Riaditeľ UNLP Martin Paulo: Covid sa s bežnou chrípkou nedá ani len porovnať
Úmrtnosť pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je zhruba tretinová. Kulmináciu pacientov s covidom očakáva UNLP na konci januára.
Respiračné ochorenie Covid-19 zmenilo naše životy na nepoznanie. Ak sa ktokoľvek infikuje novým ko- ronavírusom, môže sa jeho zdravotný stav zhoršiť natoľko, že si vyžiada okamžitú hospitalizáciu. Košická univerzitná nemocnica preto prijíma opatrenia, aké doposiaľ nezažila. Kliniky tzv. “starej nemocnice” na Rastislavovej ulici slúžia výlučne covidovým pacientom.
Zriadili tam tiež očkovacie centrum. Lekári, ses- try a zdravotnícky personál pracujú na hranici svojich možností. Prečo napriek kritickej situácii niektorí z nich odmietajú očkovanie? Aké kro- ky podniklo vedenie nemocnice, aby zvládli enormný nápor pacientov? Výkonný riaditeľ UNLP Martin Paulo hovorí, že ťažký priebeh ochorenia sa vyskytuje bežne u ľudí nad 40 rokov, avšak na umelej pľúcnej ventilácii mali aj 20-ročného pacienta.
Aká je vyťaženosť lôžok pre pacien- tov s ochorením Covid-19?
V ostatných týždňoch nápor na Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura kulminuje. V týchto dňoch sa obsadenosť lôžok, ktoré sú reprofilizované na liečbu covid pozitívnych pacientov, pohybuje v rozpätí 80–90 percent, čo je približne 240 až 290 pacientov.
Máme v Košiciach dostatočné množ- stvo pľúcnych ventilátorov?
UNLP Košice disponuje celkovo 52 ventilátormi, ktoré sú určené na liečbu tých pacientov, ktorí vyžadujú liečbu umelou pľúcnou ventiláciou. Tieto ventilátory sú umiestnené v oboch areáloch UNLP Košice. Časť z nich je v areáli na Triede SNP, kde poskytujeme plný rozsah zdravotnej starostlivosti ako koncová non-covid nemocnica pre celý región KSK a pri liečbe niektorých diagnóz aj pre celý región východného Slovenska.
V areáli na Rastislavovej máme v súčasnosti 28 lôžok s pľúcnymi ventilátormi pre covid pozitívnych pacientov na umelej pľúcnej ventilácii(UPV). 6. januára tohto roku sme dva pľúcne ventilátory požičali Nemocnici Galanta.
[ad][/ad]Spolupracujete aj s inými zdravotníckymi zariadeniami v regióne?
Na začiatku druhej vlny pandémie, keď bola veľmi zlá pandemická situácia v Prešovskom samosprávnom kraji, sme prebrali niekoľkých pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z nemocníc Prešovského kraja. V súčasnosti, keď sa obsadenosť našich lôžok s UPV blíži k maximu, kooperujeme s ostatnými nemocnicami v regióne a týchto pacientov prekladáme do viacerých nemocníc. Ide predovšetkým o nemocnicu Košice – Šaca, VÚSCH, Nemocnicu sv. Michala či Geriatrické centrum sv. Lukáša v Košiciach.
Koľko hospitalizovaných pacientov je vo vážnom stave? O akých vekových kategóriách hovoríme?
V súčasných dňoch sa počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii pohybuje v hodnotách 20-22 ľudí. Po ukončení technických úprav na kyslíkovej stanici sme reprofilizovali ďalších 6 lôžok pre pacientov na UPV, spolu ich máme 28. Rátame s tým, že ak sa epidemiologická situácia nebude zlepšovať, budeme plne využívať všetky lôžka v maximálnom režime.
Najmladší pacient na umelej pľúcnej ventilácii v súvislosti s ochorením Covid-19 mal 20 rokov. Takýto mladý pacient na UPV na našom oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je skôr raritou. Bežný je však ťažký priebeh ochorenia u pacientov nad 40 rokov veku vyžadujúci si umelú pľúcnu ventiláciu. Mortalita (úmrtnosť) pacientov na našom anestéziologickom pracovisku je približne 30-33 percent.
Plánujete navýšiť počet lôžok pre pacientov s covidom?
V súčasnosti máme v UNLP 321 reprofilizovaných lôžok pre covid pozitívnych pacientov. V prípade, ak sa zlepší epidemiologická situácia v nemocnici a zníži sa počet našich zamestnancov, ktorí sú práceneschopní v súvislosti s ochorením Covid-19, budeme vedieť reprofilizovať ďalšie lôžka.
Aké zmeny momentálne prebiehajú v nemocnici?
Zmeny sú rôznorodé – v prvom rade každé pracovisko, ktoré je reprofilizované na liečbu covid pozitívnych pacientov, prechádza malými stavebnými úpravami, aby sme na každom pracovisku oddelili čistú bielu zónu od červenej covid zóny. Zabezpečujeme tak ochranu zdravia našich zamestnancov.
Nakupujeme zdravotnícku techniku, ktorá slúži na ochranu zdravia našich zamestnancov (napr. germicídne žiariče, čističky vzduchu a pod.). Presúvame zdravotnícku techniku, presúvame a zaškoľujeme zamestnancov, nakupujeme ochranné osobné pracovné pomôcky aj špeciálne lieky – tieto všetky procesy slúžia k tomu, aby sme dokázali zabezpečiť plnú zdravotnú starostlivosť o bežného aj o covid pozitívneho pacienta.
Je počet lekárov a zdravotníkov na oddeleniach postačujúci?
Od začiatku druhej vlny pandémie až doteraz bolo práceneschopných už vyše 420 zamestnancov našej nemocnice. V súčasnosti máme okolo 50-60 zdravotníckych zamestnancov na PN v súvislosti s ochorením Covid-19 a personálna situácia sa pomaly stabilizuje. Dúfame, že nám pomôže aj očkovanie našich zamestnancov. Už ich začíname očkovať druhou dávkou vakcíny od spoločnosti Pfizer.
Na covid pracoviskách pracujú lekári všetkých odborností. Máme pripravené tímy odborníkov pre covid pracoviská aj podľa jednotlivých odborností.
[break][/break]Špička krivky nakazených sa očakáva koncom januára. Nastal už pokles tempa rastu nových pacientov?
Tempo rastu nových pacientov zatiaľ neustáva. V prvej polovici týždňa od pondelka 18. januára sme pocítili útlm nárastu nových pacientov, avšak počas ďalších dvoch pracovných dní (štvrtok a piatok – pozn. red.) sme prijali až 97 nových pacientov. Na stabilizáciu situácie a pokles počtu nových pacientov tak stále čakáme.
Na Slovensku je potvrdený omnoho nákazlivejšia, anglická mutácia koronavírusu. Máte aj takých pacientov?
V poslednom období sme zaznamenali zmenu v klinickom prejave ochorenia Covid-19. Ochorenie spočiatku postihovalo horné dýchacie cesty. Teraz k nám prichádzajú pacienti, ktorí majú febrility nad 38 st. C, celkovú slabosť, známky respiračnej tiesne. Pri prvotnom vyšetrení týchto pacientov už veľmi krátko po výskyte prvých príznakov tohto ochorenia diagnostikujeme ťažký obojstranný zápal pľúc.
Na prítomnosť anglickej mutácie vírusu sme sa ale doteraz bližšie nezameriavali, viac by vám k tomu vedel povedať prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny profesor Pavol Jarčuška.
[ad][/ad]U časti obyvateľstva prevláda názor, že koronavírus je vlastne chrípka. Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí napriek desivým faktom spochybňujú vážnosť pandémie?
Každý rok sa stretávame s tým, že v sezóne výskytu akútnych respiračných ochorení bežná chrípka dosahuje svoj vrchol s prevahou u detí, starších občanov a pacientov s imunologickým deficitom, ako aj u bežnej populácie. Klinický priebeh chrípky nie je taký ťažký ako priebeh ochorenia Covid-19. Štatistiky jednak hovoria o tom, že ochorenie Covid-19 je celosvetovou pandémiou obrovských rozmerov.
Počty pacientov, ktorých denne prijímame do nemocníc, počty pacientov, ktorí sú odkázaní na umelú pľúcnu ventiláciu alebo neinvazívnu pľúcnu ventiláciu, a počty pacientov, ktorí týždenne podľahnú tomuto ochoreniu sú také výrazné, že sa to s bežnou chrípkou nedá ani len porovnať.
Aj na východnom Slovensku máme mnoho lekárov a zdravotníkov, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. Koľko ich evidujete v UNLP? Aký majú argument?
Asi pred tromi mesiacmi sme odhadovali, že len cca 35-40 percent našich zdravotníkov sa bude chcieť dať zaočkovať proti ochoreniu Covid-19. V súčasnosti je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných približne 66 percent zamestnancov. Mnohí nie sú nie sú očkovaní aj preto, lebo za posledných 90 dní prekonali ochorenie Covid-19.
Percento zamestnancov, ktorí sa nechcú dať očkovať, odhadujem na maximálne 10-15 a s vývojom pandémie toto percento stále klesá. Títo zamestnanci čakajú na inú dostupnú vakcínu na našom trhu a preferujú inú vakcínu ako tú, ktorá je momentálne na Slovensku dostupná. Alebo majú strach z vakcinácie.
Prípadne patria do skupiny antivaxerov a jednoznačne očkovanie odmietajú. Počet takýchto zamestnancov však za ostatné 3 až 4 týždne rapídne klesá. Aj po absolvovaní oboch dávok očkovania budú musieť všetci naši zdravotníci používať osobné ochranné pracovné pomôcky tak ako doteraz.
Pri pľúcnej ventilácii sa zvyšuje spotreba kyslíka. Nemáte problém s jeho zásobovaním?
Pred týždňom sme dokončili montáž dvoch odparovačov kvapalného kyslíka, takže sme navýšili kapacitu našej kyslíkovej stanice 1,6 násobne. V tomto období je výkon našej kyslíkovej stanice dostatočný pre celý covid areál našej nemocnice. Dodávateľ kvapalného kyslíka dodáva našej nemocnici kvapalný kyslík bez obmedzení.
Ako sa môžu príbuzní pacientov, ktorí sú na pľúcnych ventiláciách, dozvedieť informácie o ich zdravotnom stave?
V čase mimo pandémie ochorenia Covid-19, keď sú povolené v nemocnici návštevy, podávame rodinným príslušníkom informácie o zdravotnom stave ich príbuzných len osobnou formou. V čase tejto pandémie, keď sú návštevy príbuzných v nemocnici zakázané, podávame informácie o zdravotnom stave ich príbuzných telefonicky. Príbuzných informuje vždy lekár toho pracoviska, kde je daný pacient hospitalizovaný.
Máme informácie, že celé dni sa príbuzní nevedeli dovolať na žiadne z dostupných čísel a tŕpli vo veľkej neistote…
Ako som povedal v predchádzajúcej odpovedi, príbuzných o zdravotnom stave informujú lekári daného pracoviska, kde je pacient hospitalizovaný, telefonicky.
Ako ovplyvnila reprofilizácia lôžok príjem onkologických pacientov a liečbu ich závažných ochorení?
V priestoroch areálu na Triede SNP poskytujeme akútnu zdravotnú starostlivosť o necovidových pacientov vrátane starostlivosti o onkologických pacientov. Obmedzená je zdravotná starostlivosť v zmysle odloženia plánovanej zdravotnej starostlivosti – týka sa to prevažne plánovaných operačných výkonov. Otázky systému poskytovania zdravotnej starostlivosti na tunajšej onkológii je potrebné smerovať na vedenie Východoslovenského onkologického ústavu.
TOMÁŠ KVIČ
[email protected]
[ad2][/ad2]