Cukrová dilema
„Mamííí, Hugo má chuť na palacinky a dedko Emil by sa veľmi rád k nám pridal,“ pribehol malý Miško do kuchyne s chuťou na dobrôtku tak, ako často pribehne za mamkami mnoho ďalších detí. Katka miluje svoju rodinu a pre synčeka by urobila všetko, po čom mu srdce i jazýček zapiští. Avšak jedlá s cukrom veľmi zdravé nie sú. Čo robiť, aby splnila Miškovi želanie zdravo?
Väčšina sladkostí obsahuje jednoduché cukry, a to najčastejšie sacharózu (obyčajný cukor z cukrovej repy), glukózu (monosacharid, ktorý sa ukladá v podobe škrobov a organizmus si ho vie vyrobiť aj sám) a fruktózu (ovocný cukor). Niektoré menej rafinované varianty sladidiel obsahujú aj mikroživiny. Zjednodušene však platí, že niekoľko minerálov alebo niektoré prísady z nich neurobia zdravú potravinu. Preto si na nich dáva Katka pozor a nahlas rozmýšľa nad inými možnosťami.
MAŠKRTNÍ POMOCNÍCI
Do debaty sa hneď zapojil aj dedko Emil. „Za mojich čias odporúčali agávový sirup, ale… prednedávnom som čítal, že má veľmi nízky glykemický index. Preto ho dnes odborníci v kuchyni neodporúčajú.“
Ako správny mudrlant sa pridal aj Miško. „V škole sme sa učili, že cukor z repy sa v tenkom čreve rozkladá na glukózu a fruktózu, ktorá odtiaľ putuje do pečene. Tu sa z nej stane energia, ktorú vybehám alebo sa uloží ako tuk, napríklad na mojom brušku.“
Dedko Emil mu dal za pravdu: „Presne tak, Miško, preto by sme mali obmedziť potraviny, kde sa nachádza cukor, glukózo-fruktózový sirup, invertný cukor a kukuričný sirup. Ak ich totiž budeme jesť, narastú nám nielen brušká, ale sa nám zvýši aj hladina cukru v krvi, čo môže viesť k cukrovke. Ale keď sú také dobré, kúsok si ich snáď dopriať môžeme, však Katka?“
MAMIČKINE RIEŠENIE
Mamička sústredene počúvala a rozmýšľala, čím nakoniec osladí palacinky, aby si ich mohla zaradiť do svojej „zdravej“ kuchárskej knihy. Medzi víťazné sladidlá sa dostal napríklad nepasterizovaný med, v ktorom je aj slušné množstvo minerálnych látok, ako je vápnik, železo, horčík, draslík, zinok a selén. Hneď za ním skončila melasa, ktorá je vedľajším produktom výroby cukru z cukrovej trstiny.
Je jedným z najbohatších rastlinných zdrojov železa a obsahuje tiež vápnik, chróm, fosfor, draslík, horčík i zinok. Ostatné cukry, ako palmový či kokosový, ale aj rôzne iné umelé sladidlá síce obsahujú nejaké minerálne látky, ale kaloricky sú na tom presne tak ako obyčajný cukor. Museli by sme zjesť obrovskú dávku, aby sme získali zmysluplné množstvo akejkoľvek živiny. „A mám riešenie!“ potešene vykríkla mamička.
„Sušené ovocie! Je to asi najlepšia možnosť, ako si osladiť dezerty, ale aj niektoré pečivo. Akékoľvek sladké, sírou neošetrené ovocie môžeme namočiť na chvíľu do vody a po zmäknutí rozmixovať na sladkastú polevu či kašu. Napríklad štrúdľu so sladkými jablkami úplne stačí dosladiť hrozienkami. Nevidím dôvod, prečo príjem ovocia obmedzovať, a nepoznám nikoho, kto by stučnel alebo ochorel z prejedania sa jablkami alebo jahodami,“ uzavrela víťazoslávne mamička.
MŇÁÁÁM…
Otočila sa, z košíčka vybrala sladučkú hrušku. Tú rozmixovala a pridala do palacinkového cesta. Do tvarohovej plnky hodila pár hrozienok a začala vypekať palacinky, ktoré rozvoniavali po celom byte. Ešte aj mäsožravý Hugo sa oblizoval…
Vedeli ste?
Prečo vypijeme bez problémov liter sladeného nápoja, ale liter cukrovej vody by sme nevypili? Príčinou je glukózovo-fruktózový sirup. Ten akoby vypínal citlivosť nášho mozgu na cukor, čo môže viesť k obezite a iným zdravotným komplikáciám. Nájdete ho v mnohých potravinových produktoch. To, či sa vo vašej obľúbenej potravine nachádza, alebo nie a v akej miere, zistíte jednoducho z informácií na obale produktu.
Foto: Shutterstock