Prečo nútená správkyňa zavolala do poisťovne Rapid Life kukláčov?
Životná poisťovňa Rapid Life prestala začiatkom roka 2017 vyplácať akékoľvek nároky klientov. Národná banka Slovenska (NBS) ako orgán dohľadu nad poisťovňami menovala košickú advokátku Irenu Sopkovú nútenou správkyňou, na ktorú prešli všetky funkcie bývalých štatutárov. Jej pôsobenie skončilo vyhlásením konkurzu v januári tohto roku. V relácii TV KOŠICE:DNES Pod kožu I. Sopkovú „vyspovedal“ Dušan Karolyi.
Do sídla Rapid Life na Garbiarskej ulici v Košiciach vtrhli 15. júna 2017 kukláči. Začala sa nútená správa poisťovne. Podľa Sopkovej je privolanie policajtov v takýchto prípadoch bežné: „Ja som zvolila tento postup, keďže som mala informácie, že bývalí štatutári dlhodobo nespolupracovali už pri výkone dohľadu. Mojou povinnosťou bolo zaistiť všetky doklady i dokumenty.“
Pri úpadku poisťovne došlo k poškodeniu takmer 15-tisíc klientov. Tí podľa auditu nedostali zaplatené pohľadávky vo výške cez 26 miliónov eur.
Sopková počas auditu zistila, že poisťovňa nedisponuje de facto žiadnym majetkom. Nádeje klientov na plnenie ich zmlúv preto vidí ako takmer nulové.
Bez technických rezerv
Vedenie Rapidu v minulosti odôvodňovalo ich problémy zlým výpočtovým vzorcom pre istý typ poistiek, ktorý im schválil aj orgán dohľadu. Sopková oponuje, že poisťovňa mala podľa zákona o poisťovníctve urobiť patričné opatrenia a neprenášať riziko na poistencov, čo deklaroval aj súd v rozsudkoch.
[ad][/ad]„Podľa nám dostupných dokladov poisťovňa dlhodobo nevytvárala technické rezervy. Už v roku 2007 NBS podala preto trestné oznámenie na poisťovňu,“ dodala.
Sopková si myslí, že problém poisťovne nebol len v poistnom vzorci, ale aj v krokoch vedenia: „Podala som trestné oznámenie, keďže činnosť bývalých štatutárnych zástupcov bola veľmi pofidérna a smerovala aj k vyvádzaniu majetku z poisťovne.“ Trestné oznámenie sa týkalo aj prevodu budovy na Garbiarskej (prezident poisťovne ju previedol na firmu jeho syna AB Real).
Bývalé vedenie Rapidu dúfalo, že nároky klientov uspokojí zo súdneho sporu so štátom (zastúpený BS) – pre tie kalkulačné vzorce. Poisťovňou vypracovaný znalecký posudok hovorí o škodách vyše 32 miliónov eur. Súd bez definovania konkrétnej škody uznal nárok poisťovne, avšak NBS podala dovolanie. Sopková upozorňuje, že aj túto pohľadávku prezident Rapid Life previedol na AB Real.
Prémiové úroky pre vedenie
Auditom tiež ukázal, že okrem štandardných poistných zmlúv Rapid vyplácal aj veľmi vysoké úroky za finančné úložky. Vklady tam mali ľudia z vedenia poisťovne a ich známi. „Boli to nadštandardné úroky, tie budú tiež riešiť orgány činné v trestnom konaní,“ dodala Sopková.
Počas nútenej správy sa stala terčom až 12 trestných oznámení podaných bývalým vedením a niekoľkými zamestnancami poisťovne. „Tie trestné oznámenia bolo rozsiahle, ale niektoré vyzerali veľmi čudne. Napríklad za obmedzovanie osobnej slobody, za porušovanie obchodného tajomstva… Bola som vypočúvaná, poskytla som súčinnosť, podľa mojich informácií sú všetky odložené.”