Doprajte si rybu nielen na Vianoce
Ryby sú obrovskou posilou pre naše zdravie. Obsahujú množstvo výživových látok a sú cennou zložkou potravy. Prečo sú pre náš organizmus také prospešné?
Ryby prinášajú zdravie
Pokiaľ chcete žiť zdravo, obohaťte svoj jedálniček o ryby. Z pohľadu zdravej výživy sú neuveriteľným bohatstvom. Rybacie mäso obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré zabezpečujú správne fungovanie nášho srdca a chránia kardiovaskulárny systém. Sú vhodné taktiež pre deti, pretože podporujú vývin kostí. Esenciálne kyseliny znižujú hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krvný tlak. Obsahujú vitamíny A, B, D a jód, ktorý podporuje činnosť mozgu a odďaľuje starnutie. Okrem toho obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny, fosfor, vápnik a selén.
Základ zdravej životosprávy
Ľudia, ktorí ryby zaradili do svojho pravidelného jedálnička, sú zdraví a vitálnejší. Odborníci preto odporúčajú ich konzumáciu minimálne dvakrát za týždeň. V čom nám ryby ešte pomáhajú?
- sú podporou nášho imunitného systému
- spomaľujú starnutie
- pomáhajú znižovať krvný tlak
- pozitívne vplývajú na nervovú sústavu a znižujú prejavy depresie
- podporujú rast kostí, znižujú hladinu cukru v krvi
- podporujú rast vlasov a nechtov
- pôsobia ako prevencia proti zubnému kazu
- podporujú činnosť štítnej žľazy
- zabezpečujú správne fungovanie nášho srdca
Ako si vybrať tú správnu?
Mnoho Slovákov preferuje na štedrovečernom stole kapra. Klasiku však môžeme nahradiť aj inými druhmi rýb, ako pstruh, sumec alebo losos. Ryby by sme si mali vyberať hlavne na základe ich výživovej hodnoty a obsahu zdravých omega-3 mastných kyselín.
Ak sa predsa rozhodnete kúpiť mrazenú rybu, dôkladne si preštudujte etiketu. Na obale mrazených rýb by malo byť uvedené percento obsahu vody, a to maximálne 10 %. Ak je obsah vyšší, treba si dať pozor, aby z kilovej ryby nebola nakoniec iba polovica. Čerstvé mäso nezapácha a nerozpadáva sa.
Kapor – slovenská klasika
Je najtradičnejšou rybou na sviatočnom stole. Obsahuje vysoký podiel ľahko stráviteľných bielkovín. Okrem vysokého obsahu nenasýtených mastných kyselín, ktoré priaznivo pôsobia na náš organizmus ako prevencia proti srdcovo-cievnym chorobám, je jeho súčasťou taktiež vápnik, horčík a fosfor.
Pstruh – prevencia proti infarktu
Po kaprovi je druhou najčastejšie konzumovanou rybou na Slovensku. Pokiaľ ide o vitamíny a minerálne látky, pstruh je zásobárňou vitamínov A, B1, draslíka, fosforu, železa a jódu. Je výborný pri redukčnej diéte a jeho konzumácia je dobrou prevenciou proti infarktu.
Losos – zdravá pochúťka
Patrí k najzdravším rybám na svete. Lososy žijúce v čistom oceáne, blízko Aljašky, nepoznajú žiadnu chémiu, živia sa len prírodným bohatstvom mora. Patrí síce k rybám s najväčším podielom tuku, ale jeho bielkoviny obsahujú deväť základných aminokyselín, bez ktorých sa ľudský organizmus nezaobíde.
Sumec – na nervy
Je to najväčšia ryba v našich vodách. Konzumácia jej mäsa prospieva srdcu a ovplyvňuje kognitívne funkcie. Obsahuje množstvo bielkovín , ktoré pozitívne vplývajú na naše svalstvo. Súčasťou sumčieho mäsa je aj vitamín B, ktorý pozitívne vplýva na nervovú sústavu.
Michaela Luxová
Foto: Shutterstock