Bláznivý apríl: Počasie dokáže potrápiť naše zdravie
Tešíte sa, že konečne prišla jar? Nezabudnite sa však pripraviť na nehostinné aprílové počasie, ktoré môže výrazne vplývať na vaše zdravie. Mnohým sa neprestajne mení tlak, nálada, ale aj celková kondícia. Trápiť vás môžu migrény, bolesti hlavy či kĺbov. Nie nadarmo sa hovorí, že apríl je bláznivý. My vám poradíme, čo by ste mali konzumovať, aby vás nepríjemné zmeny počasia priveľmi neovplyvnili.
Vodou proti migréne
Ľudia trpiaci migrénou majú často nedostatok horčíka a draslíka. Siahnuť by ste preto mali po banánoch alebo mandliach, ktoré sú na tieto minerály bohaté. Pravidelné bolesti hlavy sú však často sprevádzané dehydratáciou. Voda je pre organizmus životne dôležitá. Preto je nevyhnutné denne vypiť 2 až 3 litre. Okrem toho by ste mali konzumovať potraviny s veľkým obsahom vody, ktoré môžu pri migréne výrazne pomôcť. Hovoríme o melóne a o uhorkách, ktoré dokážu bolesti hlavy tlmiť.
Rýchly recept na bolesť hlavy
Na prípravu potrebujete:
- 2 ČL morskej soli
- 2 citróny
- pohár čistej vody
Príprava: Do pohára s čistou vodou pridajte vylisovanú šťavu z dvoch citrónov, dve čajové lyžičky soli a zamiešajte. Akonáhle je všetko dobre premiešané a soľ rozpustená, vypite celý pohár naraz.
Špenát namiesto tabletiek
Bolesti hlavy vedia poriadne potrápiť. Skôr ako však siahnete po tabletkách vyskúšajte zeleninu, ktorá vám zaručene pomôže. Špenát je jednou z najvýživnejších potravín na svete. Jedna šálka tejto listovej zeleniny obsahuje dennú dávku vitamínov K a A. Okrem toho slúži ako prevencia proti rakovine a odporúča sa všetkým, ktorí si chcú zachovať zdravý zrak. Vďaka riboflavínu pomáha pri intenzívnych bolestiach hlavy a funguje ako účinná prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam.
Citrusové ovocie na únavu
Nedostatok energie, znížená schopnosť sústredenia, aj to sú symptómy, ktoré súvisia s príchodom prvých jarných dní. Nie je pochýb o tom, že citrusové ovocie dodáva nášmu telu nielen energiu, ale aj celú paletu vitamínov. Vitamín C, podporuje imunitu a pomáha nášmu organizmu vstrebať železo, ktoré zodpovedá za našu fyzickú aktivitu. Pomaranče, kiwi, citróny či grapefruity dokážu poraziť únavu a vy sa budete cítiť ako znovuzrodení.
Na kĺby si doprajte ryby
Reumatikov pri zmene počasia často trápia bolesti kĺbov. Správnym prísunom potravín predĺžite ich funkčnosť a môžete predísť neznesiteľným bolestiam. Doprajte si preto aspoň raz týždenne rybu. Obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú zmierniť bolesti kĺbov a znížiť zápal. Ryby sú bohaté na vitamín D, ktorý spevňuje kosti a znižuje riziko reumatoidnej artritídy.
Orechy proti stresu
Malátnosť je spôsobená zníženou výkonnosťou organizmu, ktorá sa môže prejavovať spomalenými reflexmi a niekedy aj agresivitou. Najlepším riešením, ako predísť týmto príznakom, je uprednostniť potraviny, v ktorých sa nachádza horčík. Doprajte si preto orechy (kešu, mandle, lieskovce, arašidy a pod.), ktoré vás zbavia stresu a postavia vás na nohy. Sú úžasnými životabudičmi. Priaznivo ovplyvňujú nervový systém a fungujú ako izolant pri stresových a vypätých situáciách. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, vápnik a pomáhajú pri kardiovaskulárnych chorobách. Dokážu regulovať hladinu cukru v krvi a dodávajú telu dostatočnú energiu na celý deň.
Obmedzte príjem kávy a silného čaju
Prudké zmeny tlaku a teplôt majú vplyv na mnoho ochorení. Čím je človek starší, tým viac tieto zmeny vníma. Najcitlivejší sú však pacienti trpiaci chorobami kardiovaskulárneho systému. Pri náhlom znížení teplôt sa cievy zužujú a krvný tlak sa výrazne zvyšuje, čo niekedy môže dospieť až k infarktu. Pri náhlej zmene počasia je potrebné sa vyvarovať konzumácii kávy a silného čaju. Odporúča sa piť viac minerálnych nápojov alebo si rozpustiť vo vode horčík alebo vápnik. Konzumovať by ste mali aj čerstvé šťavy a šípkový čaj.