Za evaukačnými letmi z Anglicka a USA stojí východniar
Vo svete sú stovky Slovákov, ktorí uviazli v zahraničí a domov sa nevedia vrátiť. Sú tak odrezaní od svojej domoviny. Uzatvorením hraníc sa zrušili všetky civilné lety do našej krajiny. Mnohým ostáva len čakať na repatriačné lety. Slovákom však nepomáha len Ministerstvo zahraničných vecí, ale aj súkromné spoločnosti, ktorým záleží na tom, aby sa Slováci domov dostali. Za prvým komerčným letom z Washingtonu a dvoma z Londýna stojí východniar Martin Feč.
Zo štvrtku na piatok v noci na bratislavské letisko M. R. Štefánika pristálo lietadlo Boeing 767-300, ktoré prepravilo cestujúcich na Slovensko z amerického Washingtonu. Je to už tretí repatriačný prílet do Bratislavy od zákazu civilných letov po dvoch príletoch z Londýna.
Ľudia sa pospájali
Let organizovala brokerská spoločnosť charter advisory. Ide o najväčší letecko-brokerský tím na českom a slovenskom trhu. Generálnym riaditeľom je Martin Feč, ktorý pochádza zo Svidníka.
„Nemáme vlastné lietadlá, ale máme skvelý zákaznícky servis a vieme zohnať lietadlo kdekoľvek na svete. Kontaktovalo nás mnoho jednotlivcov najmä Európanov, ale samozrejme aj z iných častí sveta. Náš štandardný produkt, ktorými sú súkromné lety, umožnil už viackrát sa dostať ľudom domov. Dokonca sme mali požiadavku aj od amerického herca, ktorý sa potreboval vrátiť do Ameriky,“ hovorí M. Feč
Je si však potrebné uvedomiť, že toto nie je lacná záležitosť a jednotlivec si musím hradiť celé lietadlo, kde sa cena šplhá na desaťtisíce eur. Nie každý má však na to financie.
„Samozrejme, väčšina ľudí si to nemôže dovoliť, a preto sme vytvorili kvôli aktuálnej situácii iniciatívu na pomoc ľuďom uviaznutých v zahraničí. Nakontaktovali sme rôzne cestovné kancelárie, ambasády či jednotlivé krajiny, cez ktoré sme vyzvali ľudí, aby sa pospájali. Ľudia sú predsa v rôznych skupinách na sociálnych sieťach, a vedeli tak medzi sebou, kto a kde uviazol.“
Výzvu zverejnili aj na svojich sociálnych sieťach.
Humanitárne lety
„Stanovili sme minimálnu cenu za sedadlo/letenku, ktorú sme v rámci letu, kedy lietadlo letelo prázdne tam, byli schopní navrhnúť. Dopredu sme, samozrejme, nevedeli, či sa lietadlo podarí obsadiť a tým sme na seba vzali nemalé riziko.“ Išlo im však o dobrú vec a podľa záujmu im bolo jasné, že ide skôr o to, všetko administratívne zastrešiť, aby sa ľuďom dostala informácie, čo najskôr a nemuseli sa tak obávať, že celá akcia bude ľuďom na nič.
„Bola to však pre nás nová skúsenosť a pár dní sme museli v pomerne malom počte tímu pracovať non-stop. Takýto let sa im podarilo zorganizovať už dvakrát z Londýna do Bratislavy. Išlo približne o 350 ľudí. „Letenky síce boli drahšie ako bežný let do Anglicka, je to pochopiteľné, vzhľadom k mimoriadnej situácii. No cena nebola vysoká na to, aby si to človek nemohol dovoliť.“
Pri druhom lete, ktorý sa konal minulý týždeň (24. 3) mala britská ambasáda záujem, aby sa aj Angličania prepravili domov do Británie, prípadne aj Slováci, ktorí majú už svoj život v Anglicku. Lietadlo tak s pasažiermi odletelo do Londýna a zároveň z Londýna prinieslo Slovákov do Bratislavy. Išlo o približne o 170 ľudí.
„S ministerstvom zahraničných vecí sme sa dohodli, že máme záujem taký let uskutočniť. Boli radi, pretože vedia, že je v Anglicku kvantum Slovákov a v našej krajine nie je národný dopravca, ktorý by mal viackapacitné lietadlo. Navyše naše lety nezaťažujú štátny rozpočet. Potrebovali sme aj my s nimi súčinnosť z toho dôvodu, aby sme mohli priletieť lietadlom do Bratislavy. Bol nám umožnený štatút letu- humanitárny let.“
Leteli aj Česi, Maďari či Slovinci
Keď im Londýn zafungoval, prišla spolupráca s ambasádami v Spojených štátoch. „Išlo však o kooperáciu, do ktorej boli zapojené viaceré krajiny. Do Európy, v tomto prípade do Bratislavy, odleteli tak Česi, Maďari a Slovinci,“ dodáva.
Špeciálny evakuačný let z Washingtonu do Bratislavy priniesol vo štvrtok v noci 278 pasažierov. Občania ostatných krajín boli okamžite po prílete prevezení do vlastnej krajiny, kde sa riadia bezpečnostnými opatreniami a pokynmi danej krajiny.
„Cena letenky sa však počíta za oba úseky. V tomto prípade let do Washingtonu a späť do Bratislavy. Mojim zámerom do budúcna je to, aby to bolo podobné ako pri Londýne. To znamená, že my im prepravíme Američanov z Európy do USA a Európanov zoberieme do Bratislavy. Cena letenky v tom prípade bude nižšia.“ Je potrebné si uvedomiť, že mnohí ľudia zaplatili za letenky a lety sa im neuskutočnili. „My sme im však na letoch garantovali, že v prípade toho, že sa i z legislatívneho dôvodu nebude let realizovať, vrátime plnú cenu letenky.“
[ad][/ad]Ako na to?
Stačí vyplniť formulár na webovej stránke https://www.charteradvisory.cz/flyhome/world.
„Už teraz máme celkom početnú skupinu ľudí z Indonézie, takže je možné, že čoskoro zabezpečíme let na Bali.“
[ad2][/ad2]Charter Advisory je najväčší letecko-brokerský tím na českom a slovenskom trhu.
Stojí za nim Martin Feč a Peter Duchovný, dvojica mužov, ktorí to so súkromným lietaním myslia naozaj vážne. Letectvo je pre nich vášňou. Tím by nefungoval bez talentovaných a skúsených ľudí. Každý so svojou vlastnou špecializáciou sa stará o klientov. Riadia sa heslom: „Byť o krok vpred“.