Nový rektor TUKE Stanislav Kmeť: Študent musí byť vyzbrojený – vedomosťami
Technická univerzita v Košiciach patrí už dlhodobo medzi najlepšie vysoké školy na Slovensku. V tomto roku ju akreditačná komisia ministerstva školstva zaradila medzi medzi štyri top univerzity u nás. O prítomnosti aj súčasnosti sme sa rozprávali s novým rektorom technickej univerzity profesorom Stanislavom Kmeťom, do funkcie ho inaugurovali minulý mesiac.
V poslednom čase je v školstve silnou témou duálne vzdelávanie, ktoré má po skončení štúdia pomôcť absolventom v ďalšom uplatnení.
Technická univerzita má niekoľkoročné skúsenosti s duálnym vzdelávaním, ako ich vyhodnocujete? V tomto smere máme veľmi dobrú spoluprácu s väčšinou firiem v regióne. Len pred pár dňami sme navštívili T–Systems, kde sme rokovali o tom, ako ešte vylepšiť doterajšie veľmi dobré vzťahy. Bavili sme sa o tom, ako vykreovať študenta, ktorý by bol hneď po skončení štúdia schopný pracovať a riešiť problémy.
Študenti, ktorí študujú IT odbory, by mohli mať ešte viac vedomostí z ekonómie. Študent, ktorý vie, že bude pracovať v konkrétnej firme, by sa už vedel zapísať na predmety, ktoré bude počas pôsobenia v nej potrebovať. Okrem povinných predmetov sa môže zapísať aj na ekonómiu či manažment kvality. Firmy nás do ničoho netlačia, študent sa môže rozhodnúť aj pre ďalšie vedecké pôsobenie. No určite sa mu zídu aj vedomosti z iných odborov, nielen z toho, ktorý študuje. Skrátka, mal by byť tak vyzbrojený vedomosťami, aby vo firme vedel zaujať svoju pozíciu. Firmy už dnes nechcú len jednostranne zameraného zamestnanca, ale takého, ktorý by vedel pôsobiť vo viacerých oblastiach.
Technická univerzita nedávno pri akreditácii obhájila svoj status univerzity. Aké je však jej postavenie v medzinárodnom meradle?
Sme radi, že sme obhájili status univerzity a predseda akreditačnej komisie sa aj pre médiá vyjadril, že na Slovensku patríme medzi štyri najlepšie univerzity. Okrem nás aj Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika.
Pokiaľ ide o medzinárodné rebríčky, tých je viac. Dôležité je, že tam vôbec sme. Lebo zo slovenských vysokých škôl sú tam len tie štyri, ktoré som spomínal. Možno je diskutabilné, že ak sme v niektorom z rebríčkov na 1200. mieste, prečo by sme nemohli byť v prvej päťstovke. Lebo napríklad v inom rebríčku figurujeme medzi 700. a 800. miestom. Práve preto je našou snahou prepracovať sa v rámci našich možností na čo najlepšie umiestnenie a kvôli tomu posilňujeme oblasť našich výkonov vo vede.
Nechcú od nás nič iné, len to, ako je technická univerzita zapísaná v najdôležitejších a najváženejších odborných periodikách. Zameriavame sa na to, aby naši pracovníci čo najviac publikovali výsledky svojich prác v najkvalitnejších časopisoch. Druhá vec je, že v zahraničí musia o škole vedieť. Preto chystáme podstatné skvalitnenie našej webovej stránky. Lebo jedným z ukazovateľov pri rankingoch, ktoré určujú postavenie univerzity, je aj počet návštev na stránke.
Nepociťujete rezervy aj v propagácii školy?
V poslednom čase prebieha rad podujatí, ktoré majú za cieľ propagáciu vedy. Ako príklad možno spomenúť Noc výskumníkov. Aj tam prezentovali ľudia z našich fakúlt výsledky svojej práce. Nedávno tu bola roadshow, na ktorej pred študentmi prezentovali výsledky svoje práce naši špičkoví vedci.
Na vysokých školách sú teraz trendom startupy, teda začínajúce firmy, v ktorých pôsobia študenti. Ako je to na technickej univerzite?
Ešte pred dvoma rokmi sme otvorili startup centrum pri Technickej univerzite v Košiciach. Momentálne je tam asi 20 skupín, ktoré reálne využívajú naše podmienky. K dispozícii majú miestnosti aj vybavenie. Prvý polrok neplatia nič, neskôr sa každý polrok prehodnocujú výsledky, ktoré dosiahli. Na základe toho sa potom rozhodujeme, či ostanú aj naďalej bezplatne. S týmto systémom máme dobré skúsenosti a využívame aj rôzne zahraničné partnerstvá.
Budujeme aj vlastný univerzitný vedecký park Technicom, ktorý je našou najhorúcejšou aktivitou. Koncom roka bude hotová prvá fáza, jej súčasťou budú aj priestory pre startupy. Vedomosti sa tak budú môcť pretaviť do konkrétnych výrobkov a komercionalizovať. Vytvoria sa pracovné miesta pre mladých ľudí s určitou pridanou hodnotou. Dôležité je, aby nešlo len o mechanickú záležitosť, ale aby boli mladí ľudia nútení aj myslieť. Rovnako ich udržať na našej škole aj s primeranými finančnými odmenami. Tu je podstatné to, aby z takýchto aktivít profitovali mladí ľudia, zainteresované firmy, ale aj škola.
Prvý raz po dlhej dobe klesol na technickej univerzite počet študentov pod hranicu 10-tisíc. Je to dôvod na znepokojenie?
Vieme o tom. Sčasti vidíme cestu aj v tom, aby sme prilákali aj zahraničných študentov. Zatiaľ ich tu študuje niekoľko desiatok z Ukrajiny a arabských krajín. Cieľom je pritiahnuť aj študentov z iných štátov, čo bude náročné, ale nie nereálne.
Boris Macko
Foto: Veronika Janušková