Záujem Slovenska na prvom mieste
V letných mesiacoch niektorí z nás dovolenkujú na plážach Stredozemného mora, či už ide o slnečné Francúzsko, Španielsko alebo Taliansko. Na Apeninský poloostrov sa vybral aj exprezident a bývalý primátor Košíc Rudolf Schuster. Pri mori by ste ho však len ťažko našli.
„V rámci dovoleniek prakticky už tretí rok chodím do miest, ako je Florencia, Verona, Padova, Ravena a zameriavam sa najmä na obdobie renesancie. Išlo o zlomový moment v talianskych, ale i svetových dejinách, keď rod Mediciovcov okrem vládnutia rozvinul i kultúrny a spoločenský život. Snažím sa o tom niečo napísať, nafotiť a nafilmovať.“
Exprezident Slovenskej republiky trávi teda dovolenky v Taliansku nie pri kúpaní, ale pri spoznávaní talianskeho umenia. „Ja som písal knihy po nociach, na dovolenkách, cez sviatky. Keď sme išli s deťmi do bývalej Juhoslávie, tak manželka ma sledovala, či beriem so sebou čisté papiere. Vedela, že nevydržím len tak ležať na pláži, potrebujem písať. Párkrát mi ich schovala, ale papiere sa nájdu v hoteloch. A často som písal i na papieriky, ktoré mi dali čašníci, keď mi niečo napadlo,“ usmieva sa známy Košičan.
Mediciovci musia počkať
Rudolf Schuster chce najskôr vydať dve knihy, jednu o oboplávaní súostrovia Špicbergy riskantnou ľadovou cestou a druhou je kniha o Brazílii. „Ako je známe, štyri generácie Schusterovcov prešli vnútrozemím Brazílie, Amazonku, tropické mokraďové územie Pantanala. V roku 1927 tam bol môj otec so strýkmi a nakrútili prvý dokumentárny film o brazílskej džungli, ja sa snažím tam dotiahnuť ďalšie generácie. Bol som tam ako druhá generácia Schusterovcov v deväťdesiatom prvom, o desať rokov neskôr so synom a dcérou, a potom v roku 2014 so štvrtou generáciou, mojou vnučkou.“
To všetko zachytil vo svojich knihách a v dokumentárnych filmoch.
„Keď som bol v Brazílii ako prezident na štátnej návšteve, tak po jej skončení sa vládne lietadlo vrátilo domov a ja som potom súkromne s deťmi pokračoval v ceste po tej trase, ktorú som chcel absolvovať. Samozrejme, už za vlastné peniaze.“
Momentálne má exprezident rozpracovaný aj dokumentárny film o medveďoch ľadových aj hnedých: „Potrebujem už len vybrať nakrútené materiály. A nesmiem zabudnúť ani na film o rieke Bodve. Tá od 14. storočia poháňala vodné hámre a vytvorila i krásnu Jasovskú jaskyňu. No a zachránila aj Košice, keď v roku 1987 sa regulovala pitná voda a za šesť mesiacov bol postavený vodovod z Medzeva do metropoly východu.“
[ad][/ad]Hlavný cieľ – Slovensko
V prvej priamej voľbe o post prezidenta Slovenskej republiky v roku 1999 Rudolf Schuster zvíťazil v druhom kole nad Vladimírom Mečiarom.
„Slovensko malo za úlohu zmeniť svoj imidž v zahraničí, ale mne sa vyčítalo, že veľa cestujem. Bola to však moja úloha – cestovať a presviedčať. Keď som nastupoval do prezidentskej funkcie, boli sme izolovaní od demokratického sveta. Nikto tu nechodil, žiadny prezident, žiadny premiér a už vôbec nie tzv. pomazané hlavy ako králi či kráľovné. Za vlády pána Mečiara sme ostali pred bránami EÚ i NATO.“
Schusterovou výhodou bolo, že sa osobne poznal s mnohými hlavami štátov. „Tykal som si napríklad s prezidentmi Aleksandrom Kwasniewskim, Árpádom Gönczom, Leonidom Kučmom či Thomasom Klestilom. Išiel som aj za prezidentom Georgeom Bushom do USA, keďže Slovensko vtedy veľmi potrebovalo jeho podporu. On mal odporučiť naše členstvo v európskych demokratických štruktúrach.“
Dary z Číny
Pri rokovaniach so svetovými lídrami náš prezident trému nemal, určitú zodpovednosť však cítil. Byť dobre pripravený na rozhovory s čelnými predstaviteľmi krajiny, do ktorej zavítate, je základom úspechu každej zahraničnej cesty. Platilo to rovnako v Rusku, Kanade alebo v Číne.
„V Číne mi prezident Ťiang Ce-min daroval skenovací prístroj pre kamióny v hodnote viac ako štyri milióny dolárov, ktorý od roku 2005 slúžil na slovensko-ukrajinskej hranici. Problémom však bolo, kto zaplatí clo. Tak som povedal, že ja ho zaplatím, ak si ten prístroj môžem nechať a zároveň ho hneď výhodne predám.“
Kuriózna situácia nastala aj v prípade darovaného čínskeho bojového nadzvukového lietadla Nanchang A-5 Fantan, ktoré skončilo v Košiciach. „Ťiang Ce-min mi jasne povedal: ´Si náš priateľ, ale dostávaš to lietadlo s podmienkou, že ten stroj nepredáš ani nevymeníš.´ Prvý, kto bol zvedavý na nový prírastok do leteckého múzea, bol americký veľvyslanec, ktorý bol ochotný nám dodať päť ich strojov za jeden čínsky.“
Ženy v politike
Rudolf Schuster ešte ako predseda Strany občianskeho porozumenia oznámil, že v prípade volebného úspechu v roku 1998 bude vo funkciách za ich stranu minimálne polovica žien. „Získali sme osem percent a v koalícii tri funkcie – podpredsedu vlády, ministra pôdohospodárstva a ministra pre privatizáciu. Po dohode vo vedení strany sme tam dali jedného muža a dve ženy. A osvedčili sa.“
„Ja si myslím, že ženy reálne patria do politiky a ja som bol veľký podporovateľ žien vo funkciách. Ako primátor Košíc som odvolal šéfa finančného odboru. Muža, ktorý diktoval, na čo sú a na čo môžu byť peniaze vynaložené. Ten človek bol alkoholik, no mne povedali, aby som to nerobil, že stratím veľkého odborníka. Ja som to urobil a na jeho miesto som dosadil ženu, ktorá sa perfektne osvedčila.“
Ako prezident sa stretol aj s jednou z najvplyvnejších žien sveta, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Pani Merkelová začala mladá, vybral si ju ešte Helmut Kohl, i keď pochádzala z východnej časti Nemecka a dobre urobil. Ja som sa s ňou stretol, keď bola ešte v parlamente, dostala šancu, vypracovala sa a bola a je zodpovednou političkou. Rozumie veciam, i keď na niektoré jej rozhodnutia môžeme mať iný názor.“
Grónsko nepredajú
Cieľom Rudolfa Schustera nie je navštíviť čo najviac krajín. Chodí najmä do tých, ktoré ho niečím oslovili. Obľúbil si predovšetkým sever planéty – bol na Severnom póle, Kamčatke, Čukotke, Aljaške, Islande či v Grónsku.
V minulých týždňoch tiež zachytil informáciu, že najväčší ostrov sveta chce od Dánska kúpiť americký prezident Donald Trump.
„Rozprával som sa tam s pôvodnými obyvateľmi, oni sa dokonca chcú osamostatniť a sami si vládnuť. Teraz na to ešte nie sú pripravení, ale o niekoľko rokov, ktovie…“
Bohatí ľudia si dnes kupujú menšie ostrovy, aby mali súkromie pred verejnosťou. Ide predovšetkým o milionárov zo šoubiznisu, ale aj z podnikateľského prostredia. Chcieť však získať Grónsko kúpou ako svetová veľmoc, to už je niečo úplne iné.
„To nemá reálny podklad, dokonca premiérka Dánskeho kráľovstva Mette Frederiksenová vyhlásila, že zo strany amerického prezidenta musí ísť o aprílový žart…“
[ad2][/ad2]Odkaz Košičanom
Bývalý primátor Košíc je známy tým, že sa rád porozpráva s každým, kto ho osloví, napríklad pri prechádzke na Hlavnej ulici. „Chcem Košičanom odkázať len to, aby ma brali ako penzistu. Nechcem zasahovať do chodu mesta, ale ako občan mám právo na názor. Nemusia ho prijať, ale nech o ňom aspoň uvažujú,“ dodal na záver Rudolf Schuster, zjavne narážajúc na nápad dostať vodu z Mlynského náhonu cez Jesenského ulicu do Mestského parku.