B17 – zázrak alebo JED?
Poznáte horké marhuľové jadierka? Pochádzajú z Ázie a sú všeobecne známe pod názvami vitamín B 17, laetril či amygdalín. Ich zdravotné účinky však vyvolávajú veľa diskusií. Ktoré sú ktoré?
Ako nám povedal výživový poradca Tibor Antony, existujú dva druhy marhuľových jadier – sladké a horké. Sladké pochádzajú z pestovaných marhúľ, ktoré sa bežne ponúkajú na trhoch a ich jadrá neobsahujú vitamín B17, preto sa im v ďalšom texte venovať nebudeme. Horké jadierka sa získavajú z malých kyslastých divých marhúľ rastúcich v Ázii.
Horké marhuľové jadrá sa vyznačujú svojou typickou aromatickou horkou mandľovou chuťou. Jadierka sa môžu líšiť vo svojej veľkosti i sfarbením. Spravidla v júli sa marhule zbierajú a sušia. Po polovici času sušenia sa zo sladkých mäkkých marhúľ ručne vytlačí kôstka. Pri kyslastej odrode divých marhúľ sa ovocie najskôr prekrojí a ručne sa kôstka vyberie.
Kôstky sú ďalej sušené a napokon sa rozbijú, aby sa získala mandľa – jadro. Marhuľové jadrá sa starostlivo ručne preberajú.
[ad][/ad]Zdravotný význam
„Marhuľové jadrá dodávajú ľudskému organizmu veľa minerálnych látok, najmä horčík a kálium. Dôležitý je aj vysoký obsah kyseliny listovej. Horké jadrá obsahujú okrem toho zvýšenú koncentráciu látky zvanej amygdalín (tiež nazývaný laetril alebo vitamín B17). Amygdalín je kyanoglykosid, ktorý sa rozkladá vlhkosťou a enzymatickou činnosťou na cukor a jedovatý kyanovodík,“ upozorňuje Tibor Antony.
Áno či nie?
Nasadzovanie vitamínu B17 v biologickej rakovinovej terapii je už od 50. rokov minulého storočia kontroverzne diskutované. Táto látka bola použitá v mnohých alternatívnych rakovinových liečbach. Štúdie zo 70. rokov však potvrdili jednoznačne účinok amygdalínu proti nádorovým bunkám (Dr. Ernst Krebs, Dr. Kanematsu Sugiura).
Čo to vlastne je?
„Často sa tvrdí, že vitamín B17 je jedovatý, lebo obsahuje kyanid. Nie je to však pravda! Kyanid vo vitamíne B17 je stabilne viazaný v atómovom spojení. Presne tak, ako kyanid v nejedovatom vitamíne B12. Opačne však ako kyanid v cyankáli, ktorý leží vo voľnej iónovej väzbe a uvoľňuje sa už pri rozpúšťaní vo vode. Vitamín B17 nie je jedovatý. Kto tvrdí niečo iné, je buď zle informovaný alebo neseriózny.“
[ad2][/ad2]Ako účinkuje
Rakovinové bunky obsahujú veľké množstvo enzýmu zvaného beta-glucuronidasa (ďalej BG). „BG sa vyskytuje aj v zdravom organizme, ale v minimálnom množstve. V prítomnosti BG sa vitamín B17 rozpadá a uvoľňuje kyselinu kyanovodíkovú a benzaldehyd. Tieto dve látky bojujú proti rakovine zvnútra a ničia ju. Jedovatý benzaldehyd sa mení pomocou vzdušného kyslíka na bolesti utišujúcu kyselinu benzoovú. To je snáď aj dôvod, prečo vitamín B17 pôsobí utišujúco pri bolestiach. Keďže sa rakovinové bunky živia kvaseným cukrom a nie kyslíkom nemajú proti benzaldehydu žiadnu šancu. V krátkosti povedané: vitamín B17 bojuje proti rakovine zvnútra a pre normálne bunky je zdravý,“ dodal Tibor Antony.
Koľko zjesť?
Výživový poradca odporúča postup podľa Philippa Daya (autora viacerých kníh zaoberajúcich sa pôsobením vitamínu B17) chorým jesť denne 30 – 50 jadierok (0,7 jadierka x váha v kg), nie však naraz, ale rozdelene počas celého dňa. V prípade ochorenia začíname s 10 jadierkami denne a počas 2 – 3 týždňov zvyšujeme množstvo na konečné. Na jeden raz jeme len 5 -7 jadierok. Ľudia, ktorí sú zdraví a chcú jadierka jesť ako prevenciu, by mali denne zjesť 5 -10 jadierok. Jadierka by sa mali konzumovať spolu so sušenými marhuľami, papájami alebo ananásom, pretože enzýmy obsiahnuté v tomto ovocí pozitívne ovplyvňujú účinok amygdalínu a taktiež spríjemňujú horkú chuť jadierok.
foto: shutterstock
[ad3][/ad3]