Pod kožu – Počet účastníkov maratónu je už na hrane
Hosťom poslednej relácie Pod kožu televízie KOŠICE:DNES bol riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Branislav Koniar. So šéfredaktorom mediálneho domu Dušanom Karolyim prebrali viacero maratónskych tém.
Košický maratón patrí dlhodobo k dominantám mesta rovnako ako Dóm svätej Alžbety. Ako podotkol jeho riaditeľ, len v dobrom sa o ňom vo svete hovorí takmer storočie.
Počet aktívnych účastníkov maratónu sa vyšplhal už nad trinásťtisíc. Trate sú dlhé od štyroch do 42 kilometrov, každý si vyberie svoju disciplínu a príde si na svoje.
Najviac sa behá polmaratón
„Polmaratón poráža všetko ostatné, je to veľmi populárna a dosiahnuteľná disciplína. Myslím si, že už nemá zmysel umelo vytvárať ďalšie disciplíny a tváriť sa, že program je rozšíriteľný. S veľkou bázňou sa pozeráme na ďalší vývoj a budeme radi, pokiaľ mierny rast alebo stabilita bude zachovaná. Donekonečna rásť počet účastníkov nemôže. Športová úroveň sa dá dvíhať, ale početnosť už je na hrane,“ hovoril Koniar.
Košický rozpočet podľa riaditeľa dosahuje dnes takmer 700-tisíc eur. Z toho je 45 percent zo sponzoringu, ďalších 30 percent tvorí štartovné, 15 percent verejné zdroje a zvyšok dary a príjmy z aktivít samotnej organizácie. Najväčším sponzorom je U. S. Steel, približne 15 percent. V posledných rokoch sa jeho podiel s inými sponzormi a príspevkami mesta trochu vyrovnáva, ale je to stále najväčší finančný partner maratónu.
[ad][/ad]„V Prahe som stretol riaditeľa tokijského maratónu a ten na mňa vybalil číslo 39 miliónov dolárov s tým, že len tokijské metro im dáva 5 miliónov sponzorský príspevok. Často hovorím, že čo sa týka financií, je to v Košiciach taká druhá futbalová liga, ale čo sa týka športových výkonov, sme často Ligou majstrov. Možno je to niekedy aj dobre, pretože nás to núti kreatívnejšie reagovať a inovovať,“ povedal dlhoročný športový funkcionár.
Osobné údaje chránia
Nedávny teroristický útok na maratóne v Bostone sa premietol do zvýšenia bezpečnostných opatrení na všetkých podobných podujatiach, košické nevynímajúc. Sú prísnejšie ako v minulosti.
„Je ich množstvo. Prezerá sa celá trať počnúc odpadkovými košmi. Je veľa opatrení aj v zóne hostí. V uliciach sú desiatky až stovky policajtov. To spadá do kompetencie bezpečnostných zložiek a tie už vedia, čo majú robiť. My sami sa snažíme maximálne chrániť osobné dáta našich účastníkov, či zabrániť výmenám štartových čísiel, lebo sme mali aj také pokusy,“ opisuje časť starostí organizátorov riaditeľ.
Niet pochýb o tom, že Košičania svoj maratón milujú a každoročne povzbudzujú bežcov pri trati tisícky ľudí. Ich počet sa odhaduje len veľmi ťažko „Napríklad v roku 1961, keď tu bežal Abebe Bikila, bol štadión plný, teda 25-tisíc divákov, ulice boli plné a Košice mali 63-tisíc obyvateľov. Vtedy bolo vonku skoro celé mesto. Dnes to nie je celé mesto, ale odhad okolo 80-tisíc je reálny, ak je dobré počasie,“ dodal Koniar.
Najväčšia smola – v roku 1994 Ahmed Salah, vtedajšia úplná svetová špička, spadol na 14. kilometri a doteraz sa nevie prečo. Bol aj najdrahším bežcom košického maratónu, na dnešnú menu asi 20-tisíc eur.
Najväčší manier hviezdy – líbyjský pretekár, ktorý vyhral niekoľko tisíc dolárov všetky pretelefonoval v noci z hotelovej izby netušiac, aké sú tu tarify.
Najdojímavejšie zážitky – v závere, keď prichádzajú poslední a nevzdávajú sa.
Najväčší organizátorský kiks – v roku 2012 v závere zle navigovali sprevádzajúce vozidlo a vedúci bežec prišiel o niekoľko sekúnd, takže sa nedostal pod čas 2 hodiny sedem minút.
Najdrahší bežec – Ahmed Saleh v roku 1994, na dnešnú menu asi 20-tisíc eur.