Čo sa s naším telom deje, keď sa prejedáme?
Niekedy jednoducho nevieme odolať alebo si zvolíme nevhodné (príliš ťažké) jedlo. Zajedáme psychické napätie či nahromadený stres, alebo kvôli pracovnému vyťaženiu celý deň nejeme a potom sa večer „napráskame“. Aký vplyv to má na náš organizmus a ako sa prejedania zbaviť?
1. Pálenie záhy
Tá pizza s mäkkým cestíčkom vyzerá výborne a chutí zrejme ešte lepšie. No príliš veľa kúskov môže viesť k spätnému toku – žalúdočné kyseliny sa vám začnú vracať späť do ústnej dutiny. Žlč vracajúca sa do pažeráka spôsobuje neobľúbené pálenie záhy. Na neutralizovanie žalúdočnej kyseliny odporúčame antacidá (lieky na pálenie záhy), ktoré dostanete bežne v lekárni. Máme však ešte lepší nápad – jedzte s mierou a týmto problémom sa vyhnete preventívne.
2. Ťažké jedlo a krvný tlak
Váš žalúdok je možno silný a ošľahaný vetrom, no nebezpečenstvu prejedania by ste ho mali vystavovať iba na vlastné riziko. Príliš ťažké jedlo uvoľňuje v tele noradrenalín, teda hormón, ktorý zvyšuje krvný tlak. To môže u starších ľudí viesť k zvýšeniu rizika infarktu až 4-násobne. Ak trpíte vyšším tlakom aj v rodine, ťažkým jedlám by ste sa mali vyhýbať.
3. Jedlom v ústrety spánku
Cítite sa veeeľmi ospalý… Odborníci sa zhodujú – bunky v našom mozgu, ktoré nás udržujú čulých, sú hneď po jedle deaktivované. Takže túžba zdriemnuť si po výdatnom obede nemá pôvod v lenivosti, príčina je neurologická. Čiastočne proti tomu môžete bojovať dostatočnou hydratáciou, prípadne si z času na čas na prebratie doprajte izotonický nápoj.
4 tipy, ako sa neprejedať
- Vyhýbajte sa vlčiemu hladu. Odporúčame pravidelné a menšie porcie jedla.
- Majte po ruke vždy nejakú zdravú maškrtu – čerstvú zeleninu, porciu ovocia… Padne vhod pri pocitoch hladu.
- Neprejedajte sa, ale ani nehladujte. Práve tieto dva extrémy spolu navzájom často súvisia.
- Nevyhýbajte sa raňajkám. Nielenže vám dodajú potrebnú energiu na naštartovanie dňa, ale vyhnete sa aj neskoršiemu vlčiemu hladu.