Obula si inline korčule a odvtedy zbiera medaily
V Košiciach sa rodí množstvo športových talentov. Aj keď o mnohých nepočujeme každý deň, neznamená to, že nepatria do svetovej špičky. Jednoducho, niektoré športy nie sú tak propagované ako iné… O inline korčuľovaní však počul už každý a mnoho ľudí tento šport robí rekreačne. Veď čo by aj nie – tvaruje postavu, zlepšuje kondíciu. Vedeli ste však, že v našom meste žije jedna z najlepších inline korčuliarok na svete vo svojej vekovej kategórii (30-39)?
Renáta Karabová ako malá slečna začínala s úplne iným športom. Na nohách mala obuté ľadové korčule a v rukách hokejku. „Môj brat bol hokejista a ja som sa stále chodila pozerať na jeho tréningy. Veľmi sa mi to páčilo, a tak ma otec zapísal do krúžku. Ľadové korčule som mala obuté už ako päťročná.“
[ad][/ad]Prvé preteky a hneď víťazstvo
V zmiešanom tíme hrala až do ôsmej triedy. „Potom som s chlapcami už športovať nemohla a ženský hokej v tom období nebol na veľmi dobrej úrovni. Nevedela som, kde a čo budem robiť ďalej.“ Na nástenke v škole však našla inzerát, že sa budú konať preteky v inline korčuľovaní, a tak si povedala, prečo to neskúsiť.
„Ocko mi dva dni pred pretekmi kúpil kolieskové korčule. Trošku som pokorčuľovala po sídlisku a zistila som, že mi to celkom ide. Korčule mi boli trochu veľké, ale bola som rada, že nejaké mám.“ Renáta hneď svoje prvé preteky vyhrala!
V júni tohto roka v Londýne na Majstrovstvách Európy v inline korčuľovaní, v kategórii 30-39 rokov vyhrala prvé miesto na maratónskej trati (42 km). „Dvakrát som už bola tretia. Túžila som tentoraz vyhrať – a podarilo sa.“
Tento úspech ju tak povzbudil, že sa rozhodla zúčastniť majstrovstiev sveta, ktoré sa konali pred pár týždňami v Barcelone. V kategórii maratón získala striebro. „Na štarte bolo okolo 270 pretekárov. Ja som išla v prvom balíku s tými najlepšími korčuliarmi, čo svet má. Vôbec som nečakala, že sa môžem tak skvelo umiestniť. Je to neopísateľný pocit. Keď súťažím, nerozmýšľam nad ničím, nechám tomu voľný priebeh. Dám do toho všetko a dúfam, že to snáď vyjde.“
Trinásť maratónov a desať víťazstiev
Renáta na Slovensku nemá žiadnu premožiteľku. Jednoducho je bezkonkurenčne najlepšia. Majstrovstvá Slovenska vyhráva pravidelne. Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v disciplíne inline sa zúčastnila trinásťkrát, desaťkrát vyhrala. „Prvýkrát som štartovala ako 14-ročná, porazila ma poľská pretekárka. A okrem nej ešte dvakrát sestra. Bola by som veľmi rada, ak by sa našlo dievča, ktoré by nadviazalo na moje úspechy. Nehovorím, že nemáme šikovné korčuliarky, ale nie sú ešte na európskej či svetovej úrovni.“
Do zbierky prvenstiev jej chýba už iba titul majstra sveta. „ Možno sa mi to ešte podarí. Vek však nezastavím. Ťažké je odhadnúť, dokedy budem športovať.“
Ak raz bude patriť inline medzi olympijský šport, dúfa, že sa dostane aj tam. Keď nie ako pretekárka, tak aspoň ako trénerka. Renáta je totiž už teraz trénerkou v Skating Clube Košice a RK Inlinecenter, ktoré je zároveň aj centrom talentovanej mládeže v Košiciach.
Čím ďalej, tým viac detí chce korčuľovať
Podľa nej tento šport nie je finančne náročný. Stačia vám korčule, kolieska a chrániče. „Za svoju 19-ročnú kariéru som vymenila asi desať korčúľ. Koliesok bude oveľa viac. Za jednu sezónu zdriem tak dve sady.“ Mesačne nakorčuľuje vyše 400 kilometrov. Trénuje trikrát do týždňa.
„Keď som sa pripravovala na majstrovstvá, tak som najazdila, samozrejme, viac. Väčšie deti, nad 15 rokov, majú tréning päťkrát do týždňa, menšie trikrát. Samozrejme, to nie je iba o korčuľovaní. V zime hráme na korčuliach v telocvični florbal, futbal a dokonca i basketbal. Základom je, aby dieťa chcelo robiť tento šport a malo aspoň trochu talentu. Ak však talent nerozvíja, stále bude na tom istom. Na druhej strane, ak má dieťa menej talentu, ale si to vydrie tréningmi, tak to ide.“
Aj napriek tomu, že podmienky pre tento šport na Slovensku nie sú dostačujúce, detí čoraz viac pribúda. „V Košiciach sa nachádza jeden ovál na Bukoveckej, kde trénujú mladšie deti, ale pre staršie už nie je vhodný. V lete máme 80 percent tréningov na Priemyselnej ulici. S jedným súkromníkom sme si vybavili možnosť korčuľovať okolo budovy STK.“
[ad2][/ad2]Šport na chudnutie
Korčuľovanie patrí všeobecne k obľúbeným rekreačným športom. Šetrí kĺby, zlepšuje kondíciu, v neposlednom rade tvaruje postavu a zbavuje zbytočných kilogramov. „Je to úplná pravda. Niektoré dievčatá sa dali na tento šport, pretože chceli zhodiť nejaké to kilo. Ak ho chce niekto robiť profesionálne, takisto nezáleží na tom, či je vysoký, nízky, útly alebo s kilom navyše. Nájdu sa dokonca pretekárky, ktoré sú ako kus chlapa. Je ťažké povedať, či je lepšie, aby bol pretekár vyšší alebo nižší. Na stupienkoch víťazov je celé spektrum.“
V súčasnosti sa nevenuje len trénerstvu, ale pracuje aj v IT spoločnosti Natek na technickej pozícii. „Ako každý, aj ja potrebujem mať príjem. Kolegovia ma však veľmi podporujú. Naposledy mi jeden hovoril, že určite budem na majstrovstvách sveta druhá. Smiala som sa z toho, lebo som to nevidela reálne, ale mal nakoniec pravdu, vyšlo to. Mal by určite podať športku…“
Vo Švajčiarsku skoro zamrzla
Inline korčuľovanie by každý automaticky priradil k letným športom, ale…. V septembri v roku 2017 sa Renáta zúčastnila Majstrovstiev Európy v Engadine (Švajčiarsko). Štartovalo sa v meste Maloja (1815 m n. m.), pokračovalo do St. Moritzu, Pontresiny s cieľom v S-Chanfe.
„Keďže počasie v horách je všelijaké, nás na štarte čakalo – 2° Celzia a sneh. Počas mojej kariéry som niečo podobné nezažila a bola som rada, že počas 42 km som doslova nezamrzla po ceste. Na tieto preteky spomíname stále. Pre mňa je o niečo viac špeciálny, lebo som získala svoju prvú medailu na majstrovstvách Európy (3. miesto).“
Renáta vraví, že vďaka aj takému nenápadnému športu sa dá prejsť celý svet. Jazdila v Číne, Južnej Kórei, Venezuele či Kolumbii. Na Novom Zélande bola dokonca mesiac.
„Vtedy som bola vysokoškoláčka a ešte s jednou pretekárkou z Košíc sme dostali ponuku, ktorá sa neodmieta. Odísť na Nový Zéland, kde budeme trénovať so svetovou hviezdou Nicole Begg. V tom čase bola mojím najväčším vzorom. Síce je stará ako ja, ale keď ona bola prvá na svete, ja som sa motala okolo dvadsiateho miesta. Bol to neskutočný zážitok.“ Nielenže s Nicole trénovala, ale dokonca u nej bývala.
„Bola som vtedy veľmi šťastná, že nejaké dievča z malej krajiny si niekto všimol a má možnosť byť medzi najlepšími a dostať ich know-how.“ (ML)
• História kolieskových korčúľ siaha až do 18. storočia. Vymyslel ich Belgičan John Joseph Merlin. Mali kovové kolieska na drevenej doštičke, pripevnenej k topánke. Svoj vynález predviedol na maškarnom bále v Londýne v roku 1760. Pošmykol sa a rozbil cenné zrkadlo. Korčule tak na dlhšiu dobu upadli do zabudnutia.
• Patent na ne získal začiatkom 19. storočia Francúz Garcin. Používali si pri balete.
• Prvé reálne inline korčule vznikli v roku 1819. Sčasti sa podobali tým dnešným. Mali dve až štyri kolieska z medi, dreva alebo slonoviny, ktoré boli umiestnené v jednom rade za • sebou.
• Úspech dosiahli v roku 1840, a to v nemeckej krčme. Čašníčky hostí obsluhovali na korčuliach.
• Malou brzdou vo svete inline korčuľovania bol vynález bicykla koncom 19. storočia. Avšak už začiatkom 20. storočia začali najmä v USA a Anglicku vznikať ďalšie stovky korčuliarskych dráh.
(ML, kolieskove-korcule.eu)