Unikátne ľudové remeslo, ktoré vymiera
Modrotlač na území stredného Slovenska
Prevládali tu vtáčie motívy ale aj veľké tulipánové a rôzne kvetinové vzory, ktoré sme mohli vidieť najmä na ženských zásterách. Do polovice 20. storočia bolo v oblasti stredného Slovenska veľa modrotlačových dielní. Najväčšie boli v Žiline a Rajci. Legendárna dielňa rodiny Lilgeovcov sídliaca v Martine vyrábala pre oblasti Oravy, Zvolena a expandovala aj na maďarské trhy do Miškovca.
Modrotlač na území západného Slovenska
Západniari preferovali skôr modrotlač s drobnými, jemnejšími vzormi. Na západe našej krajiny fungovali modrotlačové dielne v Holíči a Šaštíne až do polovice 20. storočia. Obľúbené tu boli tiež látky so zelenými a žltými vzormi, ktoré boli určené predovšetkým na sukne, ktoré sa tlačili v Sobotišti. Tieto produkty a všetok podobný tovar sa predával na jarmokoch napríklad v Senici, Malackách alebo aj v Myjave a Trnave. Modrotlačiarstvu v Bratislave sa venovalo od 50. rokov 20. storočia družstvo Kroj. V Trnave bolo tiež viacero aktívnych dielní, bohužiaľ zanikli už koncom 19.storočia.
Každý kút na Slovensku mal vlastné, špecifické vzory, ktoré preň boli charakteristické. Formy nemali názvy, naopak, označovali sa podľa regiónov, odkiaľ pochádzali. Modrotlač našla inšpiráciu v prírode. Najviac frekventovanými vzormi boli hlavne stromy, kvety alebo rôzne rastlinné ornamenty. Plošnejšie a kvetinovejšie obrazce na rôznych tlačiarenských produktoch boli hlavne pod Tatrami. V Liptovskom regióne sa najviac objavovali komponenty vyobrazujúce rastliny a geometrické tvary. Stred Slovenska, Rajec vyobrazoval najčastejšie kvietky ale aj vtáčie komponenty.
Na Slovensku je už však len veľmi málo ľudí, ktorí sa stále venujú remeslu našich dedkov. Tradície sú súčasťou našej krajiny, a tak je veľmi dôležité, že sa im aj tá hŕstka ľudí stále venuje. Nenechajme slovenskú kultúru a folklór zaniknúť, a tak na nich upriamme o trochu viac pozornosti ako doteraz.
Denis Dufala
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.