená športová aktivita?
Musím zdôrazniť, že podujatia a projekty, ktoré Skupina VSE Holding podporuje, nesúvisia s mojimi osobnými preferenciami. Naopak, sú rozhodnutím a presvedčením celého manažérskeho tímu, nastavených priorít v oblasti spoločenskej zodpovednosti. Samotný City Run považujem za jeden z najoriginálnejších projektov, ktoré VSE podporuje. Spája zdravý životný štýl, charitu, šport i kultúru. Pre Košičanov sa stal veľkou udalosťou.
Zvyknete verejne vystupovať. Máte nejaké výhrady voči sebe ako k rečníkovi pred publikom? Pripravujete si príhovory sám?
Napriek tomu, že mám za sebou množstvo prezentácií a verejných vystúpení, zakaždým som napätý a nervózny. Naučil som sa, že liekom je dobrá príprava. Tú si robím sám, alebo sa radím s kolegami, odborníkmi na danú tému, ak je to potrebné.
Ste typ manažéra, ktorý, keď treba, vie aj výrazne dvihnúť hlas?
Ako manažér môžem zmeniť tón alebo silu hlasu, aby som zdôraznil kľúčové posolstvá. Ak sú ale decibely prejavom agresívneho správania, tak to rozhodne nie je správne.
Keď sa chcete odreagovať, robíte čo?
Správni ľudia vás dokážu upokojiť, pomôžu vám utriediť si myšlienky a navedú vás tým správnym smerom. Preto ak pociťujem pracovné vypätie či negatívne emócie, uprednostňujem stretnutie s kolegami a teda volím takúto formu spoločnej psychohygieny.
Čo nám v Košiciach chýba, aby sme sa mohli označovať za smart city?
Myšlienku smart cities chceme podporovať. Už dnes pracujeme na viacerých programoch, ktoré ju napĺňajú, napríklad využívanie inteligentných elektromerov a komunikačných prvkov v distribučnej sieti. Ideme krok za krokom a spolupracujeme pritom ako so zástupcami mesta, tak aj s partnermi z IT Valley.
A vaša domácnosť – je smart? Ste vyznávačom všemožných technológií, ktoré nám uľahčujú život?
Používam svoju domácnosť na testovanie našich smart produktov určených pre zákazníkov. Sledujem vývoj na slovenskom i európskom trhu. Sám som doslova závislý na svojom smartphone. Využívam predovšetkým aplikácie, ktoré mi uľahčujú cestovanie a pobyt v zahraničí. Hovorím o aplikáciách na vyhľadávanie leteniek, rezerváciu ubytovania, či o tých, ktoré integrujú všetky druhy dopravy vo veľkých mestách.
Vaše pracovné či súkromné predstavy v horizonte piatich až desiatich rokov? Kde sa vidíte?
Teším sa na ďalšie roky zaujímavej práce a vzrušujúcich výziev s inteligentnými a príjemnými ľuďmi. Teším sa na zdravý a duševne bohatý osobný život v zmysle výroku – v zdravom tele zdravý duch.