Šport pre každého, aj pre kňazov
Košice získali titul Európske mesto športu 2016. Čo to pre mesto znamená a čo môžu obyvatelia od budúceho roku v oblasti športu čakať, o tom sme sa porozprávali dnes ráno s primátorom Košíc Richardom Rašim.
Čo bolo podľa vás kľúčové, že ako Európske mesto športu 2016 vybrali práve Košice?
“Myslím si, že komisia organizácie ACES Europe, ktorá tu bola v najväčšom zložení aj so svojím prezidentom, cítila, že mesto športom dýcha a cítila aj spontánnu radosť a podporu športu zo strany profesionálov aj verejnosti. Môžem citovať prezidenta organizácie Giana Francesca Opattelliho, ktorý povedal, že naše mesto je príkladom toho, že šport je pre všetkých.”
Keď boli Košice EHMK 2013, v meste sa organizovali mnohé akcie vyložene súvisiace len s projektom EHMK. Budú akcie tohto typu (teda nerátajúc MMM, basketbalovú Euroligu a pod.) aj v roku 2016?
Očakávame, že tak ako pri EHMK sa tu budú teraz akcie rozrastať dvoma spôsobmi – výrazne viac ľudí na tradičných akciách (nočný beh, maratón), ale pripravujú sa aj nové akcie. Spomenul by som napríklad Runneway run, čo je nočný beh po príletovej a odletovej dráhe lietadiel. Chystáme mestský aquatlon, duatlon a triatlon. Mali by tu byť majstrovstvá sveta v spoločenských tancoch, veľké medzinárodné stretnutie viacerých štátov v plávaní. Kuriozitou budú majstrovstvá Európy vo futbale kňazov. Znie to možno kuriózne, ale chceme, aby mal možnosť športovať každý.
Pointou projektu je hlavne prilákať masy Košičanov k športovaniu. Máte nejaké čísla alebo parametre, ktoré chcete dosiahnuť, aby bol projekt úspešný podľa vašich predstáv?
“V priemere podľa štatistík športuje pravidelne v európskych mestách približne 20 percent obyvateľov. U nás je to teraz odhadom 25 percent Košičanov. Pre mňa bude úspechom, ak sa námpodujatí sa budú konať v meste, aké nové športy sa urobia, koľko hendikepovaných ľudí sa zúčastní na podujatiach, aké podujatia budú dostupné pre sociálne slabšie skupiny. Všímajú si však aj vzdelávanie týkajúce sa športu, ale aj kultúrne podujatia ako sprievodné k tým športovým. V tom máme výhodu, lebo u nás je kultúrnych podujatí naozaj veľa. A, samozrejme, hodnotí sa aj investovanie do športovej infraštruktúry.”
Ak by sa Košice napokon dostali k tým grantovým peniazom, kam by ste ich primárne smerovali, do akej športovej infraštruktúry v meste?
“Samotný titul a jeho získanie sa nerovná získaniu financií napríklad z Európskej únie. Takéto mestá sú však zaradené do siete bývalých miest športu a pre ne sú vytvárané grantové schémy a investície. Ak by sme boli úspešní, tak chceme dať do poriadku všetky ihriská pri základných školách. Okrem toho potrebujeme postaviť jednu multifunkčnú halu, keďže Infiniti aréna už nevyhovuje ani európskym súťažiam, ale aj halu pre olympijské športy či plavecký bazén. No a k tomu treba pripočítať cyklotrasy a vonkajšie fitnescentrá.”
Ako konkrétne si predstavujete deklarovanú pomoc pre sociálne odkázaných?
“Chceme, aby pre deti, seniorov, hendikepovaných občanov a sociálne odkázaných, ktorí chcú športovať, boli všetky tieto podujatia zadarmo. U detí alebo seniorov to nie je problém, u sociálne odkázaných budeme pracovať s organizáciami charitatívnymi.”
Tohto roku je Európskym mestom športu taliansky Turín. Vidíte tam – alebo u prechádzajúcich laureátoch tohto titulu – nejakú inšpiráciu pre Košice?
“Je veľa projektov, ktoré môžu byť inšpiratívne. Napríklad Runnaway run už vo viacerých mestách je, takisto beh Farbám neujdeš. Ale ide nám aj o nové, originálne podujatia, napríklad beh Spoznaj Košice a ďalšie.”
Ak by ste chceli požiadať Košičanov, aby podporili mesto a celý tento projekt, čo by ste im odkázali, akým spôsobom by to mohli urobiť?
“Od Košičanov očakávame jediné – aby využili ktorúkoľvek z príležitostí na športovanie, ktoré im ponúkame v roku 2016. Budeme sa snažiť, aby každé športové podujatie bolo sprevádzané zábavou aj pre tých, ktorí sa rozhodnú nešportovať, aby prišli aspoň fandiť.”
Futbal v Košiciach musel zostúpiť do druhej ligy, kolabuje vrcholová hádzaná… Neznižuje to podľa vás kredit mesta vo vzťahu k športu ako takému?
“Každého mrzí, že MFK pri tom, ako dobre hrá, padol do druhej ligy. Nie je to chyba hráčov, ani mesta. Chyba je v tom, že tí, ktorí ho držia akcionársky, nedokázali nájsť silného sponzora. Košice platia na mládežnícky futbal viac ako ktorékoľvek iné mesto na Slovensku. Mesto sa však nemá starať o profesionálny futbal. Verím však, že sa sponzor nájde.”
Foto: Veronika Janušková