Živé IT projekty prepájajú prax so vzdelávaním košických študentov
Študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach mohli po prvýkrát absolvovať predmet s názvom Živé IT Projekty. V rámci neho spolupracovali s firmami, ktoré im zadali konkrétne úlohy.
Študenti mali štyri mesiace na ich vypracovanie. Na konci semestra priniesli 29 reálnych IT riešení pre prax. Aj takýmto spôsobom si mohli vyskúšať, ako to funguje v reálnej firme. Zadávateľmi projektov boli konkrétne firmy – Astound Commerce s. r. o., bart.sk s. r. o., ELCOM, spoločnosť s ručením obmedzeným, Prešov, Fpt Slovakia, s. r. o., GEODETICCA, s. r. o., GlobalLogic Slovakia s. r. o., IBM Slovensko, spol. s r. o., NESS KDC s. r. o, PWC Avis, s. r. o., Siemens Healthcare s. r. o., Software AG Development Center Slovakia, s. r. o., Stredná priemyselná škola dopravná, Košice, T-Systems Slovakia s. r. o. a Wirecard Technologies GmbH.
Projekt by nebolo možné zrealizovať bez združenia spoločností a vzdelávacích inštitúcií Košice IT Valley. O celom projekte nám viac povedal predseda správnej rady Ivan Hruška.
Prečo sa Košice IT Valley rozhodlo spolupracovať na tomto projekte s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE)?
Toto nie je jediný projekt, na ktorom Košice IT Valley s Technickou univerzitou spolupracuje. Technická univerzita je významným členom združenia Košice IT Valley. Projektov máme celý rad, ale tento sme sa rozhodli podporiť z toho dôvodu, že priamo pomáha našim členom, reálnym firmám z praxe, pretože im umožňuje zoznámiť sa so študentmi, umožňuje študentom pracovať na reálnych projektoch a nielen na nejakých teoretických veciach.
Podľa čoho ste vyberali témy projektov?
Každá firma si zvolila svoj prístup. My sme zvolili témy čo najatraktívnejšie, aby zaujali študentov a boli dosť komplikované na to, aby sa na ne hlásili ľudia, ktorí chcú riešiť komplikované úlohy.
Napríklad?
Napríklad automatizované monitorovania parkovacích miest. Táto vec kombinuje vývoj softvéru na úrovni hardvéru, teda ovládanie hardvérových komponentov a následne vývoj aplikačného softvéru, teda toho, čo vidíte reálne na mobiloch alebo počítačoch. Museli napísať softvér, ktorý ovláda procesory, a tie ovládajú nejaké zariadenie. Hardvérové zariadenie napríklad dvihne rampu alebo zaznamená, kde ste zaparkovali auto. Zbiera sa množstvo dát, ktoré treba vyhodnotiť. Chceme študentov naučiť, aby vedeli s týmito dátami pracovať.
Ako ste boli spokojný s výsledkami študentov?
Výsledky projektov, ktoré sme zadali my, interne vyhodnocovali moji ľudia, spätná väzba od nich bola extrémne pozitívna. Proaktívni, chtiví po vedomostiach, samostatne pracujúci. Som presvedčený, že väčšine z nich budeme dávať ponuku na budúce zamestnanie.
Aký je váš osobný prínos z tohto projektu?
Tento projekt určite naplnil moje očakávania, dokonca by som povedal, že ich predstihol. Za prínos považujem to, že prináša benefit viacerým ako jednej strane. Máme 120 študentov, ktorí sú motivovaní a dokážu robiť zaujímavé veci, máme profesorov, ktorí môžu učiť praktické veci. Firmy vidia, že na TUKE sú študenti, ktorí môžu byť dobrými potencionálnymi zamestnancami.
Koľko pracovných pozícií vytvorili členovia Košice IT Valley od vzniku tohto združenia?
Začínali sme v roku 2007, kedy nás bolo tisíc, teraz nás je osem a pol tisíc. Ak sa nám podarí zmeniť vzdelávanie, bez problémov môže byť v Košiciach 15-tisíc IT odborníkov.
Čo tým máte na mysli, zmeniť vzdelávanie?
Aby sme učili len tie najmodernejšie technológie, ktoré sa používajú v praxi, aby na školách učili odborníci z praxe, aby sme vrátili na základné a stredné školy matematiku, aby sme rodičov presvedčili, že keď pred dvadsiatimi rokmi boli najprestížnejšie zamestnania právnik, ekonóm a lekár, tak dnes je možno najatraktívnejšia oblasť zamestnania v Košiciach IT. A finálne potrebujeme možno zdvojnásobiť počet študentov IT na stredných a vysokých školách v Košickom a Prešovskom kraji.
Foto: Veronika Janušková