7 rád ako bojovať proti vianočnému prejedeniu
Bolesti brucha, plynatosť, hnačky alebo zápcha, či dokonca žlčníkový záchvat. Aj to môžu byť sprievodné javy vianočného prejedania sa. Počas najväčších sviatkov v roku si častokrát doprajeme aj najväčšie porcie nie práve najzdravších jedál. Ako uľaviť prejedenému žalúdku? Poradíme vám.
1. Po ťažkom jedle si neľahajte
Plný žalúdok nás ťaží. Mnoho ľudí však robí tú istú chybu. Miesto toho, aby sa šli prejsť alebo ostali aspoň sedieť, krátko po najedení si ľahnú. Cítia sa predsa priťažko, potrebujú si odpočinúť. V ľahu sa však aj hladina nášho žalúdka obráti vodorovným smerom, a to môže spôsobiť ešte väčšiu neplechu. Po ťažkom jedle si preto aspoň dve hodiny neľahajte.
2. Ľahká prechádzka, nie ťažké cviky
Po výdatnom jedle dajte žalúdku čas na strávenie. 2 hodiny po hodovaní sa neodporúčajú ťažké cviky. Zato ľahká prechádzka na čerstvom vzduchu vám môže na problémy s trávením výborne pomôcť. Ani počas sviatkov nezabúdajte na pohyb.
3. Proti zápche vláknina
Niekoľko dní hodovania znamená aj množstvo cukrov, sacharidov, tukov, mastných a korenených jedál. Na vlákninu, naopak, zabúdame. Odzrkadliť sa to môže v pocite, akoby sme mali namiesto žalúdka kameň. Keď vám je ťažko, zvýšte príjem vlákniny. Účinne pomáha pri vyprázdňovaní. Doprajte si acidofilné mlieko alebo jogurt s probiotickou kultúrou, čerstvé ovocie a zeleninu. Výborné sú sušené slivky, šťava z kyslej kapusty, ľanové semienka aj ovsené vločky.
4. Proti hnačke čokoláda
Pri prejedaní dokáže človeka potrápiť aj hnačka. Je obranným manévrom tela na množstvo toxínov a nežiadúcich látok, ktoré sme do organizmu dostali. Pomôcť vám môže horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa, čerstvý banán, mrkva s ryžou alebo sucháre. Nezabúdajte doplniť tekutiny – najmä vodu a čaje.
5. Na odgrgnutie sóda
Pociťujete po ťažkom jedle bolesť brucha a máte problém s trávením? Nedarí sa vám odgrgnúť? Vyskúšajte vodu s citrónovou alebo limetkovou šťavou či sódou bikarbónou. V pohári s vodou zmiešajte 1 – 2 lyžičky sódy a naraz vypite. Verte nám, uľaví sa vám. Na lepšie trávenie pomáhajú aj niektoré druhy ovocia. Obľúbený je najmä grapefruit alebo obyčajné jablko.
6. Na pálenie záhy kôrka chleba
Ak vás po ťažkom jedle páli záha, je to signál, že kyseliny sa vám vracajú zo žalúdka späť do hrudníka. Predísť tomu môžete tak, že si po jedle nebudete ľahať. Ak s pálením záhy už bojujete, zvíťaziť vám pomôže feniklový alebo mätový čaj, prípadne obyčajné (nesolené a nepražené) oriešky. Naše staré mamy obľubovali obyčajnú kôrku chleba. Vyskúšajte ju, je veľmi účinná.
7. Trávenie naštartujte postupne
Po niekoľkých dňoch prejedania sa niet čo čudovať, ak nás prestane žalúdok počúvať ako počas dní, keď si aspoň ako-tak dávame pozor na to, čo jeme. Mnoho ľudí však robí chybu, ak po dňoch prejedania presedlajú rovno na prísnu povianočnú hladovku. Tým nič nevyriešite. Naštartovať namáhaný žalúdok pomôže niekoľko menších porcií ľahkých jedál denne.
Jana Karaffová
Foto: Shutterstock